Την απόκτηση του Γιάνις Μπλουμς, του 34χρόνου γκαρντ και αρχηγού της ...
Πολύ κοντά σε Βεζένκοφ ο Παναθηναϊκός!
Πολύ κοντά στην απόκτηση του Σάσα Βεζένκοφ βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, ...

Με ξεσπάσματα και Παππά ο Παναθηναϊκός!

Με ξεσπάσματα και με κορυφαίο τον Νίκο Παππά (23 πόντοι με 3/6 τρίποντα) ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Άρη (76-69) στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» χωρίς τον Δημήτρη Διαμαντίδη (που νιώθει «σφίξιμο» στο δεξί πόδι) δεν είχαν διάρκεια στην καλή απόδοση τους, σταθερό ρυθμό και επικράτησαν των «κίτρινων», που παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς με πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ, Ριντ και Πάσαλιτς, με ξεσπάσματα και τον επιθετικό οίστρο του Νίκου Παππά.

Ο Άρης ξεκίνησε με πολύ επιθετική άμυνα τον αγώνα και με τρίποντο του Αλέξανδρου Βεζένκοφ προηγήθηκε με 17-12, 3’ και 15’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με τον Νίκο Παππά να πετυχαίνει σε διάστημα 2’ και 30’’ 10 πόντους με 2 τρίποντα και συνολικό επιμέρους σκορ 12-2, που τον έφερε στο +5 (24-19) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με καλάθι του Βεζένκοφ, που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους, και τρίποντο του Αντεγκμπόγιε οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν σε 24-24 λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού της δεύτερης περιόδου και με τρίποντο του Βεζένκοφ και καλάθι του Σπύρου Μούρτου προηγήθηκαν με 29-26 5’ και 34’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Οι «πράσινοι», όμως, με δύο τρίποντα των Γιάνις Μπλουμς, Βασίλη Χαραλαμπόπουλου ανέκτησαν το προβάδισμα (32-29) ένα λεπτό αργότερα και με σερί 14-0 σε περίπου δυόμισι λεπτά με δύο ακόμη τρίποντα του Μπλουμς και ένα του Παππά, ξέφυγαν με 14 (46-32) με 57’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο ξέσπασμα του ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση στην άμυνα του με σχήμα με τρεις κοντούς (Παππάς, Σλότερ και Μπλουμς).

Ο Άρης, ωστόσο, «επέστρεψε» στο ματς με σερί 10-0 από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 5 πόντους του Βεζένκοφ και πλησίασε στους 4 (46-42) με 6’ και 49’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου και ενώ είχε μεσολαβήσει τάιμ άουτ του εκνευρισμένου με την αμυντική λειτουργία της ομάδας του, Ντούσκο Ιβάνοβιτς μόλις στο πρώτο ενάμιση λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου.

Με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Λαμάρκους Ριντ οι «κίτρινοι» πλησίασαν και στο καλάθι (50-48) λίγο πριν το 26’, όμως, ο Παναθηναϊκός με τέσσερις πόντους του Παππά, άλλους τέσσερις του Μπατίστα και τρεις βολές του Βλάντο Γιάνκοβιτς σε φάουλ, που δόθηκε 2,5’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου, τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +10 (61-51).

Με εντυπωσιακό κάρφωμα του Γιάνκοβιτς και το τέταρτο τρίποντο του Μπλουμς στον αγώνα, οι «πράσινοι» άνοιξαν την διαφορά στου 15 (68-53) στα πρώτα δυόμισι λεπτά της τέταρτης περιόδου. Με τον Τόρεϊ Τόμας να βγάζει ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ο Άρης με φόλοοου κάρφωμα του Νέιμικ κατέβασε την διαφορά στους 8 (70-62) πέντε λεπτά πριν την λήξη της συνάντησης και με τρίποντο του Μοχάμεντ Πάσαλιτς και εντυπωσιακό κάρφωμα του Ριντ στους 5 (74-69) με 1’ και 44’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Ο Παππάς, ωστόσο, απάντησε με διείσδυση και… σφράγισε την νίκη του Παναθηναϊκού (76-69) 1’ και 20’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 46-35, 61-51, 76-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 6, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 9 (9 ριμπ., 5 α.), Φώτσης 3, Παππάς 23 (3), Μαυροκεφαλίδης, Γκιστ 4, Μπατίστα 12 (10 ριμπ.), Μπλουμς 14 (4), Ράιτ.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 12 (4), Γκίκας, Ριντ 13 (1), Τόμας 10 (7 κλ.), Χαρίσης, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 19 (3), Νέιμικ 5, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 6.

Εύκολη νίκη ΠΑΟ, τραυματίστηκε ο Παππάς!
Με πρώτο σκόρερ τον Γιάνις Μπλουμς (17 πόντοι με 5/8 τρίποντα), ο ...