Ιδανική αρχή για τη Γιουβέντους, η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Λάτσιο στη ...
Η Σάλτσμπουργκ έκανε το νταμπλ στην Αυστρία, καθώς μετά το πρωτάθλημα, ...
Ο Νότος νίκησε τον Μπουφόν!
Συγκλονιστικό ματς στην Ντόχα. Η Νάπολι επικράτησε στα πέναλτι (6-5) της ...

Ντάμπλ μετά από 20 χρόνια για τη Γιουβέντους

Μετά το πρωτάθλημα η Γιουβέντους κατέκτησε και το κύπελλο Ιταλίας, κάνοντας νταμπλ μετά από 20 χρόνια. Οι "μπιανκονέρι" επιβλήθηκαν 2-1 στην παράταση της Λάτσιο και πλέον έχουν βάλει πλώρη για το τρεμπλ, κατακτώντας και το φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, στον τελικό κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Η Λάτσιο κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Ράντου, μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα, ωστόσο η απάντηση της Γιουβέντους ήρθε πολύ γρήγορα και συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό με τον Κιελίνι να ισοφαρίζει σε 1-1 με όμορφο γυριστό σουτ. Τα λεπτά κύλησαν δίχως άλλη αλλαγή στο σκορ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Στο έξτρα ημίωρο η Γιουβέντους κατάφερε να πετύχει τον στόχο της. Αρχικά βέβαια είχε την τύχη με το μέρος τους καθώς η Λάτσιο είχε δοκάρι (διπλό μάλιστα) με τον Τζόρτζεβιτς στο 94ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα ο Μάτρι έλυσε τον "γόρδιο δεσμό" και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 2-1 και την κατάκτηση του κυπέλλου. Οι συνθέσεις: Γιουβέντους (Αλέγκρι): Στοράρι, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λιχτστάινερ (115’ Παντόιν), Εβρά, Πίρλο, Βιδάλ, Πογκμπά (78’ Περέιρα), Τέβες, Γιορέντε (84’ Μάτρι) Λάτσιο (Πιόλι): Μπερίσα, Μπάστα, Ράντου (71’ Μαουρίτσιο), Χεντιλέτι, Ντε Φράι (106’ Κεϊτά), Καντρέβα, Λούλιτς, Παρόλο, Αντερσον, Κατάλντι, Κλόζε (82’ Τζόρτζεβιτς).
Σεφτέ στις νίκες η Γιουβέντους
Μετά από τρεις ανεπιτυχείς προσπάθειες στις πρώτες αγωνιστικές της Serie ...
Χωρίς Κιελίνι στον τελικό
Σημαντικό αγωνιστικό πλήγμα για την Γιουβέντους ενόψει του μεγάλου ...
Η «δυνάστης» της Ιταλίας (video)
Η Γιουβέντους είναι πρωταθλήτρια Ιταλίας και από χθες πανηγυρίζει το ...
Πρωταθλήτρια Ιταλίας η Γιουβέντους (video)
Η Γιουβέντους επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Σαμπντόρια και κατάκτησε ...
Η ατζέντα της 15ης Ιανουαρίου
Πέμπτη 15 Ιανουαρίου Ποδόσφαιρο Superleague, 18η αγωνιστική 19:30 Πλατανιάς – ...
Κιελίνι: «Δεν αξίζαμε να χάσουμε»
Ο Τζόρτζο Κιελίνι έκανε λόγο για ατυχία στο ματς της Γιουβέντους με τον ...