Πυραυλοκίνητη Σεβίλλη!
Η Σεβίλλη καθάρισε την πρόκριση στον Ισπανικό εμφύλιο περνώντας από το ...
Μεγάλες προκρίσεις για Σεβίλλη, Φιορεντίνα

Πρόκριση σε ματς-θρίλερ για τη Σεβίλλη

Η Σεβίλλη κατάφερε να πάρει 2-2 στην Αγία Πετρούπολη με γκολ στο 85’ από την Ζενίτ σε ματς-θρίλερ στο πλαίσιο των ρεβάνς για τους «8» του Γιουρόοπα Λιγκ και έτσι η κάτοχος είναι στα ημιτελικά του θεσμού!  Πέρασαν ακόμα η Νάπολι (2-2 εντός με τη Βόλφσμπουργκ), η Φιορεντίνα (2-0 την Ντιναμό Κιέβου, η οποία στο 40’ έμεινε με 10 παίκτες), αλλά και η... Ντνιέπρ (1-0 στο Κιέβο την Κλαμπ Μπριζ)... Στο «Πετρόφσκι» έγινε ματσάρα, με την Σεβίλλη να ανοίγει μάλιστα το σκορ μόλις στο 6’ με πέναλτι (ο Νέτο ανέτρεψε τον Βιτόλο) του Μπάκα! Το 0-1 έμεινε με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο δεύτερο μέρος η Ζενίτ πέτυχε την ανατροπή με γκολ του Ροντόν στο 48’ και του Χουλκ (πέτυχε πολύ όμορφο τέρμα) στο 73’, μετά και από λάθη του Μπέτο. Την στιγμή που όλοι σκέφτονταν την παράταση, ήρθε ο Κεβέν Γκαμεϊρό ισοφάρισε σε 2-2 στο 85’, και σε συνδυασμό με το 2-1 στον πρώτο αγώνα, η Σεβίλλη πήρε τη μεγάλη πρόκριση...Δραματικές στιγμές είχαμε και στο Κίεβο με την Ντνιέπρ να παίρνει ιστορική πρόκριση με γκολ στο 82’ από τον Σακόφ (0-0 το πρώτο παιχνίδι)!  Η Φιορεντίνα, μετά το 1-1 στο Κίεβο, νίκησε 2-0 στο «Αρτέμιο Φράνκι» την Ντιναμό και έτσι...  σφράγισε το εισιτήριο. Η φιλοξενούμενη στο 40’ έμεινε πάντως με 10 παίκτες, καθώς ο Λενς είχε την δεύτερη (η πρώτη στο 14’) κίτρινη κάρτα για θέατρο! Στο 43΄ο Μάριο Γκόμες έκανε το 1-0, στο 49’ ο Σαλάχ σημάδεψε το δοκάρι με σουτ, ενώ η μπάλα κόντραρε και στον Ντανίλο Σίλβα και στο 90’+4 σκόραρε και ο Βάργκας... Η Νάπολι είναι και αυτή στους «4», καθώς δεν έχασε ούτε εντός (2-2) από την Βόλφσμπουργκ και με την μεγάλη επιτυχία της με 4-1 εκτός στο πρώτο ματς πήρε την πρόκριση... Τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Καγιεχόν έκανε το 1-0 στο 50’, ενώ ο Ιγκουαΐν σημείωσε το 2-0 στο 65’. Οι «λύκοι» ισοφάρισαν με δυο γρήγορα γκολ από τους Τιμ Κλόσε και Πέρισιτς στο 71’ και στο 73’...Τελικά αποτελέσματα στις ρεβάνς για τους «8» του Γιουρόπα Λιγκ έχουμε (στις παρενθέσεις τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων):Ζενίτ - Σεβίλλη 2-2 (48' Ροντόν, 73' Χουλκ / 6' πέν. Μπάκα, 85' Γκαμεϊρό) (1-2)Ντνιέπρ – Κλαμπ Μπριζ 1-0 (82' Σακόφ) (0-0)Νάπολι - Βόλφσμπουργκ 2-2 (50' Καγιεχόν, 65' Ιγκουαΐν / 71' Τιμ Κλόζε, 73' Πέρισιτς) (4-1)Φιορεντίνα - Ντινάμο Κιέβου 2-0 (43' Μάριο Γκόμεθ, 90'+4 Βάργκας) (1-1)***Στο 40’ αποβλήθηκε με δεύτερη (η πρώτη στο 14’) κίτρινη κάρτα ο Λενς για την ουκρανική ομάδα...