Αθήνα, 7C°,
Τρίτη, 6 Δεκεμβρίου 2016
«Δικέφαλο φτερούγισμα» για 3η θέση!
Ένα ακόμα βήμα για την κατάληψη της 3ης θέσης στην κανονική διάρκεια ...

Ένα ακόμα βήμα για την κατάληψη της 3ης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Basket League έκανε ο ΠΑΟΚ. Αν και... ζορίστηκε ο "Δικέφαλος του Βορρά" επικράτησε με σκορ 77-72 επί του Κολοσσού στην Πυλαία έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέβιν Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός φόργουορντ σημείωσε 20 πόντους ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Όντουμ με 14 πόντους και 8 ασίστ και ο Βον με 12. Για την ομάδα της Ρόδου ξεχώρισε ο Τσάμης με 14 πόντους.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από νωρίς το ρυθμό τους, σχημάτισαν διαφορά 12 πόντων (21-9) και παρά την αντίδραση του Κολοσσού στο τελευταίο τρίλεπτο, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +10 (27-17). Ίδια και καλύτερη η εικόνα της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλος στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η διαφορά "εκτοξεύτηκε" ακόμα και στους 17 πόντους (36-19) όμως, με κορυφαίους τους Τσάμη και Λαρεντζάκη οι φιλοξενούμενοι τη "ροκάνισαν" και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 45-37. Στην 3η περίοδο οι άμυνες... χαλάρωσαν. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το +10 και με τους Βον και Όντουμ να αναλαμβάνουν δράση ξέφυγαν με 13 (58-45) για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +11 (64-53). Το ματς κυλούσε στο ίδιο μοτίβο και στην 4η και τελευταία περίοδο όμως, στο τελευταίο τρίλεπτο έγινε ντέρμπι. Ο Κολοσσός μείωσε στους 3 (71-68) δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη αλλά ο ΠΑΟΚ αποδείχτηκε πιο εύστοχος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και κατέκτησε το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 42-34, 64-53, 77-72