Με περισσότερες δυνάμεις και λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ...
Ο Ολυμπιακός για ένα ημίχρονο… έβλεπε την πλάτη του Άρη στο ...
Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε η Φενέρ για το 2-0
Η Φενέρμπαχτσε τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στην Καρσίγιακα για ένα 30 ...

Νίκη του Άρη στην Καβάλα

Ο Άρης νίκησε την Καβάλα με 61-55 στο κλειστό της Καλαμίτσας, στο δεύτερο φιλικό που έδωσε σε ισάριθμες μέρες. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος σε όλη τη διάρκειά του. Οι «κίτρινοι» φάνηκαν κουρασμένοι από το χθεσινό φιλικό στην Δράμα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο βελτίωσαν την άμυνά τους, δέχτηκαν 23 πόντους και στην επίθεση είχαν μπροστάρηδες τους Τόρεϊ Τόμας και Αλέξανδρο Βεζένκοφ. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα του αγώνα. Η Καβάλα προηγήθηκε με 5-0 και ο Άρης απάντησε με σερί 0-6 (5-6). Οι «κίτρινοι» ήταν άστοχοι και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 16-11. Ο Άρης συνέχισε να είναι άστοχος και η Καβάλα κράτησε το πρτοβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η δεύτερη περίοδος έληξε 32-24. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν εντελώς διαφορετικοί στα πρώτα 6′ της τρίτης περιόδου. Με καλή άμυνα και ευστοχία στα τρίποντα, πέρασαν με 35-39 στο 26′, με επιμέρους σκορ 3-15. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 43-43. Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι» και τα μισά της τέταρτης περιόδου βρήκαν τον Άρη μπροστά στο σκορ με 50-49. Ο Τόμας με δύο συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 53-58 και ο Μούρτος με ένα δικό του το 53-61. Τα δεκάλεπτα: 16-11, 32-24, 43-43, 55-61. ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Τότσιος 7, Καλαμπάκας 4, Κατσαρές 2, Καραποστόλου 3(1), Αγγελακόπουλος 3 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος 2, Χαρισμίδης 13, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 6, Καράμπουλας 15 (1). ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 3 (1), Δήμας, Ριντ 2, Τόμας 21 (7), Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 6, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 17 (1), Νέιμικ, Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 2.