Νίκη... θρίλερ πέτυχαν τα Τρίκαλα επί του Απόλλωνα Πάτρας (73-72) στην ...
Σπουδαίο «διπλό» για Μπεσίκτας
Η Μπεσίκτας επέστρεψε στις νίκες στο τουρκικό πρωτάθλημα, μετά την ...

Σπουδαίο «διπλό» για τα Τρίκαλα!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Κοροίβου πέτυχαν τα Τρίκαλα (73-64) στην πρεμιέρα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ με επιμέρους σκορ 22-10 στο τελευταίο δεκάλεπτο! Το ματς ήταν «κλειστό» μέχρι και την τρίτη περίοδο. Στην τέταρτη η θεσσαλική ομάδα ήταν σαφώς ανώτερη και κατάφερε να ξεκινήσει το Πρωτάθλημα με το «δεξί».   Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 18-14 και το δεύτερο παρουσίασε ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Ο Κόροιβος είχε την επιθετική βοήθεια από τους Τρότερ και Βασιλόπουλο που σημείωσε από επτά πόντους στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως όμως διέθετε και υψηλό επίπεδο συνεργασίας έχοντας 10 ασίστ. Προηγήθηκε με 29-22 (16:30), αλλά με τους Ρόμπινσον, Κόνγκερ και Ντόουελ τα Τρίκαλα BC ARIES αντέδρασαν και μείωσαν σε 32-30 (19’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 37-31, καθώς ο Ντούειν Ντέιβις δεν κατάφερε να βρει στόχο σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή.    Το δεκάλεπτο των… σερί ήταν το τρίτο. Ο Κόροιβος Αμαλιάδας δεν άλλαξε συνταγή. Βασίστηκε στον Ντάρελ Χάρις ο οποίος σημείωσε οκτώ πόντους στη συγκεκριμένη περίοδο. Μάλιστα, με την βοήθεια και από τον Κάουνσιλ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 43-35 με τη συμπλήρωση τριών λεπτών στην 3η περίοδο. Όπως όμως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και σε αυτή την περίπτωση, οι Τρικαλινοί έβρισκαν τον τρόπο για να επιστρέψουν. Μείωσαν σε 47-46 (28’) με καλάθι από τον Τιγκ. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με 53-46 εντός 45 δευτερολέπτων, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 54-51 στο τέλος του δεκαλέπτου.    Τα Τρίκαλα BC ARIES είχαν περισσότερες δυνάμεις στην τελική ευθεία του αγώνα αλλά και μεγαλύτερη συγκέντρωση. Από τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα. Ηλεγξαν τον ρυθμό, περιόρισαν τη δράση του Χάρις κι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα. Κυρίως στα τελευταία τέσσερα λεπτά (58-58, 36’). Τιγκ, Ντόουελ και Βίλιαμσον έκαναν τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους που έκαναν επιμέρους σκορ 10-4 (62-68, 39’) κι αυτή η διαφορά των έξι πόντων αποδείχθηκε καταλυτικής σημασίας. Δεκάλεπτα: 18-14, 37-33, 54-51, 64-73 ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 10(2), Τρότερ 7(1), Σλαφτσάκης 2, Χριστοδούλου 8, Χάρις 18, Πουλιανίτης 2, Γεωργάκης 1, Βασιλόπουλος 7(1), Κάουνσιλ 6 ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Φλεβαράκης): Ντόουελ 8, Τσιάρας 6(1), Κόνγκερ 13(1), Κουκουλάς, Βίλιαμσον 7(1), Καραθανάσης, Σόκο 14, Ρόμπινσον 10(2), Τιγκ 12, Βαρυτιμιάδης, Καλογιαννίδης 3(1).