Περπέρογλου: «Χαρούμενος που είμαι στην Εφές»
Η Αναντολού Εφές έχει ενισχυθεί σημαντικά και τρία από τα μεταγραφικά ...
Πήρε και Κρστιτς η Εφές!
Ένα από τα αγαπημένα του παιδιά πήρε κοντά του ο Ντούσαν Ίβκοβιτς . Ο ...

Πήρε τη νίκη και έμεινε «ζωντανή» η Εφές

Η Εφές έκανε το καθήκον της και νίκησε στην Πόλη την Αρμάνι Μιλάνο με 86-78, διατηρώντας ακέραιες τις πιθανότητες για πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι Τούρκοι αιφνιδιάστηκαν από τους Ίταλούς και βρέθηκαν να χάνουν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 9 πόντους (24-13). Στη συνέχεια και η Εφές άρχισε σταδιακά να «ψαλιδίζει» τη διαφορά με το ημίχρονο να βρίσκει την ιταλική ομάδα να έχει μικρότερο προβάδισμα (42-36). Στο δεύτερο ημίχρονο τα δεδομένα άλλαξαν με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν πάρουν το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (+10 στο 30'). Η 4η περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία με την Εφές να φτάνει στην επικράτηση με 86-78. Κορυφαίος για τους νικητές ο Eρτέλ με 26 πόντους, ενώ ο Κρστιτς συμπλήρωσε ακόμη 22. Ο δικός μας Στράτος Περπέρογλου είχε 8 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 28'26''. Ο Χρήστος Χροστοδούλου ήταν ένας εκ των διαιτητών της αναμέτρησης. Εφές: Μπαλμπάι, Οσμάν 3, Περπέρογλου 8, Μπατούκ, Σάριτς 14, Ντρέιπερ, Κρστιτς 22, Λάσμε 5, Κορκμάζ 2, Τζάνινγκ 2, Ερτέλ 26, Μπιέλιτσα 4. Μιλάνο: Ράγκλαντ 2, Μπρουκς 17, Τζεντίλε 17, Τσερέλα, Μέλι 3, Κλέιζα 3, Ελεγκαρ 2, Τζέιμς, Χάκετ 13, Σάμουελς 16, Μος 5.