Αθήνα, 13C°,
Τετάρτη, 7 Δεκεμβρίου 2016
Προβάδισμα νίκης για Πεσκάρα και Χάκεν
119. ΡΟΒΑΝΙΕΜΙ-ΒΑΑΣΑ Χ2 (Δ.Ε) 1.72Χωρίς ισοπαλία ακόμη η γηπεδούχος μετά από ...
Με το ζόρι η Τουρκία
Η Τουρκία επιβλήθηκε δύσκολα της Φινλανδίας με 77-73 στην παράταση, με ...
Ήττα και από την Σερβία για την Κορασίδων
Η Εθνική Κορασίδων ηττήθηκε στο Ντέμπρετσεν από την Σερβία (52-43) για τις ...

Στην 8άδα και η Σερβία

Η Σερβία είναι στους "8" μετά το 94-81 επί της Φινλανδίας στο «Πιερ Μορουά».

Οι Φινλανδοί αιφνιδίασαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ήταν αυτοί που πήραν πρώτοι το προβάδισμα, ευστοχώντας στα μακρινά σουτ για να φτάσουν ως το +7 (23-30, 11’). Οι Σέρβοι χρειάστηκε να επιστρατεύσουν αρχικά την ηρεμία και στη συνέχεια να αναζητήσουν λύσεις περνώντας την μπάλα και μέσα στη ρακέτα, για να ισοφαρίσουν (41-41, 17’31’’) και στη συνέχεια να προσπεράσουν ως το +9 (52-43, 21’22’’) και το +19 (89-70, 35’).

Διαιτητές: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Ρίζικ (Ουκρανία), Σίλβα (Πορτογαλία)

Δεκάλεπτα: 23-24, 48-43, 71-64, 94-81

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 8, Σιμόνοβιτς 6, Κούζμιτς, Μπογκντάνοβιτς 10, Μπιέλιτσα 19, Μάρκοβιτς, Κάλινιτς 5, Νέντοβιτς 4, Μιλοσάβλιεβιτς 2, Ραντούλιτσα 27, Έρτσεγκ 13, Μιλουτίνοφ

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο, Χαφ 6, Λι 2, Σαλίν 26, Κότι 7, Κόπονεν 11, Νοουτίνεν 2, Καουνίστο, Καβέν, Αχόνεν, Γουίλσον 15, Μέρφι 12