Ο Μάρκους Μπεργκ ψάχνει γκολ στην Τούμπα
Πέντε παιχνίδια είναι πολλά χωρίς γκολ για τον Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος ...
Γκολ ο Μπεργκ με ασίστ
Σκόραρε ο Μάρκους Μπεργκ στο φιλικό της Σουηδίας με το Ιράν. Ο φορ του ...

Όταν σιγεί ο Μάρκους Μπεργκ

Για τέταρτο συνεχόμενο 90λεπτο ο Μάρκους Μπεργκ έμεινε χωρίς γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Σουηδός στράικερ του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα ούτε στην ήττα (1-0) από τον Πανιώνιο αλλά ούτε και στις νίκες επί του Λεβαδειακού (3-0), του Πλατανιά (1-0) και της Ξάνθης (0-1). Παραμένει κολλημένος λοιπόν στα… καταραμένα 49 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, δίχως να μπορέσει να πανηγυρίσει το 50ό του σε 83 συμμετοχές με τη φανέλα του Τριφυλλιού.

Το περίεργο είναι ότι η συγκυρία τα έφερε έτσι, ώστε τα τρία τελευταία διαδοχικά ματς, τα οποία δεν βρήκε δίχτυα ο Μπεργκ να είναι απέναντι στις τρεις από τις πέντε ομάδες με τις οποίες δεν έχει σκοράρει στο πρωτάθλημα! Δηλαδή την Ξάνθη, τον Πλατανιά και τον Λεβαδειακό. Οι άλλες δύο είναι η Κέρκυρα και η Νίκη Βόλου που έχουν υποβιβαστεί από τη Σούπερ Λίγκα…

Δεν είναι πάντως η πρώτη φορά που ο Μπεργκ μένει άσφαιρος για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Το έχει ξαναπάθει άλλες τέσσερις φορές κατά τη διάρκεια της παρουσίας του στον Παναθηναϊκό.

2013-14

4 ματς χωρίς γκολ
Την πρώτη του σεζόν στον ΠΑΟ ο Μπεργκ έμεινε για πρώτη φορά χωρίς γκολ για τέσσερα σερί ματς. Σκόραρε στην ήττα (2-1) από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα στις 6/10, πέρασαν δίχως τέρμα τα παιχνίδια με Πανθρακικό (1-2), Εργοτέλη (2-0), Ολυμπιακό (0-1) και Αρη (2-0) και επανήλθε στο γκολ στις 24/11 απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα (ομάδα που αντιμετωπίζει την ερχόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός) στη νίκη με 3-1, όπου είχε και μια ασίστ.

5 ματς χωρίς γκολ
Κατά τη ίδια περίοδο υπήρξε ακόμη μια δύσκολη περίοδο για τον Σουηδό. Σκόραρε και είχε δυο ασίστ στην εκτός έδρας νίκη επί της Βέροιας με 3-1 και έκτοτε σίγησε στα ματς με Πλατανιά (1-0), ΟΦΗ (1-1), Αστέρα Τρίπολης (0-1), ΠΑΟΚ (2-1) και Εργοτέλη (1-1). Κρατούσε το… καλό όμως για το Γ.Καραϊσκάκης όπου πέτυχε ένα γκολ κι είχε μια ασίστ στη νίκη επί του Ολυμπιακού με 3-0 στις 2 Μαρτίου.

Ακόμη μια πεντάδα δίχως γκολ συμπλήρωσε και από τις 22 Μαρτίου ως τις 11 Μαΐου. Πέτυχε δύο τέρματα στη νίκη 3-1 επί του Απόλλωνα στη Λεωφόρο, αλλά δεν είχε την ίδια τύχη απέναντι σε Ατρόμητο (0-0), Λεβαδειακό (3-1), Ατρόμητο (1-1), ΠΑΟΚ (1-1), Αστέρα Τρίπολης (3-1). Επανήλθε στα… φυσιολογικά με την ομάδα της Τρίπολης στο 1-0 της Λεωφόρου για τα πλέι οφ, όπου πέτυχε το νικητήριο γκολ (1-0).

2014-15

Τη σεζόν 2014-15 μία φορά έμεινε μακριά από τα γκολ. Ηταν από τις 24/1 και την αναμέτρηση με την Καλλονή στη Λεωφόρο (1-0), όπου σκόραρε το τέρμα που έκρινε το ματς, μέχρι και τις 22/2 και τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού με 2-1. Προηγήθηκαν το 3-0 επί του Πλατανιά, το 1-0 επί του Παναιτωλικού και το 2-3 επί του ΟΦΗ, όπου είχε 90λεπτες παρουσίες. Ξεμπούκωσε πάντως με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο στο 4-3 επί του ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο πετυχαίνοντας χατ τρικ κι έχοντας μια ακόμη ασίστ.

2015-16

Ο Μπεργκ άρχισε το εφετινό πρωτάθλημα ιδιαίτερα ορεξάτος σκοράροντας δύο γκολ σε ισάριθμα ματς με Παναιτωλικό (2-1) και Καλλονή (4-0) στις δύο πρώτες αγωνιστικές αλλά ακολούθησε μια περίοδος δύσκολη τόσο για τον ίδιο όσο και για την ομάδα του. Από τις 30 Αυγούστου που βρήκε δίχτυα απέναντι στην ομάδα της Λέσβου, και αφού μεσολάβησαν τα ματς με Πανιώνιο, Λεβαδειακό, Πλατανιά και Ξάνθη, πλέον θα πρέπει να περιμένει μέχρι τις 19 Οκτωβρίου και το παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα για να διαπιστώσει αν θα βάλει τέλος σε τούτο το αρνητικό σερί…