«Τρένο» ο ΠΑΟΚ πέρασε και από το Ρέθυμνο (79-71) και πέτυχε την έκτη ...
Μεγάλη νίκη πέτυχε το Ρέθυμνο με 74-64 εκτός έδρας κόντρα στην Κηφισιά ...
«Υπάρχει πολύ ταλέντο στο Ρέθυμνο»
«Υπάρχει πολύ ταλέντο». Αισιόδοξος παρουσιάστηκε ο Θανάσης ...

Δύσκολη νίκη για το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο επιβλήθηκε με δυσκολία στην έδρα του επί της Νέας Κηφισιάς με 63-58 και πέρασε προσωρινά στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League.

Ακόμη μια νίκη για το Ρέθυμνο, που έφτασε τις τρεις συνεχόμενες, κάμπτοντας τη σθεναρή αντίσταση της ΑΕΝΚ.

Η Νέα Κηφισιά προηγήθηκε με σκορ 9-0 στο 3΄ και 15-10 στο δεκάλεπτο, ενώ το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τα ηνία στο σκορ με 27-23.

Στο 3ο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου με ηγέτες του Κουμπούρα και Χόλις κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα και να προηγηθούν για πρώτη φορά στο σκορ 33-32, 5΄27΄΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγών το σκορ ήταν 44-43.

Στο 4ο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο παρέμεινε συγκεντρωμένο στο στόχο της νίκης, πήρε προβάδισμα έξι πόντων (52-46 στο 35΄) και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να κρατηθούν στο ματς, οι γηπεδούχοι κατάφερνα να πάρουν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κάνσικ με 12 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Κουμπούρας με 11. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μαυροειδής που πέτυχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 23-27, 44-43, 63-58

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 3 (1) , Κουμπούρας 11 (1), Σάφτενααρ 2, Κάνσιλ 12, Άλεν 4, Καλαμπόκης 9 (1), Φαγέ 8, Χίλαρης, Κράβιτς 2, Χόλις 12 (1).3

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Σάιλας 7 (1), Κόβινγκτον, Λιακόπουλος 5 (7ασίστ), Πεσάκοβιτς, Μαυροειδής 16, Ψαθάς, Άντερσον 4, Ντούβνιακ 11 (2), Ντέιβις 6 (2), Μπάρλος 9 (1).