Δεύτερος τελικός: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός LIVE
Ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκός στον δεύτερο τελικό ...
Ισοφάριση ή Break ;
Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός αναμετρώνται απόψε στο ΣΕΦ (19:45 ΝΕΡΙΤ) για ...

Ο Ολυμπιακός τη νίκη, ο Παναθηναϊκός τον άθλο!

Τι κι αν η ποιοτική διαφορά των ρόστερ είναι μεγάλη, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός πρόσφεραν άλλο ένα μεγάλο ντέρμπι στη σκηνή της κατάμεστης Κυψέλης, με τελικό νικητή τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ. Κορυφαίος των νικητών ο Ντιάτσκοφ με 31 πόντους και 70% στην επίθεση.

Οι ερυθρόλευκοι τώρα ισοβαθμούν στην κορυφή με τον ΠΑΟΚ με 23 βαθμούς , ενώ ο Παναθηναϊκός έκανε άθλο παίρνοντας βαθμό, φτάνοντας στους 17.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 2-2 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θανάση Πρωτοψάλτη. Άλλωστε, ντέρμπι αιώνιων στο βόλεϊ χωρίς ανατροπή δε νοείται.

O Παναθηναϊκός κατάφερε να αντισταθεί μόνο στους 10 πρώτους πόντους των δυο σετ (17-25, 20-25).

Φοβερή ανατροπή Παναθηναϊκού με αμφισβητούμενες

Από το 16 του τρίτου σετ όλα άλλαξαν. Εκεί το ματς πήρε φωτιά και θύμισε ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται 20-19 και 21-20. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε (κακώς) αμφισβητούμενη φάση και προσπέρασε 22-21 με μπλοκ. Οι πράσινοι δεν εγκατέλειψαν και επέστρεψαν εκ νέου με τον Κουκ , 23-22. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν με μπλοκ άουτ του Κοκκινάκη που αμφισβήτησαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού. Ο κόσμος εξαγριώθηκε, ο Γεροθόδωρος κατέβηκε από την καρέκλα δεχόμενος ύβρεις και αντικείμενα. Το ριπλέι έδειξε ότι δεν υπήρξε ποτέ μπλοκ και κακώς δόθηκε ο πόντος στον Ολυμπιακό. Ο διαιτητής άλλαξε απόφαση κι έδωσε τον πόντο στους γηπεδούχους (22-24) για υποβοηθούμενο χτύπημα στη σκάλα (που δεν υπήρξε) στον Κλαρκ, με υπόδειξη του δεύτερου διαιτητή. Εν ολίγοις χάθηκε η μπάλα. Ο Ολυμπιακός όμως ισοφάρισε εκ νέου, 24-24 με μπλοκ του Γιούρισιτς. Ο Καμίνσκι με δυο συνεχόμενα λάθη έφερε τους φιλοξενούμενους σε ματς μπολ. Ο Τακουρίδης έκανε φιλέ στο σερβίς. Ήταν η σειρά του Πανταλέοντα να κάνει μπλοκ στον Κοκκινάκη που με δεύτερο λάθος στο σετ μπολ έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξαναμπεί στο ματς.

Βράχος Πανταλέων, καθάρισαν Πρωτοψάλτης-Κουκ

Στο τέταρτο σετ οι δυο μονομάχοι πήγαιναν πόντο-πόντο με εναλλασσόμενες μικρές διαφορές.Οι αμφισβητούμενες άρχισαν στο 21-21, όταν άσσος του Ολυμπιακού δόθηκε άουτ. Ο Κλαρκ στους κρίσιμους πόντους βρήκε τοίχο στο μπλοκ του Σωτήρη Πανταλέοντα και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 22-21. Το δίπολο μπλοκ-άμυνα λειτούργησε άρτια για τον Παναθηναϊκό, την ώρα που ο Ολυμπιακός έπεσε πολύ στην επίθεση. Ο Κουκ που έκανε σπουδαίο επιθετικό παιχνίδι μετά το δεύτερο σετ, πήρε πόντο στο 23-22. Ο Σωτήρης Πανταλέον σε πρώτο χρόνο έφερε τους πράσινους σε σετ μπολ με μια μπάλα. Ο Γιούρισιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για την ισοπαλία. Ο Πρωτοψάλτης έδωσε δεύτερο σετ μπολ στον Παναθηναϊκό.Ο Ντιάτσκοφ απέτυχε σε τριπλό μπλοκ αρχικά και σε νέα κόντρα μπάλα ο Πανταλέων τον σταμάτησε δεύτερη φορά για την ισοφάριση, 2-2 σετ. Ο Παναθηναϊκός είχε ήδη πετύχει την απόλυτη υπέρβαση παίρνοντας πόντο από τον πανίσχυρο πρωταθλητή. Τα 10 μπλοκ του Παναθηναϊκού έκαναν τη διαφορά στο τέταρτο σετ και οδήγησαν στην επαναφορά από το 0-2.

Ο Ντιάτσκοφ υπέγραψε το ματς

Της ανατροπής έγινε και στο ξεκίνημα του τάι-μπρέικ. Το 2-4 έγινε 4-4 με σημάδι στον Ντιάτσκοφ και Κουκ-Πρωτοψάλτη εκ νέου. Το φαρμακερό σερβίς του Κλαρκ και του Ντιάτσκοφ και τα μπλοκ έδωσαν στον Ολυμπιακό προβάδισμα τριων πόντων, 5-8. Ακριβώς με τα ίδια όπλα και σέρβις από τον Καμίνσκι οι πράσινοι ισοφάρισαν 8-8. Το τρομερό παιχνίδι δεν θα τελείωνε τόσο εύκολα. Ο Σωτήρης Πανταλέων, συγκλονιστικός στο μπλοκ, σταμάτησε και τον Γιούρισιτς για το νέο προβάδισμα των πράσινων, 10-9. Κάπου εκεί τραυματίστηκε ο Ντιάτσκοφ και τον αντικατέστηκε ο Κοκκινάκης. Με όπλο το μπλοκ ο Ολυμπιακός έκανε νέα ανατροπή για το 11-13, όταν σταμάτησε τον Πρωτοψάλτη. Μια μεγάλη άμυνα του Χριστοφιδέλη κι ο 30ος πόντος του Ντιάτσκοφ που επανέκαμψε έδωσαν 3 ματς μπολ στους ερυθρόλευκους. Με έναν ακόμη πόντο έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 12-15 και 2-3 σετ.

Τα σετ: 17-25, 20-25, 27-25, 26-24, 12-15

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Αριστόπουλος 1, Δημητριάδης, Ψάρρης, Καμίνσκι 7, Στιβαχτής 3, Κουκ 18, Πρωτοψάλτης 26, Χόι 14, Πανταλέων 10

Ολυμπιακός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 4, Μαρούλης , Γιόυριστις 12, Ντιάτσκοφ 31, Προύσαλης 2, Κοκκινάκης 8, Σωτηρίου , Σμαραγδής 6, Πελεκούδας, Κλαρκ 14, Τακουρίδης 8

Ακραίο το σενάριο για Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός
Είναι εξαιρετικά δύσκολο πλέον το σενάριο ελληνικού εμφύλιου στην ...
Το απόλυτο ο Ολυμπιακός, επιστροφή στις νίκες ο Παναθηναϊκός
Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 28-3 του Πανιωνίου και έφτασε τις 18 νίκες σε ...
Το ντέρμπι Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός στο μπάσκετ ζωντανά & σε υψηλή ευκρίνεια μόνο στον ΟΤΕ TV
Το ντέρμπι των αιωνίων φιλοξενεί αυτή την εβδομάδα ο ΟΤΕ TV στα αθλητικά ...
Αυστηρά τα μέτρα ασφαλείας στο Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός
Με δίχτυ ασφαλείας και κλειστές τις πτυσσόμενες εξέδρες πίσω από τους ...
Το ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός, για την Α1 του βόλεϊ Γυναικών είναι μόνο στα κανάλια Novasports!
Σάββατο 8 Νοεμβρίου, 20:30, Novasports 1 και Novasports 1 HD  Οι «αιώνιοι» αντίπαλοι, ...
Στο «σκαμνί» Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ
Σε απολογία κάλεσε η Πειθαρχική Επιτροπή της Super Lesgue τις ΠΑΕ ...
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός LIVE
To pamesports στο ΣΕΦ για τον 4ο τελικό του πρωταθλήματος Α1. Το 2-1 σημαίνει ότι ...
Τρίτος τελικός: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός LIVE
Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό στον τρίτο τελικό του ...
Η παρακάμερα του Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός (video)