Σημάδια ζωής η Τσέλσι, διαμαρτύρεται η Άρσεναλ (vds)

Εφτάψυχη... Λέστερ, κόκκινη ο Μιραλάς (vd)

Στο... κόκκινο ο Γκάμπριελ, τη «γλίτωσε» ο Κόστα (vds)

Βενγκέρ: «Ντροπή αυτό που έγινε με τον Ντιέγκο Κόστα» (vd)

Η Γουέστ Χαμ αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη του αγγλικού πρωταθλήματος, καθώς κατάφερε να ρίξει... «σφυριά» (2-1) και στη Μάντσεστερ Σίτι εκτός έδρας για την 6η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ! Οι Λονδρέζοι έχουν πετύχει μεγάλα «διπλά» και κόντρα σε Άρσεναλ και Λίβερπουλ, και έτσι ανέβηκαν στην 2η θέση στο -3 από τους «πολίτες», που γνώρισαν την πρώτη ήττα, ενώ δέχτηκαν και τα πρώτα γκολ!

Πάνω από 100 χρόνια είχε η Σίτι να ξεκινήσει με "6 στα 6" και δεν κατάφερε να το κάνει φέτος, ενώ τώρα έχει προσγειωθεί για τα καλά, καθώς προερχόταν από εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα του Champions League από την Γιουβέντους.

Στο «Σίτι οφ Μάντσεστερ», η Γουέστ Χαμ κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 με απίστευτο σουτ από τον Βίκτορ Μόουζες στο 6’ και γκολ του Ντιαφρά Σακό από κοντά στο 31’, μετά από λάθος αντίδραση της άμυνας της γηπεδούχου. Πριν από το δεύτερο γκολ της φιλοξενούμενης, οι «πολίτες» είχαν πάρει τα ηνία του ματς, είχαν κατοχή, πίεζαν, αλλά δεν σκόραραν. Τελικά, η Μάντσεστερ Σίτι  μπήκε ξανά στον αγώνα με τέρμα από τον Κέβιν Ντε Μπρούινε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πολίτες» πίεσαν και είχαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες. Στο 85' ο Αντριάν έβγαλε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Οταμέντι! Έτσι, η Γουέστ Χαμ έφτασε σε μια ακόμα μεγάλη εκτός έδρας νίκη, ενώ έχει χάσει στο γήπεδό της από Λέστερ και Μπόρνμπουθ!!!
Οι συνθέσεις
ΜΑΝ.ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σανιά, Οταμέντι, Μανγκαλά (46' Ντεμιτσέλις), Κολάροβ (84' Ιχεανάτσο), Φερναντίνιο, Γιαγιά Τουρέ, Ντε Μπράινε, Χεσούς Νάβας, Στέρλινγκ (66' Μπονί), Αγκουέρο.
ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αντριάν, Τζένκινσον (85' Κόλινς), Τόμκινς, Γουίνστον Ριντ, Κρέσγουελ, Νομπλ, Πέδρο Ομπιάνγκ, Παγέτ, Λανσίνι (69' Γέλαβιτς), Μόουζες (60' Αντόνιο), Ντιαφρά Σακό.

Αναλυτικά για την 6η  αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ έχουμε:
Σάββατο
Τσέλσι - Άρσεναλ 2-0 (53' Ζουμά, 90'+1 Αζάρ)
Άστον Βίλα - Γουέστ Μπρομ 0-1 (39' Μπεραϊνό)
Μπόρνμουθ - Σάντερλαντ 2-0 (4' Γουίλσον, 9' Ρίτσι)
Νιούκαστλ - Γουότφορντ 1-2 (62' Γιάνμαατ / 10', 28' Ιγκάλο)
Στόουκ - Λέστερ 2-2 (13' Μπόγιαν, 20' Γουόλτερς / 51' πέν. Μαχρέζ, 69' Βέρντι)
Σουόνσι - Έβερτον 0-0
Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Χαμ 1-2 (45'+2 Ντε Μπράινε / 6' Μόουζες, 31' Ντιαφρά Σακό)

20. Νιούκαστλ 2

Νίκη στο 90’+1 για Σίτι, 0-0 στο Παρίσι (videos)
Με γκολ από τον Κέβιν Ντε Μπρούινε στο 90’+1 η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με ...
Νίκη για Άρσεναλ, στο 90’ η Σίτι
«Τεσσάρα» στη Σίτι η Ρεάλ, γκολάρα ο Μπενζεμά! (videos)
Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το  International Champions Cup της Αυστραλίας μετά από ...