Ο Απόλλωνας πέρασε σαν σίφουνας από το Μετς (100-86 το Παγκράτι) και ...
Φιλικό 2-0 ο Απόλλωνας
Μια ακόμα φιλική νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας Σμύρνης, ο οποίος επικράτησε ...

Με καλό δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας τον Ηρακλή

Με νίκη του Απόλλωνα Πάτρας επί του Ηρακλή με σκορ 85-75 άνοιξε η... αυλαία του 25ου τουρνουά «Μαυροσκούφεια», που φιλοξενείται στο «Nick Galis Hall». Οι «Φρουροί της Αχαΐας» ήταν ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο μετά το ισορροπημένο πρώτο. Ο Απόλλωνας άρχισε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 15-5 στην πρώτη περίοδο. Ο «Γηραιός» ισορρόπησε την κατάσταση στην συνέχεια και προηγήθηκε με 23-19 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα των «Φρουρών της Αχαΐας» (35-34). Με σερί 8-0 ο Ηρακλής προσπέρασε στα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου (50-48), αλλά ο Απόλλωνας ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, έδωσε γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 20-5, ξέφυγε με διαφορά 13 πόντων (68-55). Οι «Φρουροί της Αχαΐας» προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 19 πόντων (82-63), με τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Κορυφαίοι των νικητών η τριάδα των Αμερικανών Γουντς, Μέιερ και Πέτι. Τα δεκάλεπτα: 13-17, 34-35, 55-64, 75-85. ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Σταματογιάννης, Κοντόπουλος, Καραθανάσης, Μουρατίδης 2, Αποστολίδης Γ. 13 (1), Ντι Νούνο 15, Γκιουλέκας 11 (2), Καραγκιολίδης , Ταραμάς 5 (1), Αποστολίδης Απ. 9 (2), Μπένας 13 (1), Δέσπος 7 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαχατζής): Νιφόρας 8 (2), Βεργίνης , Μαστρογιαννόπουλος 3 (1), Αθανασούλας 5 (1), Πάλμπλαντ 10 (2), Πέτι 13 (1), Ντάνκαν 10 (1), Πελεκούδας, Ταταρης, Γουντς 18, Οικονομόπουλος, Μπαζίνας 1, Μέιερ 17.