Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Ατρόμητου με την Καλλονή (0-0). ...
Ισοπαλία με σκορ 2-2 έληξε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής στο Βέλγιο ανάμεσα ...
Μία Καλλονή στο... «τρένο» της Ευρώπης
Ο Πανιώνιος είχε τις ευκαιρίες η Καλλονή όμως είχε την ουσία και πήρε ...

Ισοπαλία τρόμου για τον ΟΦΗ!

Με ένα γκολ για κάθε ομάδα μέσα σε 2 λεπτά κρίθηκε η αναμέτρηση ΟΦΗ-Καλλονή (1-1). Το πέναλτι του Χουάνμα και η κεφαλιά του Μακρή διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 από το 70' ως το 72'. Απο κει και πέρα ο αγώνας έγινε ροντέο, ο ΟΦΗ έμεινε με 10 παίκτες, έχασε τρομερές ευκαιρίες, ενώ η Καλλονή επιτέθηκε στις καθυστερήσεις για να πάρει το ματς. Η ομάδα της Μυτιλίνης αμύνθηκε και πάλι σωστά, σκόραρε από το πέναλτι-δώρο και βάζει τον ΟΦΗ σε τεράστια προβλήματα.

Το 1-1 αφήνει τους Κρητικούς βυθισμένους στην βαθμολογία με 14 βαθμούς, ενώ η Καλλονή έφτασε στους 21 χάνοντας την 8η θέση.

Α' Ημιχρόνο

Η πρώτη υποψία ευκαιρίας ήρθε στο 3ο λεπτό για την Καλλονή με σουτ του Τσαμπούρη που μπλόκαρε ο Λόρια.

Στο 13' ο διαιτητής Δελφάκης έκρινε ότι ο Μερεμπασβίλι έκανε θέατρο για να κερδίσει πέναλτι και τον παρατήρησε με κίτρινη.

Μερεμπασβίλι και Πετρόπουλος ανέλαβαν δράση στο 15ο λεπτό, αλλά ο Χογκ αποσώβησε τον κίνδυνο. Η διπλή ευκαιρία ήταν εξαιρετικά σημαντική για τον ΟΦΗ που θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ ειδικά στο τετ-α-τετ του Πετρόπουλου που έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα.

Η κυριαρχία του ΟΦΗ συνεχίστηκε και στο 29' κέρδισε φάουλ (ο Γιορέντε παρατηρήθκε με κίτρινη), το οποίο εκτέλεσε άστοχα ο Μερεμπασβίλι..

Ο Γεωργιανός αποτέλεσε μόνιμη απειλή. Στο 36ο λεπτό ο επόπτης τον σταμάτησε με off side.

Τρία λεπτά αργότερα σε θέση βολής βρέθηκε ο Αντελέγε, αλλά δεν ολοκλήρωσε καλά τη φάση.Ο Νιγηριανός έχασε κι άλλη μια ευκαιρία στο 41ο λεπτό στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, με τον ΟΦΗ να κυριαρχεί στο γήπεδο και να κάνει φάσεις με Μερεμπασβίλι-Αντελέγε και, την Καλλονή να αμύνεται έχοντας σε καλή κατάσταση τον Χογκ. Οι τελικές ήταν 6-2, αλλά στην πραγματικότητα μόνο οι κρητικοί υπήρχαν δημιουργικά στο γήπεδο.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με αλλαγή για την Καλλονή. Ο Μαντζουράκης έβγαλε τον Καμαρά και πέρασε στη θέση του τον Ναβάρο (από τους καλύτερους της ομάδας στο πρωτάθλημα) για να φρεσκάρει την ομάδα μεσο-επιθετικά.

Όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα, έτσι και στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Μυτιλήνης είχε ευκαιρία με σουτ του Τσαμπούρη.

Στο 53' ο Μεραβασβίλι κέρδισε φάουλ στο ύψος της μεγάλης περιοχής και δεξιά. Ο Μιλιάζες εκτέλεσε στο τοίχος. Στην ίδια φάση βγήκε από τον αγώνα ο Μονιάκης βγήκε τραυματίας από το παιχνίδι και τη θέση του πήρε ο Φερνάντεθ, αλλάζοντας τη διάταξη της ομάδας του Γκατούζο .

Ένα σουτ του Μπανούση μπλόκαρε ο Χογκ χωρίς πρόβλημα στο 57ο λεπτό. Γενικότερα τα τελειώματα των κρητικών είχαν σαφές πρόβλημα.

Στο 60' ο Μπανούσης έκανε σκληρό φάουλ στο Ναβάρο, αναγκάζοντας τον διαιτητή να δώσει κίτρινη. Κάτι που επανέλαβε και με τον Μιλιάζες καθώς το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό.

Η Καλλονή (που στο μεταξύ είχε κι άλλη αναγκαστική αλλαγή με τον Βαλιό να περνάει στη θέση του Μπαρέρα) άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες. Σουτ του Καλτσά μπλόκαρε ο Λόρια στο 65'.

Ο Μαντζουράκης είχε κι άλλη αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Τσαμπούρης δεν μπορούσε να συνεχίσει και άφησε τη θέση του στον Πιπίνη.

Στο 69ο λεπτό ο Τριποτσέρης έκανε ανόητο χέρι μέσα στην περιοχή, προσπαθώντας να κόψει σέντρα, και ο διαιτητής υπέδειξε σωστά πέναλτι για την Καλλονή. Ο Χουάνμα νίκησε τον Λόρια κι η Καλλονή άνοιξε το σκορ στο 70'.

Η απάντηση ήρθε άμεσα για τον ΟΦΗ και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Μακρής -από το ύψος του πέναλτι- είδε τη μπάλα από απομάκρυνση να σηκώνεται ψηλά και με κεφαλιά κρέμασε ιδανικά τον Χογκ στο 72'.

Στο 79' ο Αντελέγε με κεφαλιά μετά από κόρνερ έστειλε την μπάλα άουτ. Ο ΟΦΗ σ' εκείνο το σημείο του αγώνα έδειχνε αποφασισμένος να διεκδικήσει τη νίκη. Αν πάντως ο Αντελέγε άφηνε τη μπάλα να φτάσει στον Μακρή ίσως η κατάληξη ήταν διαφορετική.

Στο 81 ο Τριποτσέρης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη-κόκκινη για μαρκάρισμα στον Χουάνμα που έφευγε στην κόντρα. Ο ΟΦΗ έμεινε με 10 παίκτες.

Στο 85' ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία. Η σέντρα από δεξιά έβγαλε τον Αντελέγε μόνο του με την εστία του Χογκ στο δεύτερο δοκάρι, αλλά εξ επαφής έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο πεντάλεπτο των καθυστερήσεων η Καλλονή βγήκε μπροστά για να πάρει το ματς με αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά η κεφαλιά του Λιορέντε πέρασε άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του αγώνα , με το τελικό 1-1 να δημιουργεί επιπλέον προβλήματα στον ΟΦΗ που έμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Που κρίθηκε:

Στην αναποτελεσματικότητα του ΟΦΗ που είχε πολλές ευκαιρίες για γκολ, αλλά ο Αντελέγε κι ο Μερεντασβίλι αστόχησαν πολλές φορές από ιδανικές θέσεις. Ειδικά η φάση του 85' δεν χάνεται. Κατά τα λοιπά, η Καλλονή κλασικά αμύνθηκε σωστά και κατάφερε να πάρει τον βαθμό με το ανόητο πέναλτι που έκανε ο Τριποτσέρης.

Παίκτης από χρυσάφι:

Ο Μακρής με την κεφαλιά έδωσε 1 πολύτιμο βαθμό στον ΟΦΗ. Όχι ότι τον σώζει, αλλά... το μη χείρον βέλτιστον.

Η σφυρίχτρα:

Ο Βοσκάκης είδε σωστά το πέναλτι, έκανε σωστή χρήση στις κάρτες και γενικώς είχε μια καλή διαιτησία.

Οι ενδεκάδες:

ΟΦΗ (Γκατούζο): Λόρια, Στάθης, Αντελέγε, Τριποτσέρης, Μονιάκης (Φερνάντεθ 53'), Μπανούσης (Ροβίθης 71'), Μακρής, Λαμπρόπουλος (Μεϊτέ 84(, Γκιόργκι, Μιλιάζες, Πετρόπουλος

Καλλονή (Μαντζουράκης): Χόγκ, Αντέγιο, Αναστασιάδης, Βαλιός (Μπαρέρα 63'), Γιορέντε, Κεϊτά, Καλτσάς, Τσαμπούρης (Πιπίνης 66'), Στεβάνοβιτς, Καμαρά (Ναβάρο 46'), Χουάνμα