Στο παρελθόν ανήκει πλέον για τον ΠΑΟΚ το ματς Κυπέλλου με τον ΠΑΣ ...
Σέτκους: «Δύσκολο το ματς με ΠΑΣ»
Την επιστροφή στις νίκες θα ζητήσει η Κέρκυρα στο ματς με τον ΠΑΣ ...

Πέντε νίκες στα τελευταία δέκα ματς ο ΠΑΟΚ

Η αντίστροφη μέτρηση για το ματς στο γήπεδο των Ζωσιμάδων έχει αρχίσει και ο ΠΑΟΚ θέλει να πετύχει το πρώτο φετινό του «διπλό» και παράλληλα την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Από τα αξιοσημείωτα στοιχεία των αγώνων των δύο ομάδων, είναι πως ο ΠΑΟΚ στα τελευταία δέκα παιχνίδια, ανεξάρτητα από την έδρα όπου αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες, μετρά πέντε νίκες. Γενικά όμως ο ΠΑΣ είναι μια ομάδα που του «δυσκολεύει την ζωή».

Σύμφωνα με στοιχεία που παρουσίασε το επισημο σάιτ του ΠΑΟΚ:

# 5 αναμετρήσεις χωρίς ήττα στα Γιάννινα μετρούσε ο ΠΑΟΚ μέχρι το 3-0 της περσινής σεζόν υπέρ του ΠΑΣ. Το σερί του κράτησε για πέντε αγώνες που έγιναν μέσα σε λίγο περισσότερο από 11 χρόνια, αφού η προηγούμενη ήττα του εκεί ήταν στις 25 Μαϊου 2003. Είχε χάσει με 3-2 και στα πέντε ματς που μεσολάβησαν ο απολογισμός του ήταν τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία.

# 5 νίκες στους δέκα τελευταίους αγώνες ανεξάρτητα έδρας έχει ο ΠΑΟΚ με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα και το παράδοξο είναι πως οι τρεις από αυτές είναι με γηπεδούχο την ομάδα της Ηπείρου και οι άλλες δύο έχουν γίνει στην Τούμπα. Υπάρχουν ακόμη τρεις νίκες του ΠΑΣ Γιάννινα, μια εντός έδρας και δύο στην Θεσσαλονίκη καθώς και μία ισοπαλία μεταξύ των δύο ομάδων στα Γιάννινα την σεζόν 2011-12.

# 22 είναι συνολικά οι αναμετρήσεις που έχουν γίνει ανάμεσα στις δύο ομάδες από τον Μάιο του 1975 που συναντήθηκαν για πρώτη φορά με γηπεδούχο τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η δυναμική του «Αγιαξ της Ηπείρου» είχε δημιουργήσει αρνητική παράδοση για τον ΠΑΟΚ, η οποία έσπασε στη τρίτη σεζόν του ΠΑΣ Γιάννινα στην Α' Εθνική μετά από ένα εκπληκτικό ματς στο οποίο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-1 στο ημίχρονο, ο ΠΑΣ ισοφάρισε σε 3-3 για να πάρει πάλι προβάδισμα ο Δικέφαλος με 5-3 και να γραφεί το τελικό 5-4 στα τελευταία λεπτά.

# 3 γκολ έχει σημειώσει ο Νέτο Γκουερίνο εναντίον του ΠΑΣ Γιάννινα στην Ήπειρο και παραμένει ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ εκεί, ενώ τρία έχει και ο Άλβαρεζ για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι Στέφανος Αθανασιάδης και Δημήτρης Σαλπιγγίδης έχουν βρει δύο φορές δίχτυα μέχρι τώρα.