Βαριά ήττα για τους Παίδες από την Τουρκία
Eνα κακό πρώτο δεκάλεπτο και μια πεντάλεπτη «σιωπή» επιθετικά οδήγησαν ...
Από το πρώτο δεκάλεπτο νίκησε η Αναντολού Έφες την Ζαλγκίρις στο ...
Νίκησε και στην Τουρκία η Ισπανία
Η Ισπανία δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε στο Αμπντί Ιπεκτσί την Τουρκία (70-63) ...

Νίκησε αλλά ακόμη... ψάχνεται

Η Εθνική ομάδα νίκησε στο ΟΑΚΑ μπροστά σε 10.000 θεατές με 62-58 την Τουρκία, αλλά χωρίς να ικανοποιήσει και να δείξει ότι έχει βρει τα… πατήματα της στο μεγαλύτερο διάστημα της συνάντησης. Η «επίσημη αγαπημένη» είχε μόνο καλές στιγμές και όχι διάρκεια στην καλή απόδοση της και στις δύο πλευρές του γηπέδου μια εβδομάδα πριν την έναρξη του Ευρωμπάσκετ του επόμενου μήνα, Σεπτεμβρίου (5-20/9). Αύριο Σάββατο (29/8, 21:15) για την τρίτη και τελευταία ημέρα του 27ου τουρνουά η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία. Η Εθνική ομάδα ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο. Με επιθετική και αποτελεσματική άμυνα είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια της περιόδου. Από την άμυνα πέτυχε στην επίθεση εύκολα και θεαματικά καλάθια στον αιφνιδιασμό, ενώ απέναντι σε οργανωμένη άμυνα είχε καλές συνεργασίες και τον Βασίλη Σπανούλη σε πολύ καλή μέρα εκτελεστικά και δημιουργικά. Με σερί 11-0 η «επίσημη αγαπημένη» ξέφυγε με 18-7 λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών του αγώνα. Στο 7’ η Εθνική προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 14 πόντων (24-10). Με δύο τρίποντα των Μουχάμεντ, Μαχμούτογλου, η Τουρκία μείωσε σε 24-16 ένα λεπτό αργότερα, αλλά η «επίσημη αγαπημένη» απάντησε με τρίποντο του Νικ Καλάθη (27-16). Με διείσδυση του Νίκου Ζήση και καλάθι του Γιάννη Μπουρούση από ασίστ του Κώστα Σλούκα, η Εθνική ανέβασε την διαφορά στους 13 (33-20) πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο του δεύτερου δεκάλεπτου. Στην συνέχεια, όμως, ο ρυθμό της «επίσημης αγαπημένης» έπεσε αισθητά. Η Εθνική δεν είχε την ενέργεια στην άμυνα και τις καλές επιθετικές συνεργασίες της πρώτης περιόδου και η Τουρκία με σερί 13-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο από τους Ερσάν Ιλιάσοβα και Μελίχ Μαχμούτογλου, ισοφάρισε σε 35-35 με 3’ και 28’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το πρώτο μέρος τελείωσε με ισχνό προβάδισμα της Εθνικής από φόλοου του Κώστα Κουφού (37-35) 3’ πριν την λήξη του δεύτερου δεκάλεπτου. Η «επίσημη αγαπημένη» δεν βελτιώθηκε αμυντικά στο τρίτο δεκάλεπτο και η Τουρκία με τρίποντο του Ιλιασόβα και γκολ φάουλ του Κοκσάλ, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 41-39 με 6’ και 18’’ να απομένουν για το τέλος του δεκάλεπτου. Η Εθνική προσπάθησε να ανεβάσει την πίεση στην άμυνα της και να βγει στον αιφνιδιασμό και με σερί 5-0, προσπέρασε με 44-41 4’ και 10’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Η «επίσημη αγαπημένη», ωστόσο, δεν είχε συνέπεια στην άμυνα της και η Τουρκία ισοφάρισε με καλάθι στον αιφνιδιασμό του Μαχμούτογλου (44-44) λίγο μετά το 28’. Σε λίγο περισσότερο
Το απίστευτο τρίποντο του Διαμαντίδη! (vid)
Δείτε σε βίντεο το απίστευτο τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη στις ...