Πέρασε η Ατλέτικο από το Έλτσε
Δεν είχε πρόβλημα να νικήσει η Ατλέτικο Μαδρίτης στην έδρα της Έλτσε ...
Ένα γκολ ήταν αρκετό για την Ατλέτικο (video)

Κόλλησε... στις ισοπαλίες η Ατλέτικο (videos)

Νέα απώλεια βαθμών είχε η Ατλέτικο Μαδρίτης στη πριμέρα Ντιβιζιόν, καθώς για την 27η αγωνιστική ήρθε ισόπαλη χωρίς γκολ (0-0) με την Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη... Οι πρωταθλητές έπαιξαν μάλιστα για ένα ημίχρονο με 10 παίκτες, καθώς στο 45’+3 αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μιράντα (χτύπησε αντίπαλο του με αγκωνιά σε φάση που πήδηξαν για κεφαλιά...). Ο τερματοφύλακας της γηπεδούχου Κίκο Κασίγιας κράτησε για την ομάδα του! Οι «ροχιμπλάνκος» έπεσαν στην 4η θέση, αφού πέρασε 3η η Βαλένθια, ενώ μένει πίσω και από την κορυφή. Η γηπεδούχος ανέβηκε στην 8η θέση με 33 πόντους... Η Ατλέτικο στα τέσσερα τελευταία της δεν έχει χάσει (1-3-0), αλλά έφερε την 3η σερί ισοπαλία, ενώ στα πέντε πιο πρόσφατά της έχει μόλις μια νίκη (1-3-1). Η πρωταθλήτρια είχε κακό πρόσωπο, έχοντας ουσιαστικά μια μεγάλη στιγμή με τον Τόρες στο πρώτο μέρος, αλλά αντέδρασε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Κασίγιας... Όπως είπαμε, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο σκούρα όταν στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Μιράντα. Στο δεύτερο ημίχρονο η φιλοξενούμενη, παρότι είχαν παίκτη λιγότερο, ήταν πιο κινητική, αλλά όχι και αποτελεσματική. Ο Γκριζμάν σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε διότι νωρίτερα είχε καταλογισθεί επιθετικό φάουλ. Μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Ραούλ Γκαρθία, αλλά ο Κασίγιας είπε ξανά «όχι»... Οι συνθέσειςΕΣΠΑΝΙΟΛ: Κασίγια, Αρμπίγια, Αλβάρο Γκονζάλεζ, Μορένο, Ντουάρτε, Χάβι Λόπεζ, Άμπραχαμ (46’ Κάνιας), Βίκτορ Σάντσες (79’ Σεβίγια), Βάσκεθ, Καϊσέδο (63’ Στουάνι), Σέρχιο Γκαρσία.ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Μόγια, Χουανφράν, Μιράντα, Γκοντίν, Χέσους Γκάμεζ, Κόκε, Γκάμπι (66’ Αρντά Τουράν), Τιάγκο, Ραούλ Γκαρσία, Φερνάντο Τόρες (48’ Χιμένεθ), Γκρίτσμαν (82’ Ραούλ Χιμένεθ).
Ισοπαλία (1-1) στο ντέρμπι της Μαδρίτης