Νέα και ενημέρωση
Αθήνα, 12C°,
Τετάρτη, 7 Δεκεμβρίου 2016
Ειδήσεις: Ατζέντα
Σχετικά Νέα
1ο Thessaloniki Animation Festival
Το 1ο Thessaloniki Animation Festival (TAF) πραγματοποιείται από την AddArt, στον ...
Be there! Corfu Animation Festival 4
Το Be there!, το διεθνές Φεστιβάλ animation, που γεννήθηκε πριν 4 χρόνια στο ...
9ο Διεθνές Φεστιβάλ Animation της Αθήνας στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος
Το 9ο Διεθνές Φεστιβάλ Animation της Αθήνας (Athens ANIMFEST) θα πραγματοποιηθεί ...
Top Επιχειρήσεις
Αθήνα
clientThumb
Πάτρα
clientThumb
Βόρειες Σποράδες
clientThumb
Βόρειες Σποράδες
clientThumb
Πάτρα
clientThumb

10ο Διεθνές Φεστιβάλ Animation Αθήνας - Athens ANIMFEST

10ο Διεθνές Φεστιβάλ Animation Αθήνας - Athens ANIMFEST

Το 10ο Διεθνές Φεστιβάλ Animation Αθήνας (Athens ANIMFEST) θα πραγματοποιηθεί από 26 Μαρτίου έως 1η Απριλίου 2015 στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος, στην Αλκυονίδα New Star Art Cinema και στο Ρομάντσο.


Το φετινό επετειακό πρόγραμμα περιλαμβάνει Προβολές, Διαγωνισμούς, Αφιερώματα και Εικαστικές Δράσεις.


Διαγωνισμοί Ταινιών

α. Μεγάλου μήκους ταινίες animation (6)
Στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος (26.3. - 31.3.2015)
Ώρες Προβολών: 22:00 - 24:00

β. Μικρού μήκους ταινίες animation (87)
Στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος (26.3. - 1.4.2015)
Ώρες Προβολών: 18:00 - 20:00 & 20:00 - 22:00

γ. Σπουδαστικές ταινίες animation (290)
Στον κινηματογράφο Αλκυονίς New Star Art Cinema (26.3. - 1.4.2015)
Ώρες Προβολών: 20:00 - 24:00

δ. Πειραματικές (experimental)
Στο ΡΟΜΑΝΤΣΟ (30.3., 31.3. και 1.4.2015)
Ώρες Προβολών: 20:00 - 24:00

ε. Ελληνικές ταινίες animation (19)
Στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος (1.4.2015)
Ώρες Προβολής: 20:00-22:00

στ. Marathon Animation
Στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος (26.3. - 1.4.2015)
Ώρες Προβολής: 18:00 - 24:00


Αφιερώματα

α. ΘΑΝΑΣΗΣ ΡΕΝΤΖΗΣ: Αφιέρωμα για τα 40 Χρόνια της ταινίας ΒΙΟ-ΓΡΑΦΙΑ.
Με τη συνεργασία της Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος
Αλκυονίς New Star Art Cinema (29.3.2015)
Ώρες Προβολών: 22:00 - 24:00

Τιμητικό αφιέρωμα στον πρωτεργάτη πολλαπλών πρωτοποριακών εγχειρημάτων και έργων, τόσο στα πεδία της καλλιτεχνικής πρακτικής, όσο και της θεωρητικής αναζήτησης, με έμφαση στις τεχνικές της animation και τη μίξη ετερογενών στοιχείων, δια των οποίων αναδύεται μια ολοκληρωμένη ars combinatoria.
Για την εξόχως πειραματική ταινία ΒΙΟ-ΓΡΑΦΙΑ (που φέτος συμπληρώνονται 40 χρόνια από την κυκλοφορία της) θα μιλήσουν ο Θεωρητικός Τέχνης, Κωνσταντίνος Βασιλείου, και ο ίδιος ο σκηνοθέτης που θα μας θυμίσει χαρακτηριστικές στιγμές από την ιδιότυπη κατασκευή της ταινίας.

- Την ίδια μέρα θα προβληθεί και η ταινία του «Ηλεκτρικός Άγγελος»

β. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΡΑΠΠΑΣ
Στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος (1.4.2015)
Ώρες προβολών 22:00 - 24:00

Τιμητικό αφιέρωμα στον Έλληνα animator, σεναριογράφο και παραγωγό με τη διεθνή καριέρα. Θα προβληθεί το -μέχρι στιγμής- έργο του, που υλοποιήθηκε στην Ελλάδα, ενώ ο ίδιος θα αναφερθεί στην ατομική και συλλογική πορεία του στον χώρο της τέχνης των κινούμενων σχεδίων.

Οι ταινίες:
1. «Το Ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα Αστέρι»
2. «Το Αγόρι και το Δένδρο»
3. «Η Πηγή της Νιότης»
4. «Το νόημα της Ζωής»


ΠΟΛΩΝΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ (95’)

Με τη συνεργασία της Πρεσβείας της Πολωνικής Δημοκρατίας στην Αθήνα.
Στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος (1.4.2015)
Ώρες Προβολών: 18:00-20:00

Η παρούσα ανθολογία Πολωνικών ταινιών κινούμενων σχεδίων «! Ο PLA - Πέρα από τα Σύνορα», είναι ένα εξαιρετικό πρόγραμμα, που περιλαμβάνει τους νικητές του Πολωνικού Φεστιβάλ Animation O PLA! 2014.

Ο συγκεκριμένος πολιτιστικός θεσμός είναι πλήρως ανεξάρτητος, και η δεύτερη δράση του πραγματοποιήθηκε σε 44 πόλεις της Πολωνίας, από τον Μάρτιο έως τον Ιουνίου 2014, όπου κριτής των ταινιών ήταν αποκλειστικά και μόνο το ίδιο το κοινό!


ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ “ANIMA MUNDI”

Στο ΡΟΜΑΝΤΣΟ (30.3., 31.3. και 1.4.2015)
Ώρες Λειτουργίας: 10:00 - 24:00

Συμμετέχουν οι καλλιτέχνες:
- Κωνσταντίνος Παπαμιχαλόπουλος
- Ορέστης Συμβουλίδης, Δημήτρης Χρήστου
- Δημήτρης Χρήστου


ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ

01. 16-32 by Natasa Kirla, 4’ 49’’, 2014, Greece
02. 11 by Lenna Stamatopoulou, 3’ 30’’, 2014, Greece
03. A PORTRAIT by Aristotelis Maragkos, 2’ 13’’, 2014, Greece
04. ALOSIS by George Cherouvim, 2’ 45’’, 2014, Greece
05. BUTLER’S CHOISE, by Pantelis Paradisis, 4’ 29’’, 2014, Greece
06. IN THE DUNGEONS ep.5 – SKF, by Vaggelis Karadimas, 2’ 32’’, 2014, Greece
07. LONELY BALL, by George Varanos, 54’’, 2014, Greece
08. LOVE SPELL, by Pinelopi Kokkali, 3’ 53’’, 2014, Greece
09. PAPER AND CRAYONS by Pinelopi Kokkali, 4’ 26’’, 2014, Greece
10. pSOFA by Ioannis Theodoulou, 1’, 2013, Greece
11. SEED by Margarita Simopoulou 8’, 2013, Greece
12. SPIRIDOULA by Anastasios Visvardis, 4’ 23’’, 2014, Greece
13. TSUNAMI IN ANCIENT POTIDEA, by Lefteris Anastasovitis, 8’ 30’’, 2014, Greece
14. THE BATTLE OF P by Babis Venetopoulos, Yannis Vogiatzopoulos, 12’ 34’’, 2014, Greece
15. MY STUFFED GRANNY, Effie Pappa, 10’, 2014, UK/Greeece
16. PANIC ATTACK IN A CINEMA, Christina Sarli, 7’ 54’’, 2014, Greece/Germany
17. SCHEMETA, Dimitris Simou, 4’ 36’’, 2014, UK/Greece
18. ART IS SCIENCE by Nikolaos Manitaris, 1’ 23’’, 2014, Greece
19. ICHOGRAPHS by Yannis Kranidiotis, 11’ 35’’, 2014, Greece


ΟΙ ΔΥΟ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΡΕΝΤΖΗ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΟΣ

α. ΒΙΟ-ΓΡΑΦΙΑ, 97’, Χρώμα, Ultra Panavision
Ελλάδα 1975

Σκηνοθεσία: Θανάσης Ρεντζής
Σενάριο: Θανάσης Ρεντζής (Βασισμένο στο ομώνυμο εικονο-μυθογράφημα του Chumy Chumez)
Δ/ντής Φωτογραφίας: Χρήστος Μάγκος
Μοντάζ: Θανάσης Ρεντζής
Ηχολήπτης: Δημήτρης Λαζαρίδης
Μουσική Σύνθεση: Σταμάτης Σπανουδάκης
Εικονοληψία ϗ Ειδικά Εφφέ: Άγγελος Χατζηανδρέου
Οπερατέρ: Άγγελος Χατζηανδρέου
Αφηγητής: Γιώργος Κυρίτσης
Παραγωγή: FILMOGRAM - Θανάσης Ρεντζής ϗ Χρήστος Μάγκος
Γλώσσα: Ελληνική
Είδος: Μεγάλου μήκους, Πειραματική

Βραβεία και Διακρίσεις: Γ΄ Βραβείο Καλύτερης Ταινίας, 16ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης 1975, καθώς και Βραβείο Κοινού.

β. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ, 90’ - Χρώμα Μ/Α, κάδρο 1.66:1
Ελλάδα 1981

Σκηνοθεσία: Θανάσης Ρεντζής
Σενάριο: Θανάσης Ρεντζής
Διευθυντής Φωτογραφίας: Πολυδεύκης Κυρλίδης
Μοντάζ: Θανάσης Ρεντζής
Μουσική: Δημήτρης Λέκκας, Δημήτρης Παπαδημητρίου
(Δίσκος Μουσικής: CBS [Vinyl LP], αρ. 70217).
Ηθοποιοί: Φαίδων Γεωργίτσης, Μαρίλη Τσοπανέλλη, Φίλιππος Σοφιανός, Σοφία Ρούμπου, Γιώργος Κοτανίδης, Μαριτίνα Πάσσαρη, Γιάννης Καλατζόπουλος, Γεωργία Ζώη, Γκέλυ Τριάντη, Ρενέ Στριμινέα, Αμαλία Βουτσινά, Χρύσα Στυλιαρά, Εύη Βασιλειάδη, Μπάμπης Τσικληρόπουλος, Joe "Flash" Riley
Παραγωγή: Θανάσης Ρεντζής ϗ Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου
Είδος: Μεγάλου μήκους, Πειραματική

Βραβεία ϗ Διακρίσεις: Ειδική διάκριση για τον πειραματικό χαρακτήρα του έργου, 22ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης 1981, καθώς και Βραβείο Μουσικής: Δημήτρης Λέκκας, Δημήτρης Παπαδημητρίου

Άλλες ειδήσεις κατηγορίας
8ο Διεθνές Φεστιβάλ και Αγορά Κινουμένων Σχεδίων Animasyros
Η αντίστροφη μέτρηση έχει ξεκινήσει για το 8ο Διεθνές Φεστιβάλ και ...
Athens Film Lab στο 21ο Διεθνές Φεστιβάλ Νύχτες Πρεμιέρας: Open Call
Το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας Νύχτες Πρεμιέρας ιδρύει ...
Εργαστήριο Κινούμενης Εικόνας – animation για ενηλίκους από το Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης
Τα μυστικά της κινούμενης εικόνας και των παραδοσιακών τεχνικών animation ...
Πανόραμα Αμερικανικού Animation: Το aniμαsyroς ταξιδεύει στα Τρίκαλα!
Το Διεθνές Φεστιβάλ και Agora Κινουμένων Σχεδίων αniμαsyroς μεγαλώνει και ...
Be there! Corfu animation Festival 2014 στην Κέρκυρα
Με τη δυναμική των τριών προηγούμενων ετών αλλά και με ένα θερμό ...
αnimαsyroς 7.0 στην Ερμούπολη της Σύρου
Η αντίστροφη μέτρηση έχει ξεκινήσει για το 7ο Διεθνές Φεστιβάλ και ...
SFF-rated Athens 2014: Αυλαία λήξης και βραβεία
Αυλαία λήξης την Τετάρτη 26 Μαρτίου για το 9ο Φεστιβάλ SFF-rated Athens, το ...
Αnimαsyroς 6.0: Τον Σεπτέμβριο στη Σύρο
Έχοντας σε πρώτο πλάνο ένα ρεσιτάλ animation των Μόντι Πάιθον και ένα ...
SFF-rated Athens: Λήξη και βραβεία της 8ης διοργάνωσης
Αυλαία λήξης χθες, Τετάρτη 17 Απριλίου για το 8ο Φεστιβάλ SFF-rated Athens, ...