Την ανανέωση της συνεργασίας με τον Σάσα Καϊκούτ ανακοίνωσε η Κέρκυρα. ...
Εργοτέλης - Κέρκυρα LIVE
Εργοτέλης - Κέρκυρα LIVE: Η αναμέτρηση του Εργοτέλη με την Κέρκυρα live στο ...

Μεταμόρφωση και μεγάλη ανατροπή η Κέρκυρα

Η Κέρκυρα ήταν τραγική στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο μεταμορφώθηκε από ασχημόπαπο σε κύκνο στο δεύτερο μέρος και πήρε με ανατροπή τη νίκη κόντρα στον Εργοτέλη με 3-1. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με το γκολ του Φιντέλεφ αλλά σε 15 λεπτά η Κέρκυρα πέτυχε 3 γκολ και ανέτρεψε την κατάσταση. Βυθίζεται ακόμα περισσότερο στα προβλήματα του ο Εργοτέλης.

Α' ημίχρονο:

Ο Εργοτέλης ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος. Είχε την κατοχή της μπάλας, έφτανε πιο εύκολα στην εστία του Σετκούς και απείλουσε περισσότερο. Από την άλλη Κέρκυρα είχε πολύ μεγάλο πρόβλημα στη μεσαία γραμμή και δυσκολευόταν να προωθήσει τη μπάλα μπροστά. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν μόνο στο δίλεπτο 34'-36. Μόλις στο 3' ο Εργοτέλης απειλεί με το σουτ του Γιουσούφ, με τον Σεκτούς να διώχνει σε κόρνερ. Στο 13' ο Χαλκιαδάκης αφήνει τη θέση του στον Μπαμ Μπαμ ενώ στο 17' το σουτ του Ρέντζα, ο πορτιέρο της Κέρκυρας αποκρούει και απομακρύνει ο Βενέτης στη συνέχεια. Στο 33' ο Καϊκούτ απειλεί για την Κέρκυρα με τον Καβουσάκη να απομακρύνει με μεγάλη δυσκολία. Ωστόσο 5 λεπτά αργότερα ο Εργοτέλης θα ανοίξει το σκορ. Η κεφαλιά του Φιντέλεφ θα βρει στο δοκάρι, ο ίδιο όμως θα πάρει το ριμπάουντ και με προβολή θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Σεκτούς.

Β' ημίχρονο:

Τελείως διαφορετικό πρόσωπο στον αγώνα με την Κέρκυρα να μεταμορφώνεται από... ασχημόπαπο σε κύκνο! Στο 52' μία κόντρα στην οποία κερδισμένος βγαίνει ο Κόντος, αυτός γυρνάει στον Καϊκούτ ο οποίος προ κενής εστίας θα γράψει το 1-1. Στο 63' μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαρκόφσκι πηδάει ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και κάνει την ανατροπή για τους Φαίακες. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον Εργοτέλη, ο οποίος είχε μεγάλο πρόβλημα στην αντιμετώπιση των στημένων. Στο 67' η Κέρκυρα θα σφραγίσει τη νίκη της όταν ο Χαβίτο θα εκτελέσει ακόμα ένα κόρνερ με τον Καϊκούτ να πιάνει την κεφαλιά και να βάζει την ομάδα του μπροστά με 2 τέρματα γράφοντας το 3-1. Όπως ήταν λογικό η Κέρκυρα πάγωσε τον ρυθμό και κράτησε δυνάμεις.

Που κρίθηκε:

Ο Εργοτέλης προηγήθηκε αλλά είναι φανερό πως δεν μπορεί να κρατήσει αποτέλεσμα αφού οι παίκτες του έχουν μάθει να βγαίνουν μπροστά και να μην παίζουν παιχνίδι σκοπιμότητας.

Παίκτης από χρυσάφι:

Ο Καϊκούτ με δύο τέρματα που πέτυχε είναι ο παίκτης που έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη και την ανατροπή της Κέρκυρας.