Ο Νικολά Μιλουτίνοφ, όπως μεταδίδουν διεθνή μέσα ενημέρωσης, ζήτησε ...
«Κοντά σε Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός»
Κοντά στην απόκτηση του Νίκολα Μιλουτίνοφ, του 20χρονου ύψους 2μ.11 ...

Με «πύργο» Μιλουτίνοφ τρίτος ο Ολυμπιακός

Με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να... κλέβει την παράσταση στο ανεπίσημο ντεμπούτο του με τους «ερυθρόλευκους» (13 πόντοι και 6 ριμπάουντ) και ανατροπή στο τελευταίο τρίλεπτο της συνάντησης, ο Ολυμπιακός νίκησε την Νταρουσάφακα με 61-57 στον μικρό τελικό του τουρνουά της ΚΚ Ζαντάρ. Τον Σέρβο σέντερ ακολούθησε σε απόδοση ο Γιάννης Αθηναίου, ενώ δεν αγωνίστηκε για τους «ερυθρόλευκους» λόγω μικροτραυματισμού στην μέση ο Ματ Λοτζέσκι και οι Βασίλης Σπανούλης, Γιώργος Πρίντεζης και Ντανιελ Χάκετ, που προέρχονται από συμμετοχή στο Ευρωμπάσκετ. Το ματς ήταν «σκληρό», με δυνατές άμυνες και αστοχία στην επίθεση. Η ομάδα του Πειραιά ήταν καλύτερη στην δεύτερη περιόδο και προηγήθηκε με 25-16 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, ήταν πολύ κακό με συνέπεια η τουρκική ομάδα με σερί 14-0 να προσπεράσει με 34-27 λίγο πριν την συμπλήρωση πέντε λεπτών στην τρίτη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» συνήλθαν στην συνέχεια δεν επέτρεψαν στην Νταρουσάφακα να ξεφύγει στο σκορ και με τρεις βολές του Αθηναίου πλήσιασαν στον πόντο (52-51) με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Με δύο βολές του Στόμπερι και γκολ φάουλ του Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 56-52 55'' πριν το τέλος του αγώνα και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με καλάθι στα 9'' πριν την λήξη του ματς... σφράγισε την νίκη των «ερυθρόλευκων» (58-54). Τα δεκάλεπτα: 13-12, 27-20, 39-43, 61-57 ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μαχμούτι): Ρέντινγκ 1, Ερντέν 12, Μαρκοϊσβίλι 7 (1), Τσετίν, Σαβάς 2, Γκόρντον 7 (1), Αρσλάν 9, Σλότερ 6, Χαραγκόντι 3(1), Μπιέλιτσα 6, Πρέλτζιτς 4. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 9, Παπαπέτρου 4, Στρόμπερι 6, Τσαϊρέλης 4, Τολιόπουλος 1, Μιλουτίνοφ 13, Μουράτος 3 (1), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 5 (1), Καββαδάς, Αθηναίου 12 (2).