Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 28-3 του Πανιωνίου και έφτασε τις 18 νίκες σε ...
Ο Παναθηναϊκός αναζητεί την επιστροφή στις νίκες μετά τις ήττες ...
O Παναθηναϊκός 3-1 την ΑΕΚ στην Γλυφάδα
Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα και μάλιστα ...

Επιστροφή στις νίκες για Παναθηναϊκό

Tην έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μόλις την δεύτερη με σκορ 3-0 σημείωσε ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν εύκολα της ΜΕΝΤ και επέστρεψαν στις νίκες γιαπρώτη φορά μετά τις 22 Νοεμβρίου και πέντε σερί ήττες.

Η ΜΕΝΤ αγωνίστηκε χωρίς τον Ιταλό Ματέο Πάρις ο οποίος για σοβαρό οικογενειακό του ζήτημα (απεβίωσε η γιαγιά του) πήρε άδεια για να πάει για λίγες ημέρες στην πατρίδα του. Επίσης απουσίασε και ο Μπίσετ, ενώ έκανε ντεμπούτο ο Κλέρσεντ.

Βασικός πασαδόρος του Παναθηναϊκού ήταν ο Μπέλος, ενώ ο Παπαδόπουλος αγωνίστηκε αλλαγή στο 1ο και στο 3ο σετ.

H ΜΕΝΤ χωρίς τους Πάρις, Μπίσετ δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε δυσκολίες στα δύο πρώτα σετ όπου από την αρχή δημιούργησε μεγάλες διαφορές.

Η ΜΕΝΤ αντιστάθηκε μόνο στο 3ο σετ όταν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 13-13 το προβάδισμα των δύο πόντων που είχε ο Παναθηναϊκός από την αρχή του σετ. Οι «πράσινοι» με άουτ του Μάντζιου και πρώτο χρόνο του Πανταλέοντα ξέφυγαν πάλι 16-14. Με λάθος του Πρωτοψάλτη και επίθεση του Κλέρσεντ η ΜΕΝΤ ισοφάρισε 18-18. Ακολούθησε σερί 3-0 για τον Παναθηναϊκό με δύο επιθέσεις του Πρωτοψάλτη και άουτ του Σακόγλου, ο Κλέρσεντ μείωσε σε 21-20 με επίθεση και άσσο αλλά ο Παναθηναϊκός με Πρωτοψάλτη και Μπέλο και ένα λάθος του Σακόγλου έφτασε στη νίκη.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της ΜΕΝΤ προήλθαν από 1 άσσο, 23 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-10, 25-16, 25-20)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής, Κουκ 11 (9/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 18% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (13/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 40% άριστες), Χόι 7 (2/4 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πανταλέων 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Μπέλος 8 (6/13 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 83% υπ - 67% άριστες), Ψάρρης, Αδαμόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Λουκάς.

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 6 (6/24 επ), Ναζίρης, Χατζηηλιάδης 5 (4/15 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ - 25% άριστες), Παπαϊακώβου 3 (3/4 επ), Αντιφάκος 2 (2/6 επ), Κλέρσεντ 6 (5/8 επ, 1 άσσος, 38% υπ - 23% άριστες) / Αντωνιάδης (λ, 73% υπ - 33% άριστες), Παντίρης, Χρυσαφής 2 (2/6 επ, 60% υπ - 40% άριστες), Παπαπαναγιώτου, Μάντζιος 1 (1/5 επ), 33% υπ - 17% άριστες).