Με το εμφατικό 6-0 επικράτησε ο ΑΠΟΕΛ της ΑΕΛ στο «ΓΣΠ» για την 7η ...
Μετά την «πεντάρα» της πρεμιέρας επί του Ερμή, ο ΑΠΟΕΛ επανήλθε μετά ...
«Μπαμ» με Καβενάγκι ο ΑΠΟΕΛ
Ο ΑΠΟΕΛ έκανε τελικά το «μπαμ» με την απόκτηση του Φερνάντο Καβενάγκι! ...

«Τεσσάρα» ο ΑΠΟΕΛ, επέστρεψε ο Αλωνεύτης

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε με 4-0 τον Άρη (έχει μόλις έναν βαθμό) στο «ΓΣΠ» (δυο γκολ ο Τομάς Ντε Βινσέντι, ένα ο Φερνάντο Καβενάγκι) για την 5η αγωνιστική, με τον αντίπαλο του Αστέρα τριπλής στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ να μένει αήττητος (4-1-0). Επέστρεψε ο Αλωνέυτης. Ο ΑΠΟΕΛ παραμένει στην κορυφή, μαζί με την ΑΕΚ που νίκησε 2-1 την ΕΝΠ, ενώ ο Απόλλων επικράτησε 5-2 του Εθνικού, με τον Φώτη Παπουλή να σκοράρει. Η εικόνα του αγώνα του ΑΠΟΕΛΜε τον Μοράις να οπισθοχωρεί στην άμυνα δίπλα από τον Καρλάο ξεκίνησε το ματς ο Κετσπάγια, με τον Ιωάννου στο αριστερό άκρο και τον Σέρτζιο στο δεξί. Ο Αρτυματάς ήταν ο παρτενέρ του Μακρίδη στα χαφ με τον Στίλιτς μπροστά τους, τον Ντε Βινσέντι στο δεξί φτερό, τον Εφραίμ αριστερά και τον Καβενάγκι στην κορυφή.Με αρκετά καλή διάθεση μπήκαν στο ματς οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ και έψαξαν το γρήγορο γκολ που θα έκανε ευκολότερα τα πράγματα για τη συνέχεια.Με τα «φτερά» των γηπεδούχων να δουλεύουν πολύ καλά και τους Εφραίμ και Ντε Βινσέντι να φτιάχνουν προϋποθέσεις και ευκαιρίες, το γκολ έδειχνε να είναι θέμα χρόνου και τελικά ήρθε στο 25ο λεπτό, με τον Κύπριο μεσοεπιθετικό να κερδίζει πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Καβενάγκι, που έφτασε τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα.Στο 36' ο ΑΠΟΕΛ έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, με τον Εφραίμ να προσπαθεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα μετά από παράλληλο γύρισμα αλλά να το κάνει για λογαριασμό του ο... Μποργκ που σκόραρε στη δική του εστία μετά το λάθος του Λοΐζου.Ο Άρης, από την άλλη, δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Βάτερμαν, πέραν από δύο σουτ των Μαραγκουδάκη και Αουρέλιο, τα οποία μάζεψε εύκολα ο Ολλανδός κήπερ.Στην πρώτη του φάση στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ευτύχησε να σκοράρει και να "τελειώσει" το ματς, με τον Ντε Βινσέντι να εκμεταλλεύεται την σέντρα του Μακρίδη και με κεφαλιά να νικά τον Λοΐζου.Ο Άρης θα μπορούσε να μειώσει στο 53' με τον Μπόνιφεϊς αλλά ο Βάτερμαν επέδειξε καλά αντανακλαστικά, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε νέα ευκαιρία στο 58'.Στο 63' ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι, αλλά αυτή τη φορά ο Λοΐζου νίκησε τον Καβενάγκι, ενώ απέκρουσε και το σουτ του Χαραλαμπίδη στη συνέχεια της φάσης, με το 3-0 να παραμένει.Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αλωνεύτης έκανε την επάνοδό του στους αγωνιστικούς χώρους αντικαθιστώντας τον Στίλιτς και καταχειροκροτήθηκε από τους φίλους της ομαδας του.Ο ΑΠΟΕΛ έχασε ευκαιρίες για το 4-0, πρώτα με τον Καβενάγκι και αργότερα με τον Πιατκόφσκι που τον αντικατέστησε, ωστότο τελικά το πέτυχε με τον Ντε Βινσέντι στο 88' που με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. MVP: Εφραίμ. Δεν σκόραρε αλλά συνέβαλε στα πρώτα δύο γκολ της ομάδας του, ενώ έφτιαξε και αρκετές φάσεις ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. UP: Ο Ντε Βινσέντι «καθάρισε» το παιχνίδι σκοράροντας δις στο δεύτερο ημίχρονο. DOWN: Ο Άρης μπήκε φοβισμένα στο παιχνίδι και δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στον αντίπαλό του, χάνοντας το ματς από νωρίς. ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το τρίτο γκολ του ΑΠΟΕΛ στην έναρξη της επανάληψης τελείωσε το ματς. Οι συνθέσεις:ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Σέρτζιο, Ιωάννου, Καρλάο, Αρτυματάς, Μοράις, Μακρίδης, Στίλιτς (67' Αλωνεύτης), Ντε Βινσέτι, Εφραίμ (61' Χαραλαμπίδης), ΚαβενάγκιΑΡΗΣ: Λοΐζου, Χριστοφόρου, Μποργκ, Οζίας, Αντωνίου (55' Ράντι), Θεοφίλου, Αουρέλιο, Γκερέιρο, Μπαγκούρα (Μπόνιφεϊς), Μαραγκουδάκης (66' Γκαλάν), Κύπρου Σκόρερ: Καβενάγκι 25' (πεν.), Μποργκ 36' (αυτ.), Ντε Βινσέντι 49', 88' / - Κίτρινες: Ιωάννου / Αντωνίου, Γκερέιρο, Ντάγκλας, ΓκαλάνKόκκινες: - / - Πηγή: balla.com.cy Η ΑΕΚ είναι και αυτή αήττητη (4-1-0), μετά την επιτυχία της με 2-1 εντός κόντρα στην Ένωση, ενώ ο Απόλλων επέστρεψε στα «τρίποντα» με το 5-2 εντός απέναντι στον Εθνικό. Οι δυο χαμένες έμειναν στους επτά βαθμούς. Η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε την 3η σερί νίκη της με το «διπλό» κόντρα στον Ερμή, ο οποίος έχασε για 2η... κολλητή αγωνιστική! Αναλυτικά για την 5η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος έχουμε:ΣάββατοΑπόλλων - Εθνικός 5-2 (26', 90' Ελίζιο, 30' Γκιέ Γκιέ, 33' Μέζγκα, 42' Παπουλής / 13' Πινσέλι, 78' Χατζηβασίλης)Ερμής - Νέα Σαλαμίνα 1-2 (7' Αλασάν Κεϊτά / 61' Τσούριουριτς, 83' Μακρίεφ)ΑΕΚ - ΕΝΠ 2-1 (1' Αντρέ Άλβες, 57' Μάρτσινιακ / 86' Μπούντιμιρ)ΑΠΟΕΛ - Άρης 4-0 (25' πέν. Καβενάγκι, 35' αυτ. Μποργκ, 49', 88' Ντε Βινσέντι)ΚυριακήΑγία Νάπα - Ομόνοια (18:00)Πάφος - ΑΕΛ (19:00)ΔευτέραΑνόρθωση - Δόξα (19:00) Η βαθμολογία1. ΑΠΟΕΛ 132. ΑΕΚ 133. Ανόρθωση 104. Απόλλων 105. Νέα Σαλαμίνα 96. ΕΝΠ 77. Εθνικός 78. ΑΕΛ 69. Ομόνοια 510. Ερμής 411. Πάφος 312. Δόξα 213. Άρης 114. Αγία Νάπα 0