Αναχωρεί αύριο Σάββατο 6/9 για τη Ρώμη η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης ...
Αναχώρησε για την Ιταλία η Νέων Γυναικών
Για το Ούντινε αναχώρησε το μεσημέρι της Τρίτης (01/07) η εθνική ομάδα ...

Βήμα για την άνοδο η Εθνική Νέων Γυναικών

Πολύτιμη νίκη πέτυχε η Εθνική Νέων Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄ κατηγορίας) που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα. Επιβλήθηκε με 54-47 του Μαυροβουνίου που φιλοξενεί τη διοργάνωση και έκανε ένα ακόμα βήμα για την άνοδο στην Α’ κατηγορία.

Η Εθνική Νέων Γυναικών είχε και πάλι σε καλή μέρα την Ελεάννα Χριστινάκη που τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ η Φασούλα είχε 9 πόντους με 17 ριμπάουντ. Η ελληνική ομάδα δυνατά στον αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο ξέφυγαν 19-10, ενώ το ημίχρονο έληξε  34-24. Το Μαυροβούνιο προσπάθησε στην επανάληψη να αντιδράσει, μείωσε το σκορ, αλλά οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη έδειξαν σοβαρότητα και πήραν την πολύτιμη νίκη με 54-47.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 34-24, 43-35, 54-47.

ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη, Εμμανουηλίδου 1, Κυρατζή 3, Γούναρη 6, Χριστινάκη 21 (11 ριμπ.), Νάστου 2, Νίξινα 4, Φασούλα 9 (17 ριμπ.), Καραμπάτσα 4, Λούκα 4.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Ζιβάγιεβιτς 8, Ράντοβιτς, Κάπα, Βουγιασιτς 3, Μανόλοβιτς 4, Ράκοβιτς 6, Μουγκόσα, Μούγιοβιτς 21 (2), Σόφρανατς, Κοβάσεβιτς 5, Πόποβιτς.

Άνοδος στην πρώτη κατηγορία για την Εθνική Νέων Γυναικών!
Την άνοδο της στην πρώτη κατηγορία της Ευρώπης πέτυχε η Εθνική Νέων ...