«Σίγουρα αυτή η ήττα μας πονάει», παραδέχθηκε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ...
Νέα ήττα για την Εθνική Γυναικών στο Καζάν
Ένα καταστροφικό τρίτο οκτάλεπτο –κυρίως- είχε ως συνέπεια τη δεύτερη ...
Η ήττα του Ολυμπιακού στην Μαδρίτη (video)
Δείτε τις καλύτερες στιγμές από την ήττα του Ολυμπιακού στην Μαδρίτη ...

Ήττα Ολυμπιακού στο Καζάν

O Oλυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Ζενίτ Καζάν στη Ρωσία για την 5η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ και πλέον έχει έναν αγώνα για να ολοκληρώσει την ευρωπαϊκή πορεία στην εφετινή αγωνιστική περίοδο.

Πρόκειται για τον αγώνα με αντίπαλο την αυστριακή Ποσογίλνιτσα που θα γίνει στο γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη στις 27 Ιανουαρίου (18.00) με στόχο τη νίκη που θα του δώσει την 3η θέση στην τελική κατάταξη του ομίλου. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας 2013-14 δεν έχουν ελπίδα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ ή στα πλέι άουτ του CEV Cup.

Με τον Ολυμπιακό δεν αγωνίστηκε ο Ουκρανός Αντρί Ντιάτσκοφ που προφυλάχθηκε από τον Δημήτρη Καζάζη. Βασικοί ακραίοι ήταν οι Χριστοφιδέλης, Κοκκινάκης ενώ μετά και την αποχώρηση του Σμαραγδή δεν υπάρχει τρίτος κεντρικός. Οι Ρώσοι έδειξαν την ανωτερότητα τους με φοβερή δύναμη σε σερβις, επίθεση και μπλοκ που τους απέφερε 13 πόντους.

Ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση μέχρι το 15-15 του 1ου σετ. Τα σερβίς του Μιχαήλοφ έκαναν τη διαφορά, η υποδοχή του Ολυμπιακού χάλσαε και με σερί 5-0 η Ζενίτ ξέφυγε 21-16 και καθάρισε το σετ 25-20 με επίθεση του Κουβανού Λεόν.

Το 2ο σετ ήταν μονόλογος των Ρώσων που πάλι με όπλο το σερβίς ξέφυγαν 8-4 και αργότερα με σερί 3-0 άνοιξαν τη διαφορά στο 14-8 για να κλείσει το σετ με το εντυπωσιακό 25-14.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο 3ο σετ όπου με ένα λάθος του Πολτάεφ και δύο πόντους από Χριστοφιδέλη, Κλαρκ ξέφυγε 9-6. Η απάντηση ήρθε από Άντερσον και Σπιριντόνφ για το 10-10. Ο Ολυμπιακός έκανε και δεύτερη προσπάθεια για να μείνει στη θέση του οδηγού όταν πήρε προβάδισμα 15-12. Ηταν η στιγμή που ο εκπληκτικός Πολετάεφ (ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ στη θέση του Λεόν) πήρε τη Ζενίτ στις πλάτες του και με καταπληκτικό σερβις αλλά και εντυπωσιακές επιθέσεις έκανε σερί 6-0 γυρίζοντας το σκορ σε 18-15. Από εκεί και πέρα ο αγώνας μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία και ολοκληρωθηκε με 25-19.

*Οι πόντοι της Ζενίτ προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-1, 25-19)