Ευχάριστα ήταν τα νέα για τον Γιάννη Πετράκη στην προπόνηση του ΠΑΣ ...
Βελλίδης: «Χαρά μου να παραμείνω στον ΠΑΣ»
Την επιθυμία του να παραμείνει στον ΠΑΣ Γιάννενα εξέφρασε σε ...

Αστέρας στα ΓΙΑΝΝΟΥνα!

Μεγάλο τρίποντο του Αστέρα Τρίπολης στα Γιάννενα, με πρωταγωνιστή τον Απόστολο Γιάννου που διαμόρφωσε το 2-1 με δικά του γκολ και έφτασε στην κορυφή των σκόρερ τον Κώστα Φορτούνη. Ο Αστέρας πήρε αυτή τη νίκη με τον τρόπο που είχε χάσει πριν από λίγες μέρες στην Κύπρο από τον ΑΠΟΕΛ και μάλιστα με το ίδιο σκορ! Μοιραίος για τους γηπεδούχους ο Στρούνα που έκανε το πέναλτι στο γκολ της ισοφάρισης και μεγάλο λάθος στο δεύτερο γκολ, παρότι πολλοί θα πίστευαν ότι το σοβαρό σφάλμα του Μπαντή στο τρίτο λεπτό και το γκολ του ΠΑΣ με τον Μανιά θα ήταν αυτό που θα καθόριζε το ματς. Ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ, λοιπόν, μόλις στο 3' όταν από βαθιά μπαλιά ο Μπαντής επέλεξε να βγει από την περιοχή του, πήγε να διώξει με το κεφάλι αλλά η μπάλα πέρασε πίσω του κι ο Μανιάς εύκολα έκανε το 1-0. Στο 13 ο Βελλίδης έδιωξε την κεφαλιά του Ιγκλέσιας, αλλά στο 39 ο Αστέρας ισοφάρισε με το πέναλτι που έκανε ο Στρούνα στον Μπερτόλιο και αξιοποίησε ο Γιάννου. Στην επανάληψη ο Μπαντής διόρθωσε με τρεις σημαντικές αποκρούσεις το λάθος του στο ξεκίνημα, σε σουτ του Ιλιτς στο 50, του Τσάβες στο 67 και του Μανιά στο 86. Στο 81΄έγινε η φάση που έκρινε το ματς με την μπαλιά προς την περιοχή του ΠΑΣ να περνάει κάτω από τα πόδια του Στρούνα και ο Γιάννου από κοντά να μη δυσκολεύεται να πλασάρει τον Βελλίδη και να χαρίζει την πολύ σπουδαία νίκη στην ομάδα του Ο Στυλιαράς αποφάσισε σωστά στη φάση του πέναλτι, ενώ έδειξε κίτρινη κάρτα σε Τσουκαλά, Στρούνα, Σκόνδρα, Τζημόπουλο, Ναδάλες, Ιγκλέσιας, Λανθαρότε και Κουρμπέλη. ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Μιχαήλ (72 Σκόνδρας), Μανιάς, Κοζορώνης (84 Φερφελής), Τσουκαλάς, Τζημόπουλος, Ακόστα, Ίλιτς (75 Σαπαλίδης), Στρούνα, Τσάβες, Ναδάλες ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαντής, Λούι, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Ιγκλέσιας, Κουρμπέλης, Δημούτσος (55 Φερνάντες), Μπερτόλιο (46 Λανθαρότε), Παπαδόπουλος, Γιάννου (84 Αλόκο).