Σαπέν: Μεσολαβητής η Γαλλία για να ξαναρχίσουν οι διαπραγματεύσεις
«Βαριά» ήττα και περιπέτειες για την Εθνική Γυναικών
Η Εθνική Γυναικών ήταν ανταγωνιστική για 17’ απέναντι στην Λευκορωσία, ...
Για φιλικά στην Γαλλία η Νέων Γυναικών
Η Εθνική ομάδα Νέων Γυναικών θα βρεθεί στο Φουζέρ της Γαλλίας ώστε να ...

Άγγιξε το... θαύμα, περιμένει την Γαλλία!

Η Εθνική Γυναικών νίκησε στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας το Μαυροβούνιο, αλλά με 13 πόντους (76-63) και όχι με 16 που θα της έδινε την απ' ευθείας πρόκριση στους «οκτώ» του Ευρωμπάσκετ. Τώρα η ελληνική ομάδα θέλει νίκη της Γαλλίας επί της Λευκορωσίας σε αναμέτρηση που αρχίζει στις 21:30, για να εξασφαλίσει το «εισιτήριο» στην επόμενη φάση της διοργάνωσης! Νωρίτερα στον όμιλο της Εθνικής Γυναικών, τον E, η Τουρκία είχε νικήσει την Τσεχία με 59-48 και είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση του γκρουπ. Τα αποτελέσματα στον όμιλο της ελληνικής ομάδας: Τουρκία - Τσεχία 59-48 Μαυροβούνιο - Ελλάδα 63-76 21.30 Λευκορωσία - Γαλλία Η βαθμολογία: 1. Τουρκία 4-1 9 2. Γαλλία 3-1 7 3. Ελλάδα 2-3 7 4. Μαυροβούνιο 2-3 7 5. Λευκορωσία 2-2 6 6. Τσεχία 1-4 6 Η ελληνική ομάδα στον αγώνα κόντρα στον Μαυροβούνιο ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο (44-27), στο οποίο προηγήθηκε μέχρι και με 20 (44-24) λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στην τρίτη περίοδο το Μαυροβούνιο αντεπιτέθηκε κατέβασε την διαφορά στους 7 (58-51 σκορ δεκάλεπτου). Η Εθνική Γυναικών βρήκε πάλι ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και τρία λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης ξέφυγε με 17 (70-53). Το Μαυροβούνιο με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 72-61 με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος της συνάντησης. Η ελληνική ομάδα, ωστόσο, με το σκορ 76-63 έχασε δύο ευκαιρίες με τις Λύμουρα, Σωτηρίου, να ανεβάσει την διαφορά στο... μαγικό αριθμό 16 και έτσι τώρα περιμένει «δώρο» από την Γαλλία. Τα δεκάλεπτα: 11-22, 27-44, 51-58, 63-76. Η σύνθεση της Εθνικής Γυναικών (Δικαιουλάκος): Δημητράκου 29 (6 ρ, 3 α), Χατζηνικολάου 9 (5 α), Καλτσίδου 7, Παπαμιχαήλ 2, Λύμουρα 6 (6 ρ), Σωτηρίου 2, Κοσμά 8, Σπανού 13 (8 ρ, 4 α).
Ο Ελληνας σκηνοθέτης που ζει στην Γαλλία εξακολουθεί να μάχεται υπέρ του ελληνικού κινηματογράφου
Πληροφορίες του Βήματος αναφέρουν ότι ο σκηνοθέτης κ. Κώστας Γαβράς ...
Σάντος: «Του χρόνου καλύτεροι από την Γαλλία»
Ο Φερνάντο Σάντος περιμένει την Πορτογαλία καλύτερη από την Γαλλία ...
Ολάντ: Η Γαλλία θα κάνει τα πάντα για να βρεθεί λύση