Εύκολη νίκη για τα κορίτσια του Ολυμπιακού
Τα κορίτσια του Ολυμπιακού είχαν πολύ εύκολο έργο απέναντι στον ...
Μεγάλο διπλό του ΠΑΟΚ στο Ρέντη
Σπουδαία εμφάνιση και μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ επί του ...

Νίκη Ολυμπιακού, μεγάλο διπλό ο ΠΑΟΚ

Ιδανικό ξεκίνημα για τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, που δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον ΝΟ Χίου και πήρε τη πρώτη νίκη της σεζόν με 22-3. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ήταν ανώτερη καθόλη τη διάρκεια του αγώνα χωρίς να απειληθεί από τους φιλοξενούμενους. Κορυφαίοι για τους «ερυθρόλευκους» οι Φουντούλης και Γούνας που σημείωσαν 6 και 5 γκολ αντίστοιχα. Από κοντά και ο Γιώργος Ντόσκας που τελείωσε τον αγώνα με 4 τέρματα. Ολυμπιακός – ΝΟ Χίου: 22-3 Οκτάλεπτα: 3-0, 6-1, 7-1, 6-1 Γλυφάδα - Εθνικός Με μία εξαιρετική εμφάνιση από το πρώτο λεπτό ο ψυχωμένος Εθνικός του Φάνη Κουντουδιού πήρε το διπλό στη Γλυφάδα, καθώς επικράτησε 8-3 του ΑΝΟΓ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο έτοιμοι από τους αντιπάλους τους και με τον Χαραλαμπόπουλο να πετυχαίνει τέσσερα τέρματα έφτασε στο πρώτο τρίποντο της σεζόν. ΑΝΟ Γλυφάδας – Εθνικός ΟΦΠΦ: 3-8 Οκτάλεπτα: 0-1, 0-3, 0-3, 3-1 Ηλιούπολη - Πάτρα Ο τυπικά εδρούχος στο κολυμβητήριο Αλίμου ΓΣ Ηλιούπολης επικράτησε με 6-4 της ΝΕΠ στο ντέρμπι των νεοφώτιστων για την 1η αγωνιστική της Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών στην υδατοσφαίριση. Η ομάδα του Νίκου Καραμάνη έκανε τη διαφορά στο δεύτερο οκτάλεπτο, έφτασε να προηγείται ακόμα και με 6-3 και δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 6-4 Οκτάλεπτα: 2-1, 3-1, 1-1, 0-1. Καλαμάκι - Γλυφάδα Με ένα τεράστιο διπλό στις αποσκευές επιστρέφει ο ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, καθώς επικράτησε με 10-9 του ΝΟ Καλαμακίου στον Άλιμο με τον Μαζοκοπάκη να πετυχαίνει το καθοριστικό γκολ ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Το ματς ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό με τις ομάδες να βρίσκονται χέρι-χέρι στο σκορ. Ωστόσο, οι παίκτες του Πάνου Βέργου είχαν τα ψυχικά αποθέματα και πήραν μία σημαντική νίκη που τους αβαντάζ για τη συνέχεια. ΝΟ Καλαμακίου – ΠΑΟΚ: 9-10 Οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 4-3, 2-2 Βουλιαγμένη - Παλαιό Φάληρο Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης που επικράτησε του Παλαιού Φαλήρου με 8-4 στο ντεμπούτο του Κώστα Λούδη στον πάγκο της ομάδας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ αλλά στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Οι Βουλγαράκης και Χρυσοσπάθης είχαν άπο δύο τέρματα ενώ από πλευράς Φαλήρου ο Γαρδίκας βρήκε δίχτυα δύο φορές. ΝΟ Βουλιαγμένης – Παλαιό Φάληρο: 8-4 Οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 2-0, 3-1 Παναθηναϊκός - Υδραϊκός Ένα ντέρμπι για γερά νεύρα διεξήχθη στη πρεμιέρα της Α1 Ανδρών με τον Παναθηναϊκό και τον Υδραϊκό να μοιράζονται εντυπώσεις και χειροκρότημα. Οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν την παράδοση που τους θέλει να έρχονται ισόπαλοι στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με τον Φώτη Μπλάνη να μετατρέπει τον αγώνα σε προσωπική του υπόθεση, καθώς σημείωσε τα τέσσερα γκολ της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι με τον Τεό Λοράντο στον πάγκο έχαναν 6-4 στο τρίτο οκτάλεπτο αλλά με μία αντεπίθεση ολκής ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ σε 7-6. Ωστόσο, ο Φώσκολος έδωσε το φιλί ζωής στον Υδραϊκό και έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του. Καθοριστικός για τους  «πράσινους» ο Διονύσης Καρούντζος, που πέτυχε τρία τέρματα. Παναθηναϊκός – Υδραϊκός: 7-7 Οκτάλεπτα: 3-2, 0-1, 1-2, 3-3