Από έναν βαθμό πήραν Ατρόμητος και Βέροια στο Περιστέρι, στην εξ ...
Έρχεται... ξεκούραστη η Σαράγεβο
Το... ιδανικό "τρίποντο" πανηγύρισε η Σαράγεβο λίγες ημέρες πριν από τη ...

ΜΑγΚας στο Περιστέρι!

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο ΠΑΟΚ έδειξε "μαγκιά" σε μια έδρα που παραδοσιακά τον δυσκολεύει και με τα γκολ από Μπερμπάτοφ και Μακ πανηγύρισε το τρίποντο κόντρα στον Ατρόμητο με 2-1. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον Ούμπιδεςμ δοκάρι για τον "Δικέφαλο" με τον Κάτσε.

Ματς τακτικής και αποθέωσης του... “προσέχω για να έχω” στο πρώτο ημίχρονο στο Περιστέρι. Ατρόμητος και ΠΑΟΚ θέλησαν να διαφυλάξουν πρώτα απ’ όλα τα μετόπισθεν με τον “Δικέφαλο” να είναι πιο κινητικός και για περισσότερη ώρα με τη μπάλα στα πόδια. Μετά από το “μουδιασμένο” ξεκίνημα με πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις, οι δύο ομάδες αποφάσισαν να παίξουν πιο στρωτό ποδόσφαιρο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και τον έλεγχο του ρυθμού χωρίς ωστόσο να μπορούν να βρουν διαδρόμους προς την περιοχή του Γκορμπούνοφ. Για να δούμε φάση χρειάστηκε να περάσουν 25 λεπτά όταν ο Μακ κατέβασε μέσα στην περιοχή, έστρωσε στο ύψος του πέναλτι όμως, ο επερχόμενος Αθανασιάδης δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα στην κίνηση και να τη στείλει στα δίκτυα.

Βλέποντας την αδυναμία των ποδοσφαιριστών του να κρατήσουν τη μπάλα και να δημιουργήσουν, ο Γρηγορίου αποφάσισε περίπου στο ημίωρο να αλλάξει το σύστημα από 4-2-3-1 σε 3-5-2. Κίνηση η οποία απέδωσε για τον Ατρόμητο αλλά κατά διαστήματα αφού οι Περιστεριώτες είχαν ολιγόλεπτα ξεσπάσματα αγωνιστικής... ύπαρξης. Στο 33’ ο ήχος της μπάλας να προσκρούει με απίστευτη δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι του Γκορμπούνοφ μετά από “κεραυνό” του Κάτσε ξύπνησε άπαντες στο Περιστέρι όμως, η φάση αυτή αποδείχτηκε... πυροτέχνημα. Κι αυτό γιατί στα εναπομείναντα λεπτά πριν από την ανάπαυλα, οι δύο “μονομάχοι” αναλώθηκαν και πάλι σε μονοδιάστατο τρόπο παιχνιδιού. Στο 40’ ο Στόιτσεφ αποφάσισε να τεστάρει για πρώτη φορά τα αντανακλαστικά του Όλσεν, ο οποίος αντέδρασε θετικά για τον ΠΑΟΚ μπλοκάροντας σταθερά.