Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στις αρχές του αγώνα, αλλά… πάτησε γκάζι ...
Χρειάστηκε τον αρχηγό του...
Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε τον Δημήτρη Διαμαντίδη να σκοράρει 21 ...

Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε η ΤΣΣΚΑ

Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας να παίξει άμυνα, το έκανε και πήρε έστω και αγχωτικά τη νίκη κόντρα στη Νίζνι με 82-86. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξεκίνησε προβληματικά τον αγώνα και έδωσε με το παιχνίδι της τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να είναι κοντά στο σκορ. Η χαλαρή της άμυνα αλλά και εξαιρετικά ποσοστά των παικτών της Νίζνι έφεραν τους Ρώσους στο 26-26 με τη λήξη του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα για της ΤΣΣΚΑ που έπαιζε άμυνα με τα μάτια. Δέχθηκε περίπου 30 πόντους (29 για να ακριβολογούμε) και η Νίζνι πιστεύοντας στο θαύμα αύξησε την πίεση της στην άμυνα της. Τα πολύ καλά ποσοστά της Νίζνι συνεχίστηκαν τόσο από το ζωγραφιστό όσο και από τη γραμμή των 6,75μ. Το ημίχρονο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 55-42 υπέρ της Νίζνι. Ο Ιτούδης προφανώς έβαλε τις φωνές στα αποδυτήρια και η ΤΣΣΚΑ μπήκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο ημίχρονο. Έπαιξε άμυνα που δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι από το δεκάλεπτο. Ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση αφού δέχθηκαν μόλις 7 (!) πόντους την στιγμή που πετύχαιναν 25. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ΤΣΣΚΑ να είναι μπροστά με 62-67. Η Νίζνι έκανε μεγάλη προσπάθεια για να πάρει το παιχνίδι αλλά η ποιότητα και κυρίως το μη καθαρό μυαλό των γηπεδούχων τους στέρησαν τη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σόνι Γουίμς με 21 πόντους και ο Σάσα Καούν με 16, οι οποίοι ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο. Για τη Νίζνι καλύτεροι ήταν οι Ροχεστι με 21 πόντους και Τόμπκινς με 13 και 9 ριμπάουντ. Τα δεκάλεπτα: 26-26, 55-42, 62-67, 82-86.
Επίδειξη δύναμης η ΤΣΣΚΑ
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διέλυσε την Μακάμπι στην Ρωσία αφού επικράτησε με 100-69. Η ...
Δεύτερη η ΤΣΣΚΑ (πανόραμα)
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μετά την Φενέρμπαχτσε / Ούλκερ, έγινε η δεύτερη ομάδα, ...
Δύσκολη νίκη για την ΤΣΣΚΑ
Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς έβαλε κατά διαστήματα δύσκολα στον Δημήτρη Ιτούδη, ...
Από το πρώτο δεκάλεπτο νίκησε η Έφες!
Από το πρώτο δεκάλεπτο νίκησε η Αναντολού Έφες την Ζαλγκίρις στο ...
Το έκανε ντέρμπι η Κηφισιά (pics)
Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η Κηφισιά έφτασε ακόμα και στο +19, με 50 ...
Με άμυνα νίκησε για τον αρχηγό του!
Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε μείνει στην ήττα από την Ζιελόνα Γκόρα ...
«Καθόλου καλοί στην δεύτερη περίοδο»
Ο Παναθηναϊκός νίκησε με άνεση στο δεύτερο ημίχρονο τον ΚΑΟΔ, αλλά ο ...
Με ανατροπή ο Άρης τον ΚΑΟΔ
Παρότι ήταν πίσω στο σκορ με 18 πόντους (38-20) στην δεύτερη περίοδο, ο Άρης ...
Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε η Φενέρ για το 2-0
Η Φενέρμπαχτσε τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στην Καρσίγιακα για ένα 30 ...