Ολυμπιακός-Μπάγερν Μονάχου LIVE: Ενημερωθείτε για την εξέλιξη της ...
Γνωστοποιήθηκαν επισήμως οι ώρες διεξαγωγής των προπονήσεων και των ...
Στα πέναλτι η Μπάγερν (videos)
Αφού Μπάγερν και Λεβερκούζεν δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ ...

Ξεμπέρδεψε εύκολα και περιμένει την Μπάγερν

Ο Ολυμπιακός έδειξε να βρίσκεται σε ετοιμότητα ενόψει της πρεμιέρας του στο Champions League κόντρα στην Μπάγερν, επικρατώντας στην «πρόβα τζενεράλε» με 3-1 του Πλατανιά στο «Γ. Καραϊσκάκης», για την 3η αγωνιστική της Super League.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν έτσι να κάνουν το 3/3 στο πρωτάθλημα, πηγαίνοντας με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο «μάχη» της Τετάρτης στο Φάληρο κόντρα στους Βαυαρούς. Παράλληλα αυτή ήταν η 3η ήττα σε ισάριθμους αγώνες για την ομάδα των Χανίων.

Το ντεμπούτο τους με τα ερυθρόλευκα πραγματοποίησαν οι Ιντεγέ και Ερνάνι. Ο πρώτος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι, ενώ ο δεύτερο αντικατέστησε τον Ντουρμάζ στο δεύτερο μέρος.

Α' Ημίχρονο

Πριν καν συμπληρωθεί μισό λεπτό αγώνα ο Πλατανιάς κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γιακουμάκη από τον Ντα Κόστα, ωστόσο ο Ντίνας που ανέλαβε την εκτέλεση, νικήθηκε από τον Ρομπέρτο και οι Κρητικοί ξόδεψαν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να "παγώσουν" το "Γ. Καραϊσκάκης".

Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφεραν να προηγηθούν στην πρώτη καλή στιγμή που δημιούργησαν στο παιχνίδι, όταν ο Τσόρι με κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Ντουρμάζ απέναντι στον Ολιμπά και ο Σουηδός με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με τους ερυθρόλευκους να απειλούν και πάλι λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, όταν το δυνατό σουτ του Τσόρι, έξω από την περιοχή, σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ολιμπά.

Β' Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε με περισσότερη όρεξη και κατάφερε μέσα σε ένα 15λεπτο να "καθαρίσει" με την υπόθεση νίκη.

Συγκεκριμένα στο 52' ο Ιντέγε τροφοδότησε με τακουνάκι τον Τσόρι μέσα στην περιοχή και ο Αργεντινός αφού προσποιήθηκε και ξεμαρκαρίστηκε, πλάσαρε τον Ολιμπά κι έκανε το 2-0.

Η πίεση των ερυθρόλευκων συνεχίστηκε και στο 59', μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Μαζουακού τροφοδοτήθηκε από τον Ντουρμάζ και προ κενής εστίας έκανε το 3-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στη Super League (είχε σκοράρει μόνο στο Champions League κόντρα στην Ατλέτικο).

Στο 62' ο Πάρντο μπήκε στην περιοχή και έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Βάντερσον, με τον Καλογερόπουλο να δίνει πέναλτι. Ο Τσόρι εκτέλεσε, ο Ολιμπά όμως μάντεψε σωστά και απέκρουσε, διατηρώντας το 3-0.

Ο Σίλβα έριξε στη συνέχεια στο ματς τους Φορτούνη και Ερνάνι, προκειμένου να τους δώσει χρόνο συμμετοχής ενόψει του αγώνα με την Μπάγερν. Πριν προλάβουν να ζεσταθούν όμως, ο Πλατανιάς κατάφερε να μειώσει σε 3-1 από στημένη φάση, όταν ο Μπανανά με κοντινή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μενδρινού, νίκησε τον Ρομπέρτο.

Στα λεπτά που ακολούθησαν οι δύο ομάδες δημιούργησαν καλές στιγμές (ο Ρομπέρτο είπε μάλιστα δύο φορές «όχι» στον Ντίνα και στον Πάγκαλο), όμως το 3-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Έτσι νίκησε

Ο Ολυμπιακός «γλίτωσε» στην αρχή του αγώνα χάρις στον Ρομπέρτο που απέκρουσε το πέναλτι του Ντίνα, ωστόσο στη συνέχεια οι παίκτες του Σίλβα πήραν τον έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν σχετικά εύκολα στην επικράτηση, κρατώντας δυνάμεις και για το ματς με την Μπάγερν που ακολουθεί την προσεχή Τετέρτη.

Παίκτης από «χρυσάφι»

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Τσόρι Ντομίνγκεζ ο οποίος "σέρβιρε" το πρώτο γκολ, στη συνέχεια είχε δοκάρι και με την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να βρει δίχτυα. Πολύ καλή παρουσία και από τον Ντουρμάζ, ο οποίος σκόραρε επίσης, ενώ έδωσε την ασίστ στο γκολ του Μαζουακού.

Η «σφυρίχτρα»

Ο Καλογερόπουλος δεν δίστασε να δώσει πέναλτι στους φιλοξενούμενους πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό στον αγώνα, ωστόσο ελέγχεται για την απόφασή του να δώσει πέναλτι στον Πάρντο, στο μαρκάρισμά του από τον Βάντερσον, απόφαση με την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι. Κατά τ' άλλα ο ρέφερι του αγώνα και οι βοηθοί του έκαναν πολύ καλή δουλειά στο ματς.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκεζ (64' Φορτούνης), Πάρντο (80' Φουστέρ), Ντουρμάζ (64' Ερνάντι), Ιντέγε.

Πλατανιάς: Ολιμπά, Γιακουμάκης, Αποστολόπουλος, Βάντερσον, Στανισάβλιεβιτς, Γκνιάτιτς, Μπανανά, Ντίνας (77' Ράμος), Σελίν (58' Ιτούα), Πάγκαλος, Μαχαμάτ (62' Μενδρινός).