«Ο Μαλίκ Χέρστον θα προσθέσει καινούργια πράγματα στο παιχνίδι μας», ...
Για πλάκα ο Ίβκοβιτς την Γαλατά
Μπορεί να ήταν φιλικό, ωστόσο η Ανατολού Εφές πήρε πολύ εύκολα τη νίκη ...

Επιβλητική νίκη η ΑΕΚ στην «γιορτή»

Η ΑΕΚ πέτυχε επιβλητική νίκη επί της Αναντολού Έφες (85-56) στην αναμέτρηση που έγινε στο ΟΑΚΑ και στο πλαίσιο του οποίου τιμήθηκαν οι Ντράγκαν Σάκοτα, Ντούσαν Ίβκοβιτς, με τους οποίους η Ένωση κατέκτησε τους τέσσερις τελευταίους τίτλους της ιστορίας της. Η εμφάνιση της Ένωσης ήταν... εορταστική, όχι, όμως, και το σκηνικό στις κερκίδες, καθώς στις εξέδρες του κλειστού του ΟΑΚΑ βρέθηκαν περίπου 2.000 θεατές. Ασφαλώς αποτελεί σοβαρή δικαιολογία για την απουσία του κόσμου ότι το ματς έγινε Τρίτη στις 19:00. Αν και η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Σάκοτα, Κάρτερ και τον Όρτον που έχει κληθεί σε απολογία για πειθαρχικά παραπτώματα, κυριάρχησε στο παρκέ από την αρχή έως το τέλος. Με πρωταγωνιστή τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη η Ένωση προηγήθηκε με διψήφια διαφορά και νταμπλ σκορ (20-10) δύο λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Η Ένωση είχε επιβάλλει τον ρυθμό της με πολύ καλή άμυνα και με τους Ουόερν, Σκραμπ εύστοχους από την περιφέρεια ξέφυγε με 17 (35-18) με έξι λεπτά να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η διαφορά όσο κυλούσε το πρώτο ημίχρονο ανέβαινε για την ΑΕΚ, που δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους, προηγήθηκε με 42-19 και διαφορά 23 πόντων. Η Ένωση μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Χέρστον πρωταγωνιστή ξέφυγε με 24 (54-30) στα δύο πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Οι Ερτέλ, Τάιους προσπάθησαν να περιορίσουν την διαφορά και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Έφες  να έχει μειώσει στους 12 (61-49). Η ΑΕΚ απάντησε με τους «ζεστούς» Μαυροκεφαλίδη, Ουόρεν και Χέρστον και ανέβασε την διαφορά στους 19 (70-51) τρία λεπτά μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Η Ένωση δέχθηκε μόλις δύο πόντους στα επόμενα τέσσερα λεπτά της συνάντησης με αποτέλεσμα να ξεφυγεί με 26 (79-53) με τρία λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Στα τελευταία λεπτά η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο και έφτασε την τελική των 29, ενώ ο Ντράγκαν Σάκοτα... έριξε στο παρκέ τον νεαρό Δημήτρη Μωραΐτη, ο οποίος αποθεώθηκε από τους φίλους της ΑΕΚ. Διαιτητές: Αναστόπουλος, Σώμος, Ψαριανός Τα δεκάλεπτα: 23-12, 46-25, 61-49, 85-56 AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 8 (2), Σκραμπ 10 (1), Ουόρεν 12 (2), Μωραϊτης 1, Παύλος, Χέρστον 15, Κατσίβελης 7 (1), Σαρικόπουλος 4 (8 ριμπ.), Mιλόσεβιτς 8 (11 ριμπ. – 5 ασ), Μαυροκεφαλίδης 20 (1 τρ. – 10 ριμπ). ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Τάιους 5, Μπράουν 8, Οσμάν, Μπατούκ 3 (1), Σάριτς 12 (2), Κορκμάζ 2, Ουλουμπάι, Γκρέιντζερ 3, Ερτέλ 5, Ντίμπλερ 9 (3), Ντάνστον 4, Ντουβερίογλου 5.