Την περασμένη Πέμπτη ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην Μόσχα με 2-1 από την ...
Ο Γιάννης Αναστασίου υπεραμύνθηκε της επιλογής του να περιμένει ο ...
«Παναθηναϊκός θα πει...μαχητική ψυχή»
Tα συγχαρητήρια του στην ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού, για την ...

Πάγωσε σε έξι λεπτά...

Ένα μπλακ άουτ του Παναθηναϊκού από το 55ο μέχρι το 61ο λεπτό ήταν αρκετό για την Ντιναμό να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη στο παγωμένο Χίμκι . Οι πράσινοι πάντως στάθηκαν αξιοπρεπώς στις πολικές θερμοκρασίες της Ρωσικής πόλης, το παιχνίδι διεξαγόταν στους -8 βαθμούς Κελσίου, προηγήθηκαν με τον Μπεργκ και είχαν και άλλες ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλο. Όμως οι γηπεδούχοι πίεσαν και γύρισαν το εις βάρος τους 0-1 από το 14ο λεπτό και συνεχίζουν αήττητοι στη διοργάνωση.

Α΄ημίχρονο:

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με σύστημα 4-3-3, με τον Μάρκους Μπεργκ να είναι βασικός για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του. Δίπλα του ο Μπαϊράμι με τον Πέτριτς, ενώ στην εστία ήταν ο Κοτσόλης . Η Ντιναμό, που παρατάχθηκε με 4-2-3-1, μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε δύο πολύ καλές φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο για να ανοίξει το σκορ. Πρωταγωνιστής και στις δύο ο Κουράνι, που στο 4ο λεπτό με κεφαλιά χτύπησε καμπανάκι στην άμυνα των πράσινων, ενώ στο 5' έκλεψε τη μπάλα και βγήκε τετ-α-τετ με τον Κοτσόλη αλλά το πλασέ του κατέληξε στο δεξί δοκάρι. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε φανεί μέχρι εκείνο το σημείο. Κάτι που τελικά έγινε με εμφατικό τρόπο στο 14 όταν ο Νάνο βρήκε τον Μπεργκ στη μεγάλη περιοχή, εκείνος νίκησε τον Σαμπά στον αέρα και έγραψε το 0-1. Οι Ρώσοι προσπάθησαν να απαντήσουν στη συνέχεια χωρίς όμως να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου κατάφερε να πάρει τον έλεγχο περιορίζοντας τους γηπεδούχους στο δικό τους μισό του γηπέδου. Στο 34 ο Βενκέρ ανησύχησε και πάλι τον Κοτσόλη που αντέδρασε σωστά διώχνοντας σε κόρνερ.Στο 43 χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να γράψει το 0-2 ύστερα από αντεπίθεση 4 εναντίον 3. Ο Μπεργκ έδωσε μια καταπληκτική πάσα στον Μπαϊράμι, που απο πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

β΄ημίχρονο:

Ίδια εικόνα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τη Ντιναμό να μπαίνει πιο δυνατά και να απειλεί την άμυνα των πράσινων. Παρόλα αυτά η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τους φιλοξενούμενους, με το σουτ του Πέτριτς στο 53 να περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Γκαμπούλοφ. Δύο λεπτά αργότερα ο Βενκέρ μπήκε με ατομική ενέργεια στην περιοχή του Παναθηναϊκού, έκανε το σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία αφού κόντραρε στο σώμα του Τριανταφυλλόπουλου και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 59 ο Μπούτνερ δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ και στο 61 ήρθε η ανατροπή. Ο Μέντες κλείστηκε από δύο Ρώσους, έχασε τη μπάλα από τον Ιόνοφ που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Κοτσόλη για το 2-1. Οι γηπεδούχοι αργότερα είχαν και δοκάρι με τον Βαλμπουενά, ενώ ακόμα μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία υπήρξε στο 80 από τον Κουράνι.

Που κρίθηκε: Το παιχνίδι κρίθηκε στο εξάλεπτο που ο Παναθηναϊκός δέχτηκε τα δύο γκολ και στο γεγονός ότι δεν εκμεταλλεύτηκε τις δικές του ευκαιρίες.

Παίκτης από "χρυσάφι": Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν όπως και στη λεωφόρο ο Ιόνοφ, που πέτυχε το νικητήριο γκολ και έκανε άνω κάτω την αριστερή πλευρά του Παναθηναϊκού.

Η σφυρίχτρα: Ο Ισραηλινός Εμίλ Σεμεούλοβιτς δεν είχε κάποια δύσκολη φάση και γενικά σφύριζε όσο χρειαζόταν.

Κίτρινες: 32' Ντόογκλας - 44' Μπούρμπος

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ: Γκαμπούλοφ, Ρότενμπεργκ, Ντόουγκλας, Σαμπά, Μπούτνερ, Νομπόα, Βενκέρ, Ιόνοφ, Βαλμπουενά, Ζιρκόφ, Κουράνι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσόλης, Μπούρμπος, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Δώνης, Μέντες, Λαγός, Πέτριτς, Μπαϊράμι, Μπεργκ