Με μεγάλη επιτυχία (3-0) στη Βρέμη κόντρα στη Βέρντερ ξεκίνησε τη ...
Μειώθηκε η ποινή του Χούντελααρ (video&pics)
Η ποινή του Κλάας-Γιαν Χούντελααρ μειώθηκε σε τέσσερις αγωνιστικές, ...
Ο Κλανς-Γιαν Χούντελααρ έχασε απίστευτη ευκαιρία στο φιλικό της ...

Νίκη με Χούντελααρ για Σάλκε

Στις επιτυχίες επέστεψε η Σάλκε στη μπουντεσλίγκα, καθώς για την 4η αγωνιστική νίκησε στο «Γκέλζενκιρχεν» με 2-1 τη Μάιντς, με τον Χούντελααρ να χάνει πέναλτι στην αρχή του ματς, αλλά και να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ! Νέα επιτυχία για τη Βέρντερ Βρέμης, πέρασε... με 3-1 από την έδρα της Χόφενχαϊμ με δυο γκολ στις καθυστερήσεις...

Η αντίπαλος του Αστέρας Τρίπολης στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και στο 4’ κέρδισε πέναλτι, αλλά το έχασε ο Χούντελααρ. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους στο γήπεδο υπήρχαν μόνο οι «βασιλικοί μπλε». Το 1-0 έγινε στο 37’ με κεφαλιά του Ζόελ Μάτιπ, έπειτα από κόρνερ. Η «απάντηση» της φιλοξενούμενης ήταν άμεση και έγινε το 1-1 στο 42’ με τον Γιουνούς Μάλι!

Στο δεύτερο μέρος η Σάλκε συνέχισε να είναι καλύτερη. Ο Ντάνι Λάτσα έχασε κλασική ευκαιρία στο 58' και στο 61’ ο Χούντελααρ εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι, αφού πέτυχε το 2-1... Η Σάλκε, παρότι ήταν καλύτερη, θα μπορούσε να καθαρίσει νωρίτερα το ματς, δεν το έκανε, και στα τελευταία λεπτά αγχώθηκε... Με τη Μάιντς να μένει στους έξι βαθμούς...
Οι συνθέσεις
ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Ζούνιορ Καϊσάρα, Ματίπ, Νόιστεντερ, Αόγκο, Γκάις (93' Αϊχάν), Γκορέτσκα, Τσουπό-Μοτίνγκ (62' Σανέ), Μάιερ (90'+2 Κολάσινατς), Ντι Σάντο, Χούντελααρ.
ΜΑΪΝΤΣ: Κάριους, Μπαλόγκαν, Μπούνγκερτ, Μπελ, Μπένγκτσον (87' Νίντερλεχνερ), Μπάουμγκαρτλινγκερ, Λάτσα (82' Κλέμενς), Γιουνούς Μαλί, Μπροζίνσκι, Κλέμενς (66' Ντε Μπλάσις), Μούτο.

Η Βέρντερ... χτύπησε στο τέλος και πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, επικρατώντας με 3-1 της Χόφενχαϊμ (έμεινε στον έναν βαθμό) εκτός έδρας, πετυχαίνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις, με τον Ούτζα στο 90’+2 και με τον Γιουνούζοβιτς (σκόραρε δυο γκολ) στο 90’+3 .
ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Σερ, Σέλε, Κιμ Γιν-Σου, Σβέγκλερ, Τσούμπερ (46' Σμιντ), Πολάνσκι, Ουτ, Φόλαντ, Κουράνι (46' Εντουάρντο Βάργκας).
ΒΕΡΝΤΕΡ: Βίντβαλντ, Γκέμπρε Σελάσιε, Λουκίμια, Βέστεργκααρντ, Σαντιάγο Γκαρσία, Φέλιξ Κρόος (89' Γκάλβεθ), Φριτς, Ουλίσες Γκαρσία (82' Πισάρο), Γιουνούζοβιτς, Ούτζα, Γιόχανσον (64' Μπάρτελς).

Αναλυτικά για την 4η αγωνιστική της μπουντεσλίγκα έχουμε:
Παρασκευή
Γκλάντμπαχ - Αμβούργο 0-3 (11', 44' Λασογκά, 52' Μίλερ)
Σάββατο
Μπάγερν - Άουγκσμπουργκ 2-1 (77' Λεβαντόβσκι, 90' πέν. Τόμας Μίλερ / 43' Έσβαϊν)
Λεβερκούζεν - Ντάρμσταντ 0-1 (8' Σουλού)
Ανόβερο - Ντόρτμουντ 2-4 (18', 53' Σόμπιεχ / 35' πέν., 85' πέν. Ομπαμεγιάνγκ, 44' Μχιταριάν, 67' αυτ. Φελίπε)
Χέρτα - Στουτγκάρδη 2-1 (14' Χαραγκούτσι, 45'+3 Λούστενμπεργκερ / 36' Σούνιτς)
Ίνγκολσταντ - Βόλφσμπουργκ 0-0
Άινταχτ Φρ. - Κολωνία 6-2 (4', 23', 87' Μάιερ, 15', 30' Καστενιό, 73' Σεφέροβιτς / 28' Μοντέστ, 81' Χάιντς)
Κυριακή
Χόφενχαϊμ - Βέρντερ 1-3 (49' Εντουάρντο Βάργκας / 45', 90'+2 Γιουνούζοβιτς, 90'+3 Ούτζα)
Σάλκε - Μάιντς 2-1 (37' Ματίπ, 61' Χούντελααρ / 42' Γιουνούς Μαλί)