Ο Αμπντούλ Ατζαγκουν υποδέχθηκε με τον δικό του τρόπο τον Μίκαελ Εσιέν ...
Με Ατζαγκούν αλλά χωρίς Πράνιτς, Καρέλη, Μπούρμπο
Το ροτέισον του Γιάννη Αναστασίου συνεχίζεται προκειμένου να ...

Ο Ατζαγκούν… σώζει τον Αναστασίου

Δεν τα λες πολλά αλλά ούτε και λίγα τα γκολ που έχει πετύχει ο Αμπντούλ Ατζαγκούν στο διάστημα που αγωνίζεται στον Παναθηναϊκό. Σίγουρα όμως τα περισσότερα εξ αυτών υπήρξαν καθοριστικά για την τελική έκβαση των αγώνων. Μάλιστα είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι σε κανένα από τα ματς που ο βραχύσωμος νιγηριανός μεσοεπιθετικός βρήκε δίχτυα, ο Παναθηναϊκός δεν γνώρισε την ήττα. Τουτέστιν, 13 παιχνίδια αήττητος με σκόρερ τον Ατζαγκούν αν προσθέσουμε και τα τρία που έχει πετύχει στο Κύπελλο Ελλάδας… Αξιοσημείωτο ωστόσο είναι το ότι ο «Ατζα» σκοράρει και δίνει λύσεις σε παιχνίδια που ο προπονητής της ομάδας Γιάννης Αναστασίου βρίσκεται σε δύσκολη θέση. Το έκανε την πρώτη του σεζόν στο ματς με τον Πλατανιά, όπου στο ντεμπούτο του μπήκε ως αλλαγή στο 71’ και έντεκα λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 1-1. Ηταν μια δύσκολη περίοδος για τον Αναστασίου που προερχόταν από συντριβή στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο (3-0) και εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Βέροια. Μια ήττα από τον Πλατανιά θα δυσχέραινε ακόμη περισσότερο τη θέση του… Την επόμενη σεζόν και πάλι ο Ατζαγκούν έβαλε το χεράκι του για να μην αυξηθεί η πίεση προς τον Αναστασίου. Λίγο μετά τον αποκλεισμό από τη Σταντάρ Λιέγης ο Νιγηριανός ισοφάρισε στο 89’ το γκολ που είχε πετύχει ο Μπουμάλ για τον Πανιώνιο λίγα λεπτά πριν. Ακολούθησε το γκολ του Πέτριτς σε μια μεγάλη νίκη-ανατροπή επί του Πανιωνίου (2-1) στην άδεια Λεωφόρο. Λίγες εβδομάδες αργότερα (τέτοιες ημέρες πριν από ένα χρόνο) κι ενώ η αμφισβήτηση προς το πρόσωπο του Αναστασίου αυξανόταν, ο Ατζαγκούν ήταν εκείνος που έδωσε τη λύση στη νίκη με 1-0 επί της Νίκης Βόλου σβήνοντας τη φωτιά προτού ανάψει, ενώ στις αρχές Νοεμβρίου πραγματοποίησε μια από τις καλύτερές του εμφανίσεις στον Παναθηναϊκό σε ένα ματς που τελείωσε κάθε συζήτηση περί απομάκρυνσης του αρτινού κόουτς. Ο Νιγηριανός σκόραρε το 0-1 και είχε συμμετοχή και στο 1-2 των Πρασίνων επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Το ίδιο έργο επαναλήφθηκε και εφέτος καθώς το γκολ του Ατζαγκούν απέναντι στον Πλατανιά (1-0) μπορεί να μην καθησύχασε τους οπαδούς που αποδοκίμασαν έντονα τον 42χρονο προπονητή, ωστόσο πρόσφερε τρεις πολύτιμους βαθμούς και πιθανότατα διατήρησε στη θέση του τον Αναστασίου που δύσκολα θα κρατιόταν εκεί αν γκέλαρε την περασμένη Κυριακή… Το οξύμωρο είναι ότι ο Ατζαγκούν είναι από τους αδικημένους παίκτες, οι οποίοι εφέτος έχουν πάρει λίγο χρόνο μολονότι δεν αντιμετώπισε προβλήματα τραυματισμών. Εχει όλες κι όλες τέσσερις συμμετοχές: δύο στο πρωτάθλημα ως βασικός με Λεβαδειακό (58 λεπτά) και Πλατανιά (57 λεπτά), όπου πέτυχε ισάριθμα γκολ (δεν αγωνίστηκε με Παναιτωλικό, Καλλονή και Πανιώνιο) και δύο στην Ευρώπη, ως βασικός με την Μπριζ εντός έδρας (45 λεπτά) και ως αλλαγή με την Καμπάλα εκτός (23 λεπτά). Δεν έπαιξε ούτε στο 3-0 από τους Βέλγους, ούτε στο 2-2 με τους Αζέρους…   Τα γκολ του Ατζαγκούν στο πρωτάθλημα 2013-14 Πλατανιάς-ΠΑΟ 1-1 – Πέτυχε το 1-1 στο 82’ Βέροια-ΠΑΟ 1-3 – Πέτυχε  το 1-2 στο 34’ Πανθρακικός-ΠΑΟ 0-2 – Πέτυχε το 0-2 στο 59’ ΠΑΣ Γιάννινα-ΠΑΟ 0-1 – Πέτυχε το 0-1 στο 36’   2014-15 ΠΑΟ-Πανιώνιος 2-1 – Πέτυχε το 1-1 στο 89’ ΠΑΟ-Νίκη Βόλου 1-0 – Πέτυχε το 1-0 στο 42’ ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 1-2 – Πέτυχε το 0-1 στο 51’ Εργοτέλης-ΠΑΟ 0-2 – Πέτυχε το 0-2 στο 40’   2015-16 ΠΑΟ-Λεβαδειακός 3-0 – Πέτυχε το 3-0 στο 19’ ΠΑΟ-Πλατανιάς 1-0 – Πέτυχε το 1-0 στο 45’
Αναστασίου: «Δείξαμε πως το θέλαμε». Πόντες: «Πιο δικαιό αποτέλεσμα η ισοπαλία»
Ο Γιάννης Αναστασίου εξέφρασε την ικανοποίησή του για το πάθος των ...
Αναστασίου: «Χαίρεσαι να βλέπεις αυτόν τον Παναθηναϊκό»
Απόλυτα ικανοποιημένος δήλωσε ο Γιάννης Αναστασίου από τον τρόπο που ...