Σε ένα από τα ματς που θα μείνουν στην ιστορία της Ευρωλίγκας, η ...
Ματσάρα-θρίλερ στα Τρίκαλα που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση με 102-93 ...
Στην δεύτερη παράταση ο ΠΑΟΚ τον... Σούμποτιτς!
Χθες (3/10) ο ΠΑΟΚ… λύγισε στην παράταση από την Ούνιξ Καζάν και σήμερα ...

Στην παράταση ο ΠΑΟΚ

Ζορίστηκε αλλά τελικά πήρε τη νίκη στην παράταση με 81-76 ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Μπούντουσνοστ για την 10η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup. Ο ΠΑΟΚ είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup πριν την ολοκλήρωση της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής. Ωστόσο ο δικέφαλος στην τελευταία παράσταση της κανονικής διάρκειας κοντραριζόταν εκτός έδρας με την Μπούντουσνοστ και δυσκολεύτηκε αλλά τελικά έκαμψε την αντίσταση των Μαυροβούνιων.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μπήκε αρκετά καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 23-17 με μπροστάρηδες κυρίως τους Βον και Όντουμ. Το δεύτερο δεκάλεπτο θα μπορούσε να ήταν καταστροφικό για τον ΠΑΟΚ αφού πέτυχε μόλις 6 πόντους και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους όχι μόνο να μειώσουν αλλά να περάσουν και μπροστά στο σκορ. Ο δικέφαλος έσωσε κάπως την κατάσταση με την καλή του άμυνα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 30-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν ελαφρώς ανώτερος και κατάφερε με τον Κακαρούδη να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων να τελειώσει την περίοδο με το υπέρ του 53-48. Η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν ήταν καλή στην τελευταία περίοδο και στα τελευταία δευτερόλεπτα ολιγώρησε. ο Μπρέμερ στα 14 δεύτερα ευστόχησε στην πρώτη από τις δύο βολές και έκανε το 71-73 ωστόσο το ριμπάουντ πήρε ο Σέχοβιτς με τον Κουκ να βγάζει μπέιζμπολ πάσα στον Ντάσιτς και στον αιφνιδιασμό η Μπούντουσνοστ να ισοφαρίζει με κάρφωμα. Στα τελευταία 9 δεύτερα ο Όντουμ από τη βολή αστόχησε σε δίποντο και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Ο ΠΑΟΚ με ψυχραιμία στο έξτρα πεντάλεπτο και με δύο τρίποντα του Μπρέμερ και του Λάνγκφορντ πήρε τη νίκη με 81-76.

Ο δικέφαλος νίκησε και σε συνδυασμό με την επικράτηση της Λοκομοτίβ στη Σμύρνη τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου του.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 30-29, 48-53, 73-73, 76-81 (παρ.)

Στην δεύτερη παράταση η Τουρκία την Ολλανδία!
Η Τουρκία αν και προηγήθηκε με 33-11 στις αρχές της δεύτερης περιόδου... ...
Εφτάψυχο... Αμβούργο, σώθηκε στην παράταση (videos)