Την δεύτερη νίκη του στις ισάριθμες συναντήσεις του για το 25ο τουρνουά ...
Με νίκη του Κολοσσού Ρόδου επί των Τρικάλων (89-77) ολοκληρώθηκε η πρώτη ...
Με καλό δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας τον Ηρακλή
Με νίκη του Απόλλωνα Πάτρας επί του Ηρακλή με σκορ 85-75 άνοιξε η... αυλαία ...

Νίκη... θρίλερ τα Τρίκαλα

Νίκη... θρίλερ πέτυχαν τα Τρίκαλα επί του Απόλλωνα Πάτρας (73-72) στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η δεύτερη ημέρα του 25ου τουρνουά «Μαυροσκούφεια» που φιλοξενείται στο «Nick Galis Hall». Ήταν η πρώτη νίκη της θεσσαλικής ομάδας στο πλαίσιο του τουρνουά. Οι «Φρουροί της Αχαΐας» είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (40-30). Στην τρίτη περίοδο τα Τρίκαλα ισορρόπησαν το παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 30-18 προσπέρασαν με 60-58. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος. Με 6'' να απομένουν για την λήξη της συνάντησης ο Πετί ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα (72-71), ενώ παράλληλα κέρδισε και φάουλ. Ο Αμερικανός γκαρντ, ωστόσο, αστόχησε στην βολή και αμέσως έκανε φάουλ στον Τσιάρα που πήρε το ριμπάουντ. Ο Τσιάρας ευστόχησε και στις δύο βολές (73-72), ενώ ο Αργυρόπουλος αστόχησε στο λέι απ με την εκπνοή του αγώνα. Στο ημίχρονο έφτασε στο γήπεδο και ο Ισλανδός Χόρντουρ Βίλιαμσον  ο οποίος παρακολούθησε το δεύτερο ημίχρονο από τον πάγκο των Τρικάλων BC Aries (φωτό). Ο Βίλιαμσον αγωνίστηκε με την Εθνική ομάδα της χώρας του στο Ευρωμπάσκετ. Τα δεκάλεπτα: 20-16, 40-30, 58-60, 72-73 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Θαν. Παπαχατζής): Νιφόρας, Αργυρόπουλος, Βεργίνης, Αθανασούλας 6 (2), Πάλμπλαντ 14 (4), Πετί 14 (3), Ντάνκαν 5 (1) ,  Τάταρης 3 (1), Γουντς 9, Οικονομόπουλος 3 (1), Μάιερ 18 (2) ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης): Χουχούμης, Ντάουελ 8 (1), Σόκο 16 (1), Τσιλούλης 4 (1), Τσιάρας 17 (3), Σιόλογκας, Κόνγκερ 3, Κουκουλάς 6, Ρόμπινσον 11 (1), Τιγκ 8