Σε ένα ντέρμπι με λίγες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, ο ΑΠΟΕΛ ήταν ...
Το BBC για «το πιο τρελό ντέρμπι της Ευρωπης»
«Είναι κάτι περισσότερο από ποδόσφαιρο, είναι σαν θρησκεία», λέει ο ...

Ένα ντέρμπι χάθηκε, τίποτα περισσότερο...

Το ντέρμπι τελείωσε, ο Ολυμπιακός κέρδισε γιατί ήταν περισσότερο αποτελεσματικός στις τελικές του ενέργειες σε σύγκριση με τον ΠΑΟΚ. Δύο φάσεις έκανε ο Ολυμπιακός, άντε δυόμιση και έβαλε δύο γκολ. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη, όσες φάσεις δημιούργησε, είτε αστόχησαν οι παίκτες του από καλή θέση, είτε ο Ρομπέρτο καθάρισε τις φάσεις. Αυτή είναι η ουσία στο ποδόσφαιρο. Αν βάλεις την μπάλα στα δίχτυα, είναι όλα καλά, εάν όχι υπάρχει θέμα. Για τον ΠΑΟΚ που δεν κατάφερε να πετύχει την 36η νίκη του σε σύνολο 66 αγώνων ως γηπεδούχος επί του Ολυμπιακού, αυτή η ήττα δεν φέρνει την καταστροφή. Θα αποτελέσει όμως κριτήριο για να επιχειρηθεί η ανασύνταξη της ομάδας και η βελτίωση των αδυναμιών που παρουσιάζει. Ακόμη και από τον τρόπο με τον οποίο διαχειρίζεται το έμψυχο υλικό ο Τούντορ.  Η αλήθεια για το ματς, είναι πως ο Ρομπέρτο έσωσε τους φιλοξενούμενους σε χαρακτηριστικές περιπτώσεις ενώ και ο Κασάμι είχε σημαντική συμβολή, στις φάσεις που δημιούργησαν οι παίκτες του Τούντορ κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Από την άλλη, το λάθος του Κόστα στο πρώτο γκολ του Ολυμπιακού όταν ο Ιντέγιε τον άδειασε, ήταν καθοριστικό. Βεβαίως στην φάση του πρώτου γκολ του Ολυμπιακού στο 27ο λεπτό, η εξέλιξη θα μπορούσε να ήταν διαφορετική. Νωρίτερα οι παίκτες του ΠΑΟΚ ενώ είχε τραυματιστεί ο Κωνσταντινίδης, επέμειναν να συνεχίσουν το παιχνίδι έχοντας ένα παίκτη λιγότερο.  Λάθος, μέγα λάθος όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων. Και όταν έχασαν την μπάλα και βγήκε ο Ολυμπιακός μπροστά, κατάφερε να σκοράρει με τον Ιντέγιε που αξιοποίησε την ασίστ του Φορτούνη και εκθέτοντας τον Κόστα.  Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν περισσότερο κουρασμένοι σε σύγκριση με τους παίκτες του Ολυμπιακού καθώς αγωνίστηκαν αργά το βράδυ της Πέμπτης με την Ντορτμουντ, ενώ οι ερυθρόλευκοι είχαν παίξει την περασμένη Τρίτη. Όμως, παρά την κούραση, η προσπάθεια έγινε. Η είσοδος του Μπερμπάτοφ στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσε την ευκαιρία στον Δικέφαλο να πιέσει περισσότερο αποτελεσματικά την εστία του Ρομπέρτο. Όμως, στις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν δεν βρέθηκε ο παίκτης που θα παραβίαζε την εστία του Ολυμπιακού και θα έβαζε τον ΠΑΟΚ δυναμικά στο παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά ήταν πολύ δύσκολο να ανατραπεί αυτό το 0-2, έτσι όπως είχε διαμορφωθεί στο πρώτο μέρος με τα γκολ των Ιντέγιε και Μιλιβόγεβιτς. Ο ΠΑΟΚ έχασε τις ευκαιρίες και δεν κέρδισε το ντέρμπι. Παράλληλα όμως έγιναν λάθη, όπως αυτό που αναφέραμε στο πρώτο ημίχρονο πριν από το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων, αλλά και στο δεύτερο γκολ. Ο σκόρερ Μιλιβόγεβιτς, κέρδισε την κεφαλιά από τους παίκτες του ΠΑΟΚ που δεν τον μάρκαραν αποτελεσματικά ενώ και ο Ολσεν, δεν μπόρεσε να κάνει μία μεγάλη επέμβαση που θα διατηρούσε τις ελπίδες του Δικεφάλου για να μπει ξανά στο ματς. Το ντέρμπι ανήκει στο παρελθόν και παρά την ήττα στον ΠΑΟΚ δεν έχουν απογοητευτεί. Βεβαίως αναζητούν τρόπους με τους οποίους θα μπορέσει η ομάδα να ανακάμψει και κυρίως να ανταποκριθεί στα συνεχόμενα παιχνίδια που θα ακολουθήσουν μετά την διακοπή. Ουτως ή άλλως ήμαστε στην 6η αγωνιστική και κανείς δεν μπορεί να προεξοφλήσει τι θα συμβεί μέχρι το τέλος. Κρατήστε μικρό καλάθι.