Δεύτερη εκτός έδρας νίκη μέσα σε λίγες ημέρες πανηγύρισε ο ...
Χάνει Μάντζιο ο Λεβαδειακός
Απώλεια ενόψει Νίκης Βόλου για τον Λεβαδειακό καθώς ο Βάγγελης ...

Με Μάντζιο την ανατροπή ο Λεβαδειακός στην Κομοτηνή

Ο Λεβαδειακός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο παιχνίδι με τον Πανθρακικό αλλά μέσα σε 7 λεπτά πέτυχε 3 γκολ, γύρισε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 3-1.  Ο Πανθρακικός πίστευε μέχρι το 83' ότι θα καταφέρει να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα αφού ήταν μπροστά στο σκορ και έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Ωστόσο ο Λεβαδειακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Μέσα σε 7 λεπτά κατάφερε όχι μόνο να γυρίσει το παιχνίδι αλλά να πετύχει 3 γκολ και να «κλέψει» τους τρεις βαθμούς με εμφατικό τρόπο. Ο Λεβαδειακός μπήκε πιο δυνατά, αλλά ο Πανθρακικός ισορρόπησε στο πρώτο μέρος, το οποίο είχε φάσεις και ρυθμό. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 30' με πέναλτι του Μάρτινς. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν καλός. Ο Πανθρακικός είχε το νου του στην άμυνα ενώ ο Λεβαδειακός δεν έδειχνε ικανός να δημιουργήσει φάσεις. Ο Μάντζιος άλλαξε ρόλο και στο 83' δημιούργησε για τον Γιακουμάκη που έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Πανθρακικού τα... έχασαν και οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το παιχνίδι. Ο Μάντζιος έγραψε το 2-1 με εκτέλεση πέναλτι και ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-1 στο 90' A' ημίχρονο: Ο Λεβαδειακός μπήκε πιο δραστήριος και είχε ήδη 4 επισκέψεις στην περιοχή του Πανθρακικού στα πρώτα 10 λεπτά. Ο Πανθρακικός έμοιαζε κάπως σοκαρισμένος από την επιθετικότητα των φιλοξενούμενων ωστόσο μετά την πρώτη του ευκαιρία ισορρόπησε το παιχνίδι και σταδιακά κυριάρχησε. Το πρώτο σουτ έγινε μόλις στο 1ο λεπτό από τον Μάντζιο από πολύ πλάγια θέση, αλλά ο Αθανασιάδης ήταν σε ετοιμότητα. Στο 4' το σουτ του Μιλιάζες έξω από την περιοχή περνάει άουτ. Στο 8' ο Μιλιάζες εκτελεί ένα πλάγιο δυνατά, ο Μάντζιος πιάνει την κεφαλιά προς τα πίσω, αλλά δεν ακολουθεί κάποιος συμπαίκτης του για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα ο Μιλιάζες κάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Αθανασιάδης ήταν στη θέση του και μπλόκαρε. Ο Χασομέρης στο 12' βγάζει κάθετα στον Ντιγκινί, εκείνος μέσα από την περιοχή σουτάρει και αναγκάζει τον Τζιντώτα να διώξει δύσκολα σε κόρνερ με τα πόδια. Στο 21' ο Λεβαδειακός λίγο έλειψε να προηγηθεί. Ο Μάντζιος κάνει το γύρισμα από δεξιά, ο Ντιγκινί προσπαθεί να διώξει, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι της ομάδας του και απομακρύνεται. Στο 28' ο Βάτσιος καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Πανθρακικού όταν ο Μάντζιος πήδηξε για την κεφαλιά με τον Μελίσση. Ο διαιτητής του αγώνα που ήταν κοντά στη φάση είδε παράβαση και ο Μάρτινς ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και δεν αστόχησε ανοίγοντας στο σκορ και γράφοντας το 1-0. Στο 42' ο Λεβαδειακός χάνει τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Ναβάρο κάνει την επέλαση από αριστερά, γυρνάει στον Μάντζιο ο οποίος από το ύψος του πέναλτι πασάρει στον επερχόμενο Φαβάλι που κάνει το σουτ από πολύ κοντά αλλά ο Αθανασιάδης τέντωσε το κορμί του και με το ένα χέρι απέκρουσε. Στο... ριμπάουντ ο Μάντζιος έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε τελικά. Β' ημίχρονο: Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις ενώ ο ρυθμός του δεν ήταν καλός. Ο Πανθρακικός κοίταξε πρωτίστως τα μετόπισθεν ενώ ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να δημιουργήσει. Όλα αυτά βέβαια μέχρι να αναλάβει ο Μάντζιος. Στο 49' ο Πανθρακικός είχε τεράστια ευκαιρία με τον Βάλτερ να κάνει το 2-0 αλλά πρώτα ο Τσιντώτας απέκρουσε το κοντινό του σουτ και στη συνέχεια ο Τριποτσέρης σε δεύτερο σουτ του Βάλτερ έδιωξε πάνω στη γραμμή. Στο 75' ο Μάντζιος κάνει ένα σουτ από πολύ πλάγια θέση και μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα χτυπάει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 83' Ο Μάντζιος πιάνει ανοργάνωτη την άμυνα του Πανθρακικού και βγάζει την κάθετη για τον Γιακουμάκη, εκείνος μπαίνει μέσα στην περιοχή και με σουτ φέρνει το ματς στα ίσια. Ο Πανθρακικός μούδιασε καθώς ο Λεβαδειακός δεν έδειχνε ικανός ότι θα καταφέρει να παραβιάσει την εστία του. Στο 86' ο Ναβάρο έβγαλε μία σέντρα από δεξιά, ο Πορτουλίδης είχε απλωμένο χέρι και ο Βάτσιος έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Μάντζιος ανέλαβε την εκτέλεση του και έκανε το 2-1. Το 3-1 γράφτηκε στο 90' όταν ο Μάντζιος μετά από απομάκρυνση της μπάλας από την άμυνα του Λεβαδειακού, βρέθηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα του Πανθρακικού τον οποίο νίκησε. Που κρίθηκε: Ο Πανθρακικός κατέρρευσε μέσα σε 7 λεπτά. Χαρακτηριστικό είναι ότι ενώ ο Λεβαδειακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, χρειάστηκε να δημιουργήσει μία φάση για να ανέβει ψυχολογικά. Ενώ με το που δέχθηκε το πρώτο γκολ κατέρρευσε. Παίκτης από χρυσάφι: Ο Μάντζιος δεν φάνηκε ιδιαίτερα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο ήταν ο παίκτης που δημιούργησε το πρώτο γκολ και εκείνος που πέτυχε τα άλλα δύο του Λεβαδειακού. Η σφυρίχτρα: Ο Βάτσιος καταλόγισε 2 πέναλτι. Εκείνο υπέρ του Πανθρακικού, στην διεκδίκηση της μπάλας μεταξύ Μάντζιου και Μελίσση, ήταν κάπως τραβηγμένο. Σε εκείνο υπέρ του Λεβαδειακού, η παράβαση για το χέρι του Πορτουλίδη είναι καθαρή. Ο αμυντικός του Πανθρακικού έχει απλωμένο το χέρι, η μπάλα χτυπάει σε αυτό και σωστά καταλογίζεται. Ελέγχεται ο επόπτης για το 3ο γκολ του Λεβαδειακού, γιατί πιθανώς ο Μάντζιος να ξεκινάει από θέση οφσάιντ. Οι συνθέσεις των ομάδων: Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Μπαϊκαρά (85’ Μαρκόπουλος), Ποτουρίδης, Μελίσσης, Σέρφα, Μεχία, Μάρτινς, Βάλτερ (73’ Λαδάκης), Χαβίτο, Χασομέρης (62’ Παπαγεωργίου), Ντιγκινί. Λεβαδειακός: Τσιντώτας, Τριποτσέρης, Στάθης, Μιλιάζες, Εντουίν, Μουλόπουλος (76’ Θέος), Γιακουμάκης, Γιάχιτς (66’ Νικολάου), Μάντζιος, Φαβάλι (66’ Μπελγκαζουανί), Ναβάρο.