Νέα και ενημέρωση
Αθήνα, 11C°,
Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2016
Ειδήσεις: Ατζέντα
Σχετικά Νέα
Φεστιβάλ κινηματογράφου
Mε αφορμή τα 145 χρόνια από τη γέννηση του Λένιν, από 16 έως 22 Απριλίου ...
Τα βραβεία του 71ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας
Το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας, το αρχαιότερο ...
100 χρόνια ελληνικού κινηματογράφου στο 55ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης
Το 55ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης τιμά και γιορτάζει τα 100 ...
Top Επιχειρήσεις
Βόλος
clientThumb
Αθήνα
clientThumb
Πάτρα
clientThumb
Βόρειες Σποράδες
clientThumb

Φεστιβάλ Κινηματογράφου 70 Χρόνια Αντιφασιστικής Νίκης σε Ακυονίδα και Στούντιο

Φεστιβάλ Κινηματογράφου 70 Χρόνια Αντιφασιστικής Νίκης σε Ακυονίδα και Στούντιο

"Κάθε άνθρωπος που αγαπά την ελευθερία,

χρωστάει στον Κόκκινο Στρατό περισσότερα

από ό, τι μπορεί ποτέ να πληρώσει"

Έρνεστ Χέμινγουεϊ

 

H 9η Μαΐου έχει καθιερωθεί ως η Ημέρα της Αντιφασιστικής Νίκης των Λαών κατά το Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο. Είναι ταυτόχρονα και μέρα μνήμης και τιμής για τα εκατομμύρια των νεκρών του πολέμου. Η New Star θέλοντας να τιμήσει τη μνήμη αυτών των ανθρώπων, πραγματοποιεί φεστιβάλ κινηματογράφου από 7 έως 13 Μαΐου στους κινηματογράφους Αλκυονίς new star art cinema και Studio new star art cinema.

 

Παρακάτω θα βρείτε το πρόγραμμα του Φεστιβάλ και για τους δύο κινηματογράφους, από 7/5/2015 έως 13/5/2015:

 

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ  70 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΝΙΚΗΣ

 

ΣΤΟΥΝΤΙΟ

ΠΕΜΠΤΗ 7/05

17.00 «Ο γιος του συντάγματος»

18.00 «Περιμενω με Ελπιδα»

19.15  «Ζόγια»: Λεφ Αρνσταμ, 1944

20.45 «Ρώσοι σε πόλεμο» (Ντοκιμαντέρ)

21.45 «Η παρέλαση της νίκης»των Β.ΜΠΕΛΙΑΕΒ-Ι.ΒΕΝΖΕΡ-Ι.ΠΟΣΣΕΛΣΚΙ (Ντοκιμαντέρ)

22:45 «TO ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΓΚΡΙ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ » του ΣΤΑΝΙΣΛΑΣ ΜΠΑΡΑΜΠΑΣ

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/05

17.00«Τα μακρινά μίλια του πολέμου»

18.00 «Περιμενω με Ελπιδα»2

19.15  «Το αστέρι» : Νικολάι Λεμπέντεβ 2002

21.00 «Η μάχη του Στάλινγκραντ-ΟΥΤΕ ΒΗΜΑ ΠΙΣΩ» του VLADIMIR PETROV

23.00 «Ο αληθινός φασισμός:» Μιχαήλ Ρομ 1968

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/05

17:00 «Ο άγνωστος στρατιώτης»

18:00«Η Μακρινη Φωνη Του Πολεμου »

19.15  «Η πτώση του Βερολίνου»των (Ντοκιμαντέρ)

20:15 «Η μάχη του Στάλινγκραντ-H NIKH» του VLADIMIR PETROV

22:15 «Η ιστορία του σοβιετικού στρατού»των Μ.ΜΠΟΙΚΟΒ-Σ.ΠΟΥΜΙΑΣΝΣΚΑΙΑ  (Ντοκιμαντέρ)

23.00 «Τα παιδικά χρόνια του Ιβάν» του Αντρέι Ταρκόφσκι, 1962

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/05

17.00 «Ο γιος του συντάγματος»

18:00«Η Μακρινη  Φωνη Του Πολεμου »2

19.15  Αντιφασιστικά κινούμενα σχέδια από τη Σοβιετική Ένωση για τον μεγάλο πατριωτικό πόλεμο.Α

        («Κίνο-Τσίρκο», «Φασιστικές Μπότες», «Τα όρνια», «Πολιτική Σάτιρα», «Σ' εσένα Μόσχα»)

20:00 «Έλα να δεις»: Έλεμ Κλίμοφ, 1985

22:30  Η Μάχη του Στάλινγκραντ (Σ. Πουμιάνσκαγια, 1973)(Ντοκιμαντέρ)

23:00 «ΡΩΜΗ ΑΝΟΧΥΡΩΤΗ ΠΟΛΗ» του ΡΟΜΠΕΡΤΟ ΡΟΣΕΛΙΝΙ

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 11/05

17.00 «Ο γιος του συντάγματος»2

18:00«Η Μακρινη Φωνη Του Πολεμου »3

19.15  Αντιφασιστικά κινούμενα σχέδια από τη Σοβιετική Ένωση για τον μεγάλο πατριωτικό πόλεμο.Β

        «Νέοι Πρωτοπόροι», «Το βιολί του Πρωτοπόρου», «Βασίλιοκ»

20.00 «Το ουράνιο τόξο» του Μαρκ Ντονσκόι, 1943.

22,00«Το Ρωσσικο μας Μετωπο» (Ντοκιμαντέρ)

22:30 «Ο δρόμος για τη νίκη» (Ρ. Κάρμεν, Ι. Βέρζερ και Ι. Σέτκινα, 1965)(Ντοκιμαντέρ)

23,30  Ο Θρίαμβος του Κουρσκ (Β. Βερμίσεβα, Α. Μαριάμοβ, 1983)

 

ΤΡΙΤΗ 12/05

17.00 «Τα μακρινά μίλια του πολέμου»2

18:15 «Ο άγνωστος στρατιώτης»2

19.30  Αντιφασιστικά κινούμενα σχέδια από τη Σοβιετική Ένωση για τον μεγάλο πατριωτικό πόλεμο.Γ

         («Το μάθημα δε μαθεύτηκε πότε», «Προσοχή Λύκοι», «Παραμύθι ενός Παιχνιδιού»,«Μπορούμε να το κάνουμε»)

20:15 «ΕΡΝΣΤ ΤΕΛΜΑΝ -Ο ΗΓΕΤΗΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ» του KURT MAETZIG

22.30 «ΓΚΟΥΕΡΝΙΚΑ » του ΙΝΙΑΚΙ ΜΑΡΙΝ

23.00 «ΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ  » του ΕΥΓΕΝΙ ΚΑΡΕΛΟΦ

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/05

17:00  «Ο άγνωστος στρατιώτης»3

18,15  «Η 'Ανοιξη της Νίκης »(Σ. Πουμιάνσκαγια, 1974)(Ντοκιμαντέρ)

19:15   « Η Εισβολή »(Ρ. Κάρμεν, Ι. Βέρζερ και Ι. Σέτκινα, 1965)(Ντοκιμαντέρ)

20.15  «ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΝΙΑ» του ΑΛΑΙΝ ΡΕΝΕ -1955(Ντοκιμαντέρ)

21.00  «Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΕΝΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ»του ΓΚΡΙΓΚΟΡΙ ΤΣΟΥΧΡΑΙ

23:00 «ΚΑΠΟ»του ΤΖΙΛΟ ΠΟΝΤΕΚΟΡΒΟ

 

 

ΑΛΚΥΟΝΙΔΑ

ΠΕΜΠΤΗ 7/05

22:00 «Έλα να δεις»: Έλεμ Κλίμοφ, 1985

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/05

22.00 «Τα παιδικά χρόνια του Ιβάν» του Αντρέι Ταρκόφσκι, 1962

23.30 «ΦΡΟΥΡΙΟ ΜΠΡΕΣΤ» του Aleksandr Kott,2010

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/05

22.00 «Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΕΝΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ»του ΓΚΡΙΓΚΟΡΙ ΤΣΟΥΧΡΑΙ

23.30 «Η παρέλαση της νίκης»των Β.ΜΠΕΛΙΑΕΒ-Ι.ΒΕΝΖΕΡ-Ι.ΠΟΣΣΕΛΣΚΙ (ντοκουμεντο)

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/05

22:00 «Ο αληθινός φασισμός:» Μιχαήλ Ρομ 1968

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 11/05

22:00 «ΟΤΑΝ ΠΕΤΟΥΝ ΟΙ ΓΕΡΑΝΟΙ» του Μίχαελ Καλατόζοφ

 

ΤΡΙΤΗ 12/05

22:00 «ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΝΙΑ» του ΑΛΑΙΝ ΡΕΝΕ -1955(Ντοκιμαντέρ)

22.45  Αντιφασιστικά κινούμενα σχέδια από τη Σοβιετική Ένωση για τον μεγάλο πατριωτικό πόλεμο.

       

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/05

22:00 «ΡΩΜΗ ΑΝΟΧΥΡΩΤΗ ΠΟΛΗ» του ΡΟΜΠΕΡΤΟ ΡΟΣΕΛΙΝΙ

Άλλες ειδήσεις κατηγορίας
5ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πάτμου
Για πέµπτη χρονιά το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηµατογράφου Πάτµου µας ...
Η Fischer Χορηγός του Βραβείου Κοινού στο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου της Ελλάδας
Το Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου της Ελλάδας συμπληρώνει 16 ...
Το Φεστιβάλ Εθνογραφικού Κινηματογράφου στο 16ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου
Το Φεστιβάλ Εθνογραφικού Κινηματογράφου της Αθήνας με χαρά αποδέχθηκε ...
Φεστιβάλ Κουβανικού Κινηματογράφου: Για τα 56 χρόνια της κουβανικής επανάστασης
Η New Star με αφορμή τα 56 χρόνια της κουβανικής επανάστασης παρουσιάζει το ...
Το ελληνικό σινεμά στο 55ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης
Το 55ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης τιμά τα 100 χρόνια του ...
Το 71ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας άνοιξε την αυλαία του!
Το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας, το αρχαιότερο ...
9o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κύπρου - CYIFF
Για ένατη συνεχή  χρονιά, το 9o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κύπρου - ...
20 Χρόνια Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας: κάλεσμα συμμετοχών
Το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας - Νύχτες Πρεμιέρας, το ...
3o Φεστιβάλ Παιδικού Κινηματογράφου - Τα παιδιά πάνε cinema
Το μεγαλύτερο Φεστιβάλ Παιδικού Κινηματογράφου, «Τα παιδιά πάνε ...