Η πρώτη μέρα της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας ολοκληρώθηκε με τον ...
Καθάρισε ο Αμπρίνες για Μπαρτσελόνα
Στο ταξίδι της στο Μιλάνο η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη ...

Καθάρισε ο Σάμουελς για Αρμάνι

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Top-16 της Ευρωλίγκας η Νίζνι υποδεχόταν την Αρμάνι Μιλάνο. Οι Ιταλοί με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαμάρντο Σάμουελς πήραν την εκτός έδρας νίκη με 76-85. Οι Ιταλοί ξεκίνησαν φουριόζοι και παρότι βρέθηκαν 4.30 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου να είναι πίσω (14-12) κατάφεραν κυρίως με τον Σάμουελς να προηγηθούν με 9 (27-18) στο τέλος. Οι άμυνες ήταν ανεμικές στο δεύτερο δεκάλεπτο και με το επιμέρους σκορ να είναι (22-23), το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 10, για το 50-40. Στην τρίτη περίοδο η Νίζνι έκανε φιλότιμη προσπάθεια και μείωσε στα 8.30'' πριν το τέλος να μειώσει στους 4 (52-48), ωστόσο η καλή (βελτιωμένη για την ακρίβεια) άμυνα, όσο και τα λάθη των γηπεδούχων, βοήθησαν την Αρμάνι να ξεφύγει και πάλι με 8 (58-50), 4 λεπτά και 30 δεύτερα πριν το τέλος της περιόδου. Η Νίζνι δεν μπόρεσε να μειώσει και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με τους Ιταλούς να είναι μπροστά με 64-56. Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια και ανησύχησαν την Αρμάνι, αφού μείωσαν σε απόσταση βολής (66-64) 7.13'' πριν το φινάλε. Η Αρμάνι δεν κατάφερνε να ξεφύγει, η διαφορά ήταν στα επίπεδα των 3-4 πόντων. Με το τρίποντο του Μπρουκς 1.13'' πριν το τέλος η Αρμάνι έφυγε με 7 (81-74) και από εκεί και πέρα η Νίζνι δεν μπόρεσε να μειώσει τόσο ώστε να διεκδικήσει το παιχνίδι. Τελικώς η Αρμάνι πήρε τη νίκη με 76-85. Κορυφαίος του αγώνα αναμφίβολα ήταν ο Σάμουελς με 36 πόντους και 14/16 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και μία τάπα την ώρα που δέχθηκε 12 φάουλ! Τα δεκάλεπτα: 18-27, 40-50, 56-64, 76-85
Την διέλυσε ο Τζεντίλε
Με ένα διαστημικό δεκάλεπτο η Αρμάνι πήρε τη νίκη κόντρα στη Λαμποράλ ...
Πρώτη νίκη για Αρμάνι
Η Αρμάνι Μιλάνο φόρεσε τα καλά της αυτή τη φορά και πέρασε από την έδρα ...
Τον «καθάρισε» με... τρίμπαλο
Ο Πλατανιάς κυριάρχησε πλήρως απέναντι στον Πανιώνιο και πήρε ...
Για το 2 στα 2 με την Αρμάνι
Ο Ολυμπιακός υποδέχεται (21:45 ΝΕΡΙΤ, pamesports.gr) την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ ...