Αθήνα, 12C°,
Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2016
Πάλι απουσίες και ήττα για την Εθνική Παίδων
Η Εθνική Παίδων παρότι προηγήθηκε με διαφορά 18 πόντων (36-18) 45'' πριν την ...
Νέα ήττα για την Εθνική Παίδων
Η Εθνική Παίδων ηττήθηκε από την Ρωσία (61-57) για την δεύτερη ημέρα του ...
«Τριαντάρα» η Ρεάλ!
Με… 30 πόντους διαφορά φιλοδώρησε η Ρεάλ την Άλμπα Βερολίνου στην ...

Δεύτερη ήττα του ΠΑΟΚ στην Τουρκία

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε και στην δεύτερη αναμέτρηση του στο πλαίσιο του Pinar Cup 2015, αυτή την φορά από την TED Άνκαρα με 74-66. Ήταν, ωστόσο, ένα πολύ καλό τεστ για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ο οποίος έβγαλε πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους παίκτες που είχε στην διάθεση του. Ο «Δικέφαλος» δεν άρχισε καλά τον αγώνα και ιδιαίτερα στον αμυντικό τομέα, με συνέπεια να βρεθεί πίσω στο σκορ με 12 (27-15) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με τρίποντο και συμπληρωματική βολή του Απόλλωνα Τσόχλα, αλλά και νέο καλάθι από τον Νίκολα Μάρκοβιτς, ο ΠΑΟΚ μείωσε 29-22 (23ο λεπτό) και έριξε ακόμη περισσότερο τη διαφορά, στους έξι (32-26) 3’ και 30’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με 4 συνεχόμενους πόντους του Θωμά Κώττα πλησίασε στους 4 (36-32), λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους 4 (38-34 και 41-37, 51-47), αλλά η τουρκική ομάδα άνοιξε την διαφορά και πήγε στους 9 (57-48) στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Ο «Δικέφαλος» έπαιξε καλή άμυνα, προσπάθησε να βρει σωστές επιλογές στην επίθεση, αλλά ήταν άστοχος (9/18 βολές και 5/26 τρίποντα με τον Βασιλειάδη να έχει 0/8 και να μην σκοράρει για πρώτη φορά στα φιλικά της προετοιμασίας) και παρά το γεγονός ότι μείωσε την διαφορά 64-59 (με συνεχόμενους πόντους του Κώττα), δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Τα δεκάλεπτα: 15-27, 32-38, 48-57, 66-74. ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Ντούβνιακ 9 (1), Τέπιτς 10 (1), Λιάπης 7 (1), Βασιλειάδης, Κακαρούδης 4, Τσόχλας 6 (1), Δέδας, Κώττας 10, Μπάλαμπαν 9, Μάρκοβιτς 11 (1), Καμάρας. TED ΑΝΚΑΡΑ (Όσμπεριτς): Τσίνκο 21 (4), Σαλασλάν, Κούλτσεμπας 2, Λούκας 6, Οζκάν, Ερντενίζ 8 (1), Γκετσεβίτσιους 13 (3), Έλεγκαρ 10, Σανικίτζε 6 (1), Ολμάζ 8.
Στην δεύτερη παράταση η Τουρκία την Ολλανδία!
Η Τουρκία αν και προηγήθηκε με 33-11 στις αρχές της δεύτερης περιόδου... ...