Η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει στην Πόλη την Τουρκία στο τελευταίο αγώνα ...
Ασταμάτητη η Τουρκία, νίκη για Iταλία!
Η Τουρκία παραμένει αήττητη στο Ευρωμπάσκετ των Νέων, καθώς έριξε στο... ...

«Πύρρειος» νίκη του Άρη στην Τουρκία

«Πύρρειος» ήταν η νίκη του Άρη στην Τουρκία επί της Γκαζιαντέπ (74-70) στον τελευταίο αγώνα προετοιμασίας εν όψει της έναρξης της φετινής σεζόν. Ο Τζαμέλ Χάγκινς δέχτηκε αγκωνιά στο κεφάλι στα πρώτα λεπτά του αγώνα και πήγε στο νοσοκομείο για ράμματα, ενώ ο Σπύρος Μούρτος δέχτηκε χτύπημα στον τετρακέφαλο και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος. Οι «κίτρινοι» έκαναν πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Ντομινίκ Ουότερς, που πέτυχε 11 πόντους στην τελευταία περίοδο και τους τρεις τελευταίους πόντους του Άρη από βολές στην αναμέτρηση, πήραν την νίκη. Οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν στον πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με διαφορά 16 πόντων (41-25) λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Άρης, ωστόσο, δεν άρχισε καλά το δεύτερο ημίχρονο και η Γκαζιαντέπ του Γιούρι Ζντοβτς με σερί 12-0 πλησίασε στους τέσσερις πόντους (45-41) και ισοφάρισε (48-48) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με τρία εύστοχα τρίποντα η τουρκική ομάδα προσπέρασε με 59-58 και με δύο βολές του Μπάλαζιτς προηγήθηκε με τρεις (61-58.) Οι «κίτρινοι» απάντησαν με σερί 7-0 και προηγήθηκε με 68-63 και ο Ουότερς με τρεις βολές... σφράγισε την νίκη του Άρη και διαμόρφωσε το τελικό σκορ 74-70. Δεκάλεπτα: 15-21, 29-43, 48-49, 70-74. ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Ζντοβτς): Ρότινς 16, Σενμέζ, Ερόλ 8, Γκάλογουεϊ 10, Ρούζιτς 2, Μπάλαζιτς 6, Σουνγκούρ, Εριούζ 2, Ουίλιαμς 17, Κανμπολάτ, Σιρίν, Εγκούτ 9. ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 5, Τσούπκοβιτς 3, Φλιώνης, Ουάιτ 5, Ουότερς 18, Ζάρας 4, Χάγκινς 5, Κοέν 10, Μούρτος 4, Σίμτσακ, Μακ Νιλ 16.
2234. ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ-ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ 2 1.70 Πύρρειος η δίκαιη νίκη με 2-0 της ...
Αυλαία στα φιλικά στην Τουρκία για Άρη
Επί τουρκικού εδάφους θα δώσει ο Άρης τον τελευταίο αγώνα της ...
«Πύρρειος» νίκη επί της Παρτίζαν
Με νίκη επί της Παρτίζαν με 66-56 συνδύασε ο Παναθηναϊκός την αποψινή ...
Τεστ με Τουρκία
Δυνατό φιλικό αγώνα κόντρα στην Τουρκία θα δώσει η Εθνική μας ομάδα ...
«Λουκέτο» στην Τουρκία
Πύρρειος νίκη για Μιλγουόκι (video)
Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο νίκησε στην έδρα του Φίνιξ με buzzer beater ...