Μια πρώτη θέση (Αρβανίτη, Τσιαρτσιάνη), μια δεύτερη (Παπαδημητρίου, ...
Με τον πλέον ασυνήθιστο και παράδοξο τρόπο, η Skoda Ξάνθη θέλησε να ...
Με Καναδέζες στο Μεξικό οι Αρβανίτη/Καραγκούνη
Οι Καναδέζες Μελίσα Ουμάνα Παρέδες και Τέιλορ Πίσχκε είναι οι ...

Χρυσές για πρώτη φορά οι Καραγκούνη, Μεθενίτη

Τον παρθενικό τους τίτλο σε τουρνουά Masters του Πανελληνίου πρωταθλήματος beach volley 2015 πανηγύρισαν οι Πηγιάννα Μεθενίτη και Πέννυ Καραγκούνη καθώς την Κυριακή το απόγευμα στο 2ο τουρνουά της Σκοπέλου επικράτησαν με 2-1 σετ των Δηλαβέρη Α./ Τέζα Α.

Με πάνω από 1000 φίλους του beach volley να έχουν κατακλύσει τις εγκαταστάσεις στην Χώρα Σκοπέλου και να παρακολουθούν με κομμένη την ανάσα τους τελικούς, η Εθνική ομάδα γυναικών κατάφερε να περάσει τον… σκόπελο των έμπειρων Δηλαβέρη/Τέζα και να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.
Μολονότι το πρώτο σετ κατέκτησαν με 21-18 οι Αθηνά Δηλαβέρη και Αρετή Τέζα που είχαν «καθαρό» μυαλό στα κρίσιμα σημεία, οι Πέννυ Καραγκούνη και Πηγιάννα Μεθενίτη, που είχαν το δικό τους… φαν κλαμπ στο νησί των Σποράδων αντέδρασαν στο δεύτερο σετ, και με χαρακτηριστική ευκολία ισοφάρισαν σε 1-1 σετ με 21-8.

Το τάι μπρέικ ήταν άκρως εντυπωσιακό και ανατρεπτικό, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Η Δηλαβέρη με επίθεση έκανε το 14-13 στέλνοντας την ομάδα της στο ματς μπολ, όμως η Καραγκούνη με εύστοχη επίθεση ισοφάρισε σε 14-14, και έκανε και το 15-14, αυτήν την φορά για την ομάδα της. Μια ενόχληση στον ώμο της Αθηνάς Δηλαβέρη οδήγησε σε medical taim out, με την Τέζα να ισοφαρίζει 15-15. Η Μεθενίτη έκανε το 17-17 και η Δηλαβέρη το 18-18, με άσο η Καραγκούνη σημείωσε το 19-18 και στη συνέχεια διαμόρφωσε το τελικό 20-18.

Πηγή: volleynews.gr

Βόμβα στην καριέρα του Γιώργου Καραγκούνη!