Ανάδρομος Ερμής ως τις 12 Ιουνίου: Ευκαιρία για επαναπροσδιορισμό!
Ερμής στους Ιχθείς: Η λογική παρασύρεται από την ευαισθησία. Προβλέψεις για τα ζώδια.
τις 13 Μαρτίου, ο Ερμής περνάει στο ζώδιο των Ιχθύων, στο οποίο θα ...
Δεν ισχύει για Παουλίνιο
Δεν ισχύει το ιταλικό σενάριο για ενδιαφέρον του Ολυμπιακού για τον ...

Στο 90’+2 κράτησε ο Ερμής το +2

Το γκολ του Παουλίνιο στις καθυστερήσεις διατηρεί το προβάδισμα του Ερμή έναντι της ΑΕΛ για την εξάδα! Η γηπεδούχος ανέτρεψε στο ημίχρονο το γρήγορο 1-0 του Ερμή (7' Ιμπραΐμι). Με τέρματα των Μπεμπέ (25') και Σαμπού (45'+1') έφερε τα πάνω-κάτω και έδειξε ικανή να κάνει την προσπέραση, αλλά ο Παουλίνιο είχε διαφορετική άποψη, διαμορφώνοντας το 2-2 στο 90’+4! Ο Ερμής δεν έχει νίκη στα πέντε τελευταία (0-2-3), ενώ η ΑΕΛ έχει μόλις μια ήττα στα έξι πιο πρόσφατά της (2-3-1)

Η εικόνα του αγώνα
Ντεμπούτο στον πάγκο του Ερμή για τον Ολλανδό Φαν ντερ Χάαγκ, τη στιγμή που ο Χριστάκης Χριστοφόρου επέλεξε τον Σέμα για την επίθεση ως αντι-Ταγκμπατζουμί.

Η ΑΕΛ έδειξε διάθεση να μπει επιθετικά στο παιχνίδι και είχε την πρώτη ευκαιρία στο πεντάλεπτο με τον Σαρδινέρο, αλλά ο Ερμής ήταν αυτός που άνοιξε πρώτος το χορό των γκολ. Μετά από μακρινή μπαλιά του Ταραλίδη και λανθασμένη έξοδο του Ρομέρο , ο Ιμπραΐμι διαμόρφωσε το 1-0 μόλις στο 7'.

Το γρήγορο γκολ των "φτεροπόδαρων" δεν έκοψε τα φτερά των Λεμεσιανών, οι οποίοι είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν οργανωμένα να φτάσουν στην ισοφάριση. Δεν τα κατάφερε ο Μπεμπέ στο 14', αλλά το κατάφερε στο 25', όταν έκλεψε τη μπάλα από τον Μανού και έκανε το 1-1.

Ο Ιμπραΐμι ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης από πλευράς Ερμή, αφού από τα πόδια του δημιουργήθηκαν οι ευκαιρίες που είχαν οι "φτεροπόδαροι" στο πρώτο ημίχρονο (29', 44'). Αλλά η ΑΕΛ έδειχνε πιο επικίνδυνη και το επιβεβαίωσε με το γκολ που πέτυχε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από φάουλ που κέρδισε ο Καλό, εκτέλεσε ο Μπεμπέ και αξιοποίησε ο Σαμπού με καρφωτή κεφαλιά! Ολική ανατροπή από την ΑΕΛ πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια!

Λιγότερες οι κλασικές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΛ να φτάνει μία ανάσα από το 1-3 με τον Μπεμπέ στο 55'. Σατσέτι (52') και Σέμα (62', 67') έχασαν τρεις ακόμη καλές ευκαιρίες, με τον Ερμή να προσπαθεί ανεπιτυχώς να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη εστία.
Στα τελευταία λεπτά ο Ερμής προσπάθησε περισσότερο για την ισοφάριση που θα τον διατηρούσε στην εξάδα, αλλά η ΑΕΛ έπαιξε προσεκτικά, με στόχο να διατηρήσει το πολύτιμο 1-2. Τα πάνω κάτω ήρθαν ξανά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ιμπραΐμι να σερβίρει και τον Παουλίνιο να γράφει το τελικό 2-2.

MVP: Ιμπραΐμι. Ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης του Ερμή. Σκόραρε (το πρώτο), δημιούργησε (το δεύτερο), είχε και άλλες δύο ευκαιρίες.

UP: Μπεμπέ. Ο φυσικός ηγέτης της ΑΕΛ ήταν σε ένα ακόμη παιχνίδι ο κορυφαίος της. Έβαλε το πρώτο γκολ, δημιούργησε το δεύτερο.

DOWN: Μανού. Από δικό του λάθος προήλθε το πρώτο γκολ της ΑΕΛ, δεν απείλησε δημιουργικά, δικαιολογημένα αποτέλεσε την πρώτη αλλαγή του Ερμή.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο γκολ του Ερμή στις καθυστερήσεις.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δημήτρης Μασιάς (Μ. Δημητριάδης – Μ. Καλογήρου), 4ος: Χαράλαμπος Χαραλάμπου, Επ.: Χ. Σκαπούλλης – Χ. Ηλία, Παρ.: Χρίστος Σκαπούλλης.

Οι συνθέσεις:
ΕΡΜΗΣ: Μπογκαντίνοφ, Ζάρκοβιτς, Ονίλο, Ταραλίδης (77' Τούρκο), Ρέζεκ (77' Λόπες), Παουλίνιο, Μουσταφά, Ντε Πίνα, Ιμπραΐμι, Σαμάρας , Μανού (63' Παπαθανασίου).
ΑΕΛ: Ρομέρο, Σιέλης, Σατσέτι (81' Ντιαλό), Σαμπού, Καλό (93' Σταύρου), Νικολάου, Σέμα (85' Εντμάρ), Μπεμπέ, Καρλίτος, Μεντί, Σαρδινέρο.

Πηγή: balla.com.cy

Αναλυτικά για την 19η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος έχουμε:
Σάββατο
ΑΠΟΕΛ - Εθνικός 4-0 (19' Λάνιγκ, 48' Ρίισε, 73' Εφραίμ, 75' Τζεμπούρ)
Απόλλων - Δόξα 2-0 (11' πέν. Παπουλής, 34' Γκιέ-Γκιέ)
ΑΕΚ - Οθέλλος 2-2 (5' Μοντέιρο, 15' Ζόρζε / 14' Βέρα, 69' πέν. Χμαλάτζε)
Κυριακή
Ανόρθωση - Νέα Σαλαμίνα 1-0 (90'+2 Λαΐφης)
Αγιά Νάπα - Ομόνοια 1-3 (10' Θεοδώρου / 66' πέν. Ποτέ, 73' Ρομπέρτο , 89' Φοφανά)