Νέα νίκη για τη Βραζιλία
Η Βραζιλία του Ντούνγκα νίκησε σε φιλική αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο ...
Επιβεβαίωση για Ντούνγκα

Αήττητη με Ντούνγκα η Βραζιλία (video)

Σε νέα νίκη (9η στη σειρά, όλες σε φιλικά) πέτυχε η Βραζιλία με τον Κάρλος Ντούνγκα στον πάγκο της, καθώς επικράτησε με 2-0 του Μεξικού, σε παιχνίδι που έγινε στο Σάο Πάολο, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για το Κόπα Αμέρικα, που θα διεξαχθεί στη Χιλή από τις 11 του μηνός έως τις 4 Ιουλίου.  Η «σελεσάο» νίκησε με τα γκολ των Κουτίνιο (28') και Ντιέγκο Ταρντέλι (37').

Ο Ρομπίνιο δεν έπαιξε, καθώς έχει πρόβλημα στο γόνατο, ενώ για την Βραζιλία απουσίασαν και άλλα βασικά στελέχη...  Ο Φιλίπε Κουτίνιο σημείωσε το πρώτο του διεθνές γκολ με σουτ από δύσκολη γωνία, έπειτα από πάσα του Φιλίπε Λουίς στο 28’, ενώ ο Ντιέγκο Ταρντέλι διπλασίασε το προβάδισμα της "σελεσάο" με πλασέ προ κενής εστίας, ύστερα από ασίστ του Ελίας στο πρώτο ημίχρονο και στο 37’... Το Μεξικό ήταν πιο επικίνδυνο στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος έδειξε κουρασμένο...
Οι συνθέσεις
ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Ζέφερσον, Μιράντα, Φιλίπε Λουίς, Νταβίντ Λουίζ, Ντανίλο (46' Φαμπίνιο), Γουίλιαν (74' Ντόουγκλας Κόστα), Φερναντίνιο, Ελίας (78' Κασεμίρο), Κουτίνιο (70' Ριμπέιρο), Φρεντ (83' Φελίπε Άντερσον), Ταρντέλι (59' Φιρμίνο).
ΜΕΞΙΚΟ: Χοσέ Κορόνα, Μάρκες, Αλντρέτε, Αγιάλα (46' Σαλσέδο), Ντομίνγκες, Κοράλ (46' Φλόρες), Οσούνα (46' Φαμπιάν), Γκέμες (67' Μεντίνα), Χεσούς Κορόνα (76' Μόντες), Ερέρα, Χιμένες (65' Βουόσο).