Φιλική ήττα από Μπριζ για τον Παναθηναϊκό
Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο δεύτερο φιλικό ματς που ...
Δυο βαθμούς άφησε ο Άγιαξ στη Χάγη, αφού δέχτηκε γκολ στο 85’ και… ...
Ήττα για τον ΟΦΗ
Δύο αγωνιστικά πρόσωπα παρουσίασε για ακόμα μια φορά ο ΟΦΗ στο ...

Ήττα στο τεστ με Άγιαξ για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έχασε από τον Άγιαξ με 2-0, στο τρίτο φιλικό ματς που έδωσε επί ολλανδικού εδάφους στο πλαίσιο της καλοκαιρινής του προετοιμασίας.

Οι Ολλανδοί βρέθηκαν μπροστά στο σκορ χάρη σε ωραίο συνδυασμό των Μίλικ και Σενέ και το πλασέ του πρώτου σε τετ α τετ με τον Κοτσόλη, λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα...

Στην επανάληψη, οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει σε δυο περιπτώσεις, με τις προσπάθειες των Μπεργκ και Πέτριτς ωστόσο να μην καρποφορούν. Αντιθέτως, ο Ελ Γκαζί με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, «καθάρισε» την υπόθεση νίκη για τον Άγιαξ, τρία λεπτά πριν την εκπνοή.

Παράλληλα, ο Γιάννης Αναστασίου προχώρησε συνολικά σε εννιά αλλαγές, με τους Κουτρουμπή και Πράνιτς να είναι οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού που έπαιξαν σε όλο το ματς…

Στα αξιοσημείωτα συγκαταλέγονται η πρώτη συμμετοχή του Στιλ στα μέχρι τώρα φιλικά του «τριφυλλιού», αλλά και το… κατάμεστο γήπεδο από οπαδούς των δυο ομάδων, στην πλειοψηφία τους -φυσιολογικά- του Άγιαξ!

Σκόρερ: 33’ Μίλικ, 87’ Ελ Γκαζί

Άγιαξ: Μπερ, Τετέ, Φαν Ντερ Χορν, Ρίντεβαλντ, Ντιξ, Μπαζοερ, Σένε, Σινκγκράβεν, Μίλικ, Κλάασεν, Μένιγκ.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης (46’ Στιλ), Βέμερ (63’ Μαρινάκης), Ταυλαρίδης (46’ Τριανταφυλλόπουλος), Κουτρουμπής, Χουχούμης (46’ Ατζαγκούν), Λάγος (63’ Δώνης), Ζέκα (79’ Αγγελόπουλος), Πράνιτς, Λουντ (46’ Νίνης), Καρέλης (46’ Πέτριτς), Μπεργκ (63’ Καλτσάς).