Πρώτος σκόρερ σε τελικούς Κυπέλλου από τους παίκτες του τωρινού ρόστερ ...
Ο Νίκος Παππάς, από τους καλύτερους του Παναθηναϊκού απόψε στο Τελ ...
Ευκαιρίες για πολλούς
Την ευκαιρία να δείξουν ότι είναι έτοιμοι για το γκρουπ των βασικών ...

Κλώτσησαν την ευκαιρία

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με τον Απόλλωνα σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα στο Ολυμπιακό στάδιο. Η «Ένωση» προηγήθηκε με τον Βάργκας στο 34', αλλά η «ελαφρά ταξιαρχία» ισοφάρισε στο 89'. Δεν... έλαμψαν οι «ρεζέρβες», αλλά οι πιτσιρικάδες άφησαν υποσχέσεις.

Ο Τραϊανός Δέλλας στο πρώτο ημίχρονο δοκίμασε τη διάταξη του 4-3-3 που σε πολλές περιπτώσεις μετατρεπόταν σε 4-1-4-1. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά το ότι έπαιζαν για πρώτη φορά μαζί και δεν είχαν αγωνιστικό ρυθμό επηρέασε την εικόνα τους.

Ο Βάργκας πάντως στη μοναδική ουσιαστική ευκαιρία που δημιούργησαν οι παίκτες του «Κολοσσού» στο α' μέρος αποδείχθηκε συνεπέστατος στο ραντεβού με τα δίχτυα σκοράροντας με κοντινή προβολή μετά τη σέντρα του Ντίντακ Βιλά.

Στο β' ημίχρονο ο «Κολοσσός» άλλαξε τη διάταξη σε 4-2-3-1, έδωσε χρόνο και στους πιτσιρικάδες που πρόσφατα υπέγραψαν επαγγελματικό συμβόλαιο και ειδικά οι Βλαχομήτρος και Τσέλιος άφησαν υποσχέσεις.

Παρά τις όποιες ευκαιρίες που δημιούργησαν οι παίκτες της ΑΕΚ δεν πέτυχαν άλλο γκολ και δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του Σφακιανάκη, ο Τζιώρας με κοντινό πλασέ ισοφάρισε στη μοναδική ευκαιρία που έκαναν σε όλο το ματς οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη.

Το live του αγώνα:

8’: Σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου από τα δεξιά, ο Γροντής στο δεύτερο δοκάρι έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

27’: Φάουλ του Λαγού λίγο έξω από το ημικύκλιο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βούρα.

32’: Σουτ του Αραβίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή και αριστερά, η μπάλα κατέληξε άουτ

34’ (1-0): Ο Ντίντακ άλλαξε γρήγορα τη μπάλα με τον Γροντή, μπήκε στην περιοχή, έκανε τη γλυκιά σέντρα και ο Βάργκας με προβολή άνοιξε το σκορ.

49’: Φαλτσαριστό σουτ του Γροντή από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι.

54’: Γύρισμα του Ντίντακ, ο Βάργκας έκανε το σουτ αλλά ο Ταΐρης με... τριπλή προσπάθεια μπλόκαρε.

67’: Κάθετη του Γροντή, ο Αραβίδης βγήκε τετ α τετ με τον Ταΐρη, έκανε το σουτ, αλλά ο γκολκίπερ του Απόλλωνα παραχώρησε κόρνερ.

77’: Διαγώνιο σουτ του Βλαχομήτρου, ο Ταΐρης έπεσε στη γωνία του και παραχώρησε κόρνερ.

85’: Διαγώνιο σουτ του Αραβίδη μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ταΐρης.

89' (1-1): Ο Τζιώρας με κοντινό πλασέ μετά το γύρισμα του Γκόλια νίκησε τον Ανέστη και ισοφάρισε.