Γκέλα... η Άντερλεχτ, νέα νίκη η Σταντάρ!
Η Άντερλεχτ για δεύτερη σερί αγωνιστική δεν σκόραρε η Άντερλεχτ, και ...
Μεγάλη νίκη η Άντερλεχτ
Πολύ μεγάλη νίκη με 2-1 με ανατροπή πέτυχε η Άντερλεχτ για την 6η ...

Μεγάλη νίκη και πρωτιά για Μπριζ

Η Κλαμπ Μπριζ ήταν η μεγάλη νικήτρια με σκορ 2-1 στο ντέρμπι με την Άντερλεχτ για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ τίτλου στο Βέλγιο, και έτσι η γηπεδούχος έκανε σημαντικό βήμα για τον τίτλο! Έφτασε μάλιστα στην επιτυχία με ανατροπή, επέστρεψε στις νίκες και πέρασε στην 1η θέση, ούσα στο +2 από τη Γάνδη και στο +4 από την Άντερλεχτ, η οποία γνώρισε την 2η σερί ήττα, αφού είχε χάσει και στη Λιέγη από τη Σταντάρ (3-1)...

Στο «Γιαν Μπρέιντελσταντιον» ο Μίτροβιτς άνοιξε το σκορ για την Άντερλεχτ στο 26’ και το 0-1 έμεινε μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου... Η Κλαμπ Μπριζ κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, μετά το 70’... Ο Ουλαρέ ισοφάρισε σε 1-1 στο 74' και ο Φόρμερ στο 86' χάρισε στην ομάδα του τη μεγάλη νίκη...
Οι συνθέσεις
ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ: Ράιαν, Ντε Φάου, Σίμονς, Μέχελε, Ντε Μποκ, Κλαουντεμίρ, Φόρμερ, Βίκτορ Βάθκεθ, Ρεφαέλοβ (81' Ντιρκξ), Ισκιέρδο (67' Ουλαρέ), Ντε Σούτερ.
ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Βάντεν Μπόρε (87' Σιριάκ), Εμ'Μπεμπά, Ντεσχάχτ, Εν'Σακαλά, Ντεφούρ, Τίλεμανς (87' Λεγιά), Πρατ (79' Ντέντονκερ), Ναχάρ, Ατσεαμπόνγκ, Μίτροβιτς.

Αναλυτικά, την 3η αγωνιστική των πλέι οφ τίτλου έχουμε:
Παρασκευή
Σταντάρ Λιέγης - Γάνδη 1-3 (66' πεν. Μουζανζί / 23', 52' Πέντερσεν, 90'+4 Ταμπεκού Ουαμπέ)
Κυριακή
Κλαμπ Μπριζ - Άντερλεχτ 2-1 (74' Ουλαρέ, 86' Φόρμερ / 26' Μίτροβιτς)
Κόρτραϊκ - Σαρλερουά (21:30)

Η βαθμολογία (οι βαθμοί που είχαν οι ομάδες στην κανονική περίοδο διαιρέθηκαν δια δυο):
6. Σαρλερουά 28 (2-2)

****Οι δυο πρώτες ομάδες θα παίξουν στο Τσάμπιονς Λιγκ, με την πρωταθλήτρια να μπαίνει απευθείας στους ομίλους, ενώ η 2η θα παίξει προκριματικά... Η 3η θα παίξει στο Γιουρόπα Λιγκ, ενώ η 4η (ή 5η ανάλογα με την θέση που θα πέρει η Κλαμπ Μπριζ, η οποία σήκωσε το Κύπελλο) θα δώσει μπαράζ με την 1η από τα πλέι οφ 7-14...