Την απόκτηση του 24χρονου Νιγηριανού αμυντικού, Ντανιέλ Αντέτζο, για τα ...
Μένει Καλλονή ο Μανούσος
Ο Γιώργος Μανούσος ανανέωσε την συνεργασία του την Καλλονή για άλλα ...

Η Καλλονή και το… τέρας

Με ένα γκολ στα τέσσερα πρώτα ματς του πρωταθλήματος, η Καλλονή δεν έδειχνε φαβορί πριν από την έναρξη του αγώνα. Με τέσσερα όμως σε ένα ημίχρονο έδειξε ότι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να μην είναι η νικήτρια απέναντι σε μια ομάδα που δεν θύμιζε σε τίποτα τον περυσινό Παναιτωλικό. Περισπούδαστες αναλύσεις και αναφορές σε συστήματα δεν χρειάζονται για να κατανοήσει κανείς τι συνέβη στη Μυτιλήνη. Από τη μια υπήρχε η Καλλονή που σχεδόν σε κάθε τελική προσπάθεια σκόραρε και από την άλλη υπήρχε ή μάλλον δεν υπήρχε ο Παναιτωλικός. Οι Αγρινιώτες με άμυνα παιδική χαρά, με έναν προπονητή θεατή του αγώνα που σίγουρα όσο έβλεπε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του θα αγχωνόταν για τη θέση του, με επιθετικούς και μέσους που δεν άγχωσαν καθόλου τους αντιπάλους τους, δεν θα μπορούσε να πάρει κάτι περισσότερο απ’ ότι πήρε από τον αγώνα, δηλαδή μια συντριβή. Το α’ ημίχρονοΣτο ξεκίνημα του αγώνα, Τσιοαμπούρης, Μανούσος και Ελακόπουλος έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο γήπεδο, ο Γεωργίου σκόραρε λες και έπαιζε με αντίπαλο ομάδα μικρότερης κατηγορίας και κάπως έτσι ήρθε το 4-0 του ημιχρόνου. Ένα γκολ από τον Ελακόπουλο στο 10’, δύο από τον Γεωργίου στο 22’ και στο 27’ και ένα από τον Αντέτζο στο 34’ αρκούσα για να λήξει εκεί το ματς. Το β’ ημίχρονοΣτην επανάληψη η Καλλονή απλά κατέβασε ταχύτητα. Ακόμα κι έτσι όμως έδειχνε τουλάχιστον μια παραπάνω από την ταχύτητα του Παναιτωλικού. Ο Θαλής Θεοδωρίδης μάλιστα βρήκε την ευκαιρία να βγάλει τους πιο καλούς του, αφ’ ενός για να χειροκροτηθούν, αφ’ ετέρου για να τους ξεκουράσει.Σαν σε προπόνηση, ο Μανούσος πέτυχε με σουτ το 5-0 και απλά ο Παναιτωλικός με μια πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Πάουλο μείωσε σε 5-1 στο 82’. Η σφυρίχτραΔιαιτητής του αγώνα ήταν ο Ηλίας Σπάθας. Μάλλον ακόμα και όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο δεν αναρωτήθηκαν ποιος ήταν. Σε τέτοιο ματς ήταν… αχρείαστος. Που κρίθηκεΣτο γεγονός ότι η μία ομάδα έπαιζε ποδόσφαιρο και η άλλη… τίποτα. Η Καλλονή είχε αρχή, μέση και τέλος και κυρίως πάθος. Ο Παναιτωλικός δεν είχε τίποτα απολύτως. Για πάθος ούτε λόγος. Χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες του Πόντες πήραν μία κίτρινη κάρτυα και οι αντίπαλοί τους τρεις. Παίκτης από χρυσάφιΘα μπορούσαν να μπουν σε αυτή την κατηγορία αρκετοί από την Καλλονή. Λίγο περισσότερο απ‘ όλους το διακιο0ύται ο Σάββας Τσαμπούρης διότι αν όλοι βοήθησαν να γίνει το πάρτι αυτός το οργάνωσε. Με τις εμπνεύσεις του, τα χιλιόμετρα που έτρεξε στο πρώτο ημίχρονο και γι’ αυτό εισέπραξε το χειροκρότημα. Γκολ: Ελλακόπουλος; (10’), Γεωργίου (22’, 27’), Αντέτζο (34’), Μανούσος (62’) / Πάουλο (83’). Κίτρινες κάρτες: Γεωργίου (27’), Μανούσος (62’), Κρολ (79’) / Μπεχράνο (48’). ΚΑΛΛΟΝΗ: Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Ούκα, Καλτσάς, Κεϊτά, Κρολ, Τσαμπούρης (69’ Μπορούς), Γεωργίου (61’ Μπαργκάν), Ελλακόπουλος (32’ Κλαντρούμπσκι), Μανούσος.ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεφανάκος, Κέβιν, Κούσας, Παπάζογλου, Μπεχαράνο, Πάουλο, Μάκος (29’ Ρομέρο), Ντάνι Μπεχαράνο, Βιγιαφάνιες (65’ Γουάρντα), Κάπελ, Μαρκόφσκι (54’ Βασιλείου).