Ο Ολυμπιακός είναι αγκαλιά με τον τίτλο μετά τη νίκη στο ΟΑΚΑ και το 2-0 ...
Υποβιβάστηκε η Νίκη Αιγινίου
Ο Άρης νίκησε στο Αιγίνιο τη Νίκη με 3-1 σετ για την 4η αγωνιστική των ...

Νίκη στο ΟΑΚΑ και «αγκαλιά» με το Πρωτάθλημα!

«Αγκαλιά» με τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας βρίσκεται ο Ολυμπιακός που έκανε στο ΟΑΚΑ το 2-0 στην σειρά των τελικών επί του Παναθηναϊκού με 76-69. Επόμενος τελικός στο ΣΕΦ την προσεχή Κυριακή (14/6, 19:30). Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά τον Ολυμπιακό και να «χτυπήσει» με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη μέσα στην ρακέτα. Έτσι οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 6-2 και 8-4 μετά τα πρώτα τρεισήμισι λεπτά της αναμέτρησης. Σταδιακά, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» προσαρμόστηκαν στην πίεση των «πρασίνων» και με τους Οθέλο Χάντερ, Γιώργο Πρίντεζη να κυριαρχούν κάτω από τα δύο καλάθια προσπέρασαν με 14-10 με σχεδόν δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου. Με σερί 7-0 με τέσσερις πόντους του Μπράιαντ Ντάνστον και τρίποντο του Κώστα Σλούκα σχεδόν με την εκπνοή της περιόδου, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +7 (21-14). Με τρίποντο του Λοτζέσκι η διαφορά ανέβηκε στους 8 (24-16) λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου. Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Έι Τζέι Σλότερ, πιεστική άμυνα και σερί 10-0, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 26-24 λίγο μετά το 15’. Ο Βασίλης Σπανούλης, ωστόσο, με τρίποντο από την γωνία διέκοψε σχεδόν 4’ και 30’’ σιωπής από πλευράς των «ερυθρόλευκων» και έφερε τον Ολυμπιακό πάλι μπροστά στο σκορ με 27-26 με 4’ και 25’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους. Με δύο βολές του αρχηγού της ομάδας του Πειραιά και γκολ φάουλ του Δημήτρη Αγραβάνη, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 7 (35-28) 1’ και 29’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Σπανούλη και προβάδισμα πέντε πόντων για τον Ολυμπιακό (38-33), που έδειξε σε αυτό το διάστημα ότι είχε περισσότερες λύσεις από τον Παναθηναϊκό. Με τρίποντο του Πρίντεζη οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν και πάλι με 8 (41-33) λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού του δεύτερου ημιχρόνου. Με νέο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Τρεμέλ Ντάρντεν, ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με 8 (46-38) στο 24’. Με σερί 7-0 με έξι πόντους του Μαυροκεφαλίδη, οι «πράσινοι» πλησίασαν στον πόντο (46-45) σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο το προβάδισμα των «ερυθρόλευκων» κράτησε ο Ντάρντεν. Με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Αμερικανού φόργουορντ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 54-49 51’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.  Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-38, 50-54, 69-76 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μανωλόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 11 (2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 6 (1), Μαυροκεφαλίδης 28, Διαμαντίδης 4, Μπλουμς 3 (1), Κούπερ, Μόργκαν 1 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 7, Ντάνστον 7, Σπανούλης 11 (3), Σλούκας 9 (1), Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι 5 (1), Πρίντεζης 17 (1), Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 3 Σε λίγο περισσότερα
Για το «τρίποντο» μετά τον αποκλεισμό
Μετά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδας και το ντέρμπι του ΟΑΚΑ με ...
Σκορ, θέαμα, νίκη και Ίνγκλις!
Η ΑΕΚ πρόσφερε σκορ και θέαμα στο ΟΑΚΑ στην νίκη της επί του ...
Άνετα ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τους “βετεράνους” του Υδραϊκού και ...
Αντεπίθεση από την Κρήτη για Ολυμπιακό
Για την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα παίζει σήμερα ...
Καλύτερος ο Ατρόμητος, τρίποντο στον Βόλο
Η Νίκη Βόλου υποδεχόταν τον Ατρόμητο, μετά την ήττα της πρεμιέρας ...
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός LIVE
To pamesports στο ΣΕΦ για τον 4ο τελικό του πρωταθλήματος Α1. Το 2-1 σημαίνει ότι ...